A Szerbiai Újságírók Egyesülete a nemzeti tanácsokról szóló törvény alkotmányossági felülvizsgálatát fogja kérni
Lemondott tisztségéről Boris Labudović, a Vajdasági Rádió és Televízió igazgatóbizottságának elnöke. A testület Vanja Barišić-Joković személyében azonnal kinevezte az új elnököt. Labudović az RTV Alapszabályának közelgő módosításával indokolta döntését. A VRTV statútumát azért módosítanák, hogy az összhangba kerüljön a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel.
– A törvényhozó a műsorszórási törvénnyel önállóságot és függetlenséget garantál a VRTV-nek. A nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel viszont ugyanaz a törvényhozó megvonja az önállóságot és a függetlenséget. Azért állítom ezt, mert ha a statútum módosítása után teljes mértékben tiszteletben tartanák a nemzeti tanácsokról szóló törvényt, akkor a VRTV huszonegy felelős szerkesztőjéből tizenhatot nem a VRTV vezetősége és igazgatóbizottsága választana meg, hanem a nemzeti tanácsok. Hogyan feleljenek a szerkesztéspolitikáért a VRTV vezérigazgatója, valamint fő- és felelős szerkesztői, ha a felelős szerkesztők háromnegyedét a nemzeti tanácsok nevezik ki? Ezzel ötből három RTV-műsorban elveszítjük függetlenségünket és önállóságunkat. Én ebben nem szeretnék részt venni – magyarázta lemondását Labudović.
ALKOTMÁNYOSSÁGI FELÜLVIZSGÁLAT
A Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) szakmai szempontból felelősségteljes lépésnek minősítette Labudović lemondását. Az UNS kedvezőtlennek tartja, hogy a VRTV Alapszabályának módosítása után a felelős szerkesztők háromnegyedét a nemzeti tanácsok neveznék ki. Így olyan emberek szerkesztenék a programot, akiket nem a VRTV vezetősége jelölt ki, ugyanakkor a vezetőség továbbra is felelős maradna a szerkesztéspolitikáért – olvasható az UNS közleményében.
– A nemzeti tanácsok a nemzeti közösségek politikai pártjainak irányítása alá fognak kerülni. Ennek függvényében elfogadhatatlan politikai nyomásgyakorlással kellene a VRTV-nek szembenéznie. Ezzel megsemmisülne az alkotmányban szavatolt sajtószabadság – áll a közleményben.
Az UNS azt is bejelentette, hogy kérni fogják a szerbiai Alkotmánybíróságtól a nemzeti tanácsokról szóló törvény alkotmányossági felülvizsgálatát. Az UNS úgy véli, hogy a szóban forgó jogszabály több rendelkezése is ellentétes az alkotmánnyal. Az UNS arra kéri a Köztársasági Műsorszórási Ügynökséget, hogy addig ne engedélyezze a VRTV Alapszabályának módosítását, amíg az Alkotmánybíróság nem vizsgálja felül a nemzeti tanácsokról szóló törvényt.
– Az alkotmány értelmében a nemzeti tanácsoknak nem lehet hatásköre a kisebbségi közösségek nyelvén történő tájékoztatásban, hanem a megfelelő törvénnyel közmegbízatáshoz juthatnak a tájékoztatásban. Azzal, hogy a kisebbségek nyelvén is tájékoztató médiumok társalapítói jogait átviszik a nemzeti tanácsokra, az illetékesek nem tartják tiszteletben az alkotmány 79. szakaszát, amelynek értelmében a nemzeti közösségek tagjainak joga van a teljes, időszerű és elfogulatlan tájékoztatásra – fogalmaztak az UNS közleményében.
A VRTV csak cirill betűvel készült jelét még senki sem tette szóvá – B. A. megj.
FELHÁBORÍTÓ ÁLLÍTÁSOK
A Magyar Nemzeti Tanács a következő közleményt juttatta el tegnap szerkesztőségünkbe Labudović lemondása kapcsán:
„Meglepetéssel értesültünk Boris Labudović lemondásáról a Vajdasági Rádió és Televízió Igazgatóbizottságának elnöki tisztségéről. Lemondásának indoklása azonban nem csak meglepő, de indoklásának egyes pontjai egyenesen felháborítóak!
Labudović lemondását azzal indokolja, hogy nem tud egyetérteni a VRTV Alapszabályzatának módosításával, ami ezután lehetővé tenné, hogy a kisebbségi nemzeti tanácsok – a törvénnyel összhangban – jelölteket javasolhassanak a nemzeti közösségek nyelvén tájékoztató szerkesztőségek élére. Elfogadhatatlan és felháborító a volt IB-elnök sugallata, amely szerint a nemzeti tanácsok hatáskörének tiszteletben tartása veszélyezteti a VRTV függetlenségét és önállóságát. Mindeközben Labudović úr mélyen hallgat arról, hogy a VRTV másfél éve törvényt sért, semmibe veszi a magyar és más nemzeti közösségeknek az alkotmányban és törvényekben szavatolt jogait. Labudović úr a törvénysértést megkísérli saját erkölcsi és politikai erényeként bemutatni, miközben összekeveri a törvények tiszteletét és saját értékítéleteit. A fenti mutatvány is annak a jól ismert hagyományos szerbiai színjátéknak a része, amelyben a nemzetiségi jogok addig nem zavarnak senkit, amíg azokat nem kell végrehajtani, amint élni kívánunk velük, akkor már fordul a kocka.
A Nemzeti tanácsokról szóló, közel két éve hatályos törvény a vajdasági RTV-vel kapcsolatban a következő jogosítványokat biztosítja az MNT és a többi érintett nemzeti tanács részére:
A nemzeti tanács véleményt nyilvánít a Vajdasági Műsorszórási Intézmény igazgatóbizottsági és műsortanácsi tagjainak és vezérigazgatójának kinevezése során, ha ez az intézmény a nemzeti kisebbség nyelvén sugároz műsort;
A nemzeti tanács meghatározza a közszolgálati intézményben a kisebbségi nyelvű műsorok felelős szerkesztőjének a megválasztására vonatkozó mércéket;
A nemzeti tanács a műsorszórási intézmény igazgatóbizottságánál a pályázó és a pályázati feltételeknek eleget tevő jelöltek közül jelöltet állít a nemzeti kisebbségi nyelvű műsorok felelős szerkesztőjének személyére.
Bízunk abban, hogy az igazgatóbizottság új elnöke eleget tesz a törvényes kötelezettségeknek, és másfél éves késéssel összehangolja a VRTV Alapszabályzatát, és lehetővé teszi a nemzeti tanácsokról szóló törvényben szavatolt kisebbségi jogok maradéktalan érvényesítését.
Pesevszki Evelyn
Magyar Szó, 2011. október 7.,4. o.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése