Oldalak

2021. december 31., péntek

Danas, 2021- december 31. 1.

2021. december 29., szerda

Végtelen éjszaka

 

Forrás: N1/Lazar Lazić (Illusztráció)

2021. december 29 09:50 > 09:58

Tartok még egy történelmi beszédet, epikai és lírai visszatekintést az évre, amely oda távozik, ahol az én tiszta lelkiismeretem van. Úgy kezdem mint  Gavrilović őrnagy: a ti életetek többé nem létezik, nem a ti tulajdonotok. Mindaz, ami maradt belőletek – én ajándékozom!

Gratulálok nektek magamhoz, irigylem a népet, amelyiknek én vagyok. Köszönet Jorgovankának, aki vitézzé ütött, és kérdezte, tudom-e hogy Szerbia nem méltó hozzám. Nem mérném, most az ünnep előtt, amit munkával töltök, egy boldog nép méltóságát. Nem volt könnyű nekem, hogy az tietek legyek, rátok nézve szerencsés körülmények folytán választottalak benneteket. Minden erőmmel azon vagyok, hogy az alattvalók tömegéből szelíd lények anyagát csináljak, hogy az összehasonlíthatatlan elmém elképzelése szerinti idomítással formáljalak benneteket. Hogy titeket, mint az én művemet, szégyen nélkül mutassalak be a világnak.

Nem fogok ünnepelni, én aszkétaként elő ember vagyok, távol minden hedonizmustól. Azt kívánom, hogy ti ünnepeljetek engem, az én legnagyobb tetteim még csak ezután következnek. Az a szándékom, hogy egész éjjel boldogítsalak benneteket, amíg ti lelkesen énekeltek a tereken a létezésem tiszteletére. Várom, hogy halljam magam a nótában a szátokból. Rajtam kívül senki nem méltó a dalra.

Ugyanabban a nagy időben élünk. Kedves lenézetteim, legyetek büszkék, hogy kortársak vagyunk. Így csodálatos teremtményekként lesztek megörökítve, akik akkor éltek, amikor én is, az én isteni karizmámmal nemesítve. Szeretek mindenkit, aki szeret és kimutatja a szeretetét. Ha jobban meggondolom, nem szeretek senkit, mindannyitokat szenvedélyesen gyűlölöm és így mutatom ki elképzelésemet a szeretetről. Kik vagytok ti egyáltalán, hogy valamit is érezzek irántatok? De, mondom magamnak, ünnep van, ossz ki szegényeknek néhány szép szót. Az én hangom mennyei nektár, amitől élni lehet, beszédek, amelyre emlékeznek és véget nem érnek.

Nem mondanák többet magamról, de itt vagyok például én! Az én bátorságom messze felülmúlja bárki gyávaságát, az én eszem juttatott bennünket idáig. Nem tudok hazudni, és senki még nem fogott igazságon.

Azt kívánom, hogy az éjjel mindenki az irántam való szeretetet ünnepelje. Még nem értem meg a tereken az éltetést, a virágot a kerekek alatt, képeket a falakon, katonai éneket a főparancsnoknak.  Ez szomorúságot okoz nekem, kétségbeesést a tudat miatt, hogy a bágyadt katonáim magukba zárkózódva maradnak az új sisakok alatt, amiket személyesen vettem. Élethossziglani uralkodás, ez a minimum, amit akarok, felettetek és veletek alattam.

Személyesen vásároltam a gyógyszereket, tankokat, lélegeztetőket, repülőket, sertéseket, a jura korabeli gyárakat. A kínaiaknak idehoztam a raboknak a vietnámiakat, az első vagyok Szerbiában, aki váltságot okozott a Távol-Keleten.  Kértem intim barátaimat Hszit és Putint, hogy mit kértem, azt csak mi tudjuk, és azt mondták: ne aggódj Aleksandar, csak szóljál, itt vagyunk mi neked. Macronnak újévi üdvözletet küldtem: üdvözlet neked Emánuelem! Mikor megyünk a Maximba málnás kacsára? Angélának a nyugdíjához kötő készletet küldtem. 

Engem a Đilas sajtója kinevetett a sámli miatt, amelyen Trumpnál ültem. Ez közönséges hazugság. A Fehér Házban kényelmes székem volt és mint egyelőt fogadtak az egyenlővel. Minket értékelnek a világban, köszönve a tekintélyemnek. Mindenhol, ahova megyek, csodálják a megjelenésemet és a talpraesett tartásomat, a büszkeségemet és a dacos szokásomat, hogy a földig hajolok a népemért, az egyetlenért, amim van.

Itt, az országban próbálkoznak megdönteni, engem céloz, aki csak éri. Minden nap elkerülök legalább egy merényletet. Ha én megbukok, oda Szerbia is. Hova menne nélkülem, ezt senki nem tudja, még én sem. A csőcselék lezárta az utakat, kénytelen voltam színleg bizonyos engedményeket tenni, de most, az ünnepség előtti éjen, megígérem: a Rio Tinto Szerbiában marad. Természetesen el kell zavarnunk és én el is zavarom. De ő itt marad, az olyanok, mint a Tinto, nem törődnek az elzavarással. A Jadar projektumot senkinek nem szabad bántania, ez, fivéreim és nővéreim, a mi zöld tervünk. Hol fúrnának, ha nem nálunk? Megmutatom nektek, hogy néz ki a termőföld, ha megforgatják, elsőnek megyek el az új Gornje Nedeljicebe, a meddő földre.

Amikor az a vihar volt, kedves polgárok, polgárnők, népem, migránsok és a többiek, bizonyos problémáink voltak a hőerőműben. Mondtam a Mićonak, hogy ez többé így nem megy. Irgalom Mićo, elég volt, az iszap nem ég, habár ez a Đilas műve. Mićo tudja miről beszéltünk. A Mićo az én barátom, de az erőművekről kevesebbet tud, mint én. Mindenhol mindenki kevesebbet tud, mint én, csak azért mert én mindenkinél többet tudok. A Mićo malacot süt a szénen az E fejtés körzetében, és még beszélgethetünk, a gyönyörű létképet szemlélve. Úgy gondolom, hogy az én Marijan Rističevićemet nevezem ki a Szerbiai Villanygazdaság élére, ő gyorsan tanul. Innen üzenem neki, Marijan ülj a traktorra és menj a Vesić után fát gyűjteni, a Kolubarában nincs több szén.

A maffiai ellen harc a családom elleni támadásokká vált. Nem adom Andrejt, sem Danilót. Nem adom Veselinović és Radojičić komákat, Koszovó védelmezőit és Belgrád építőit.

Nem adom Šarićot és Simonovićot. A piromániások, akik házakat gyújtanak fel, minden győzelem tüzét lángra lobbanthatják. Ne bántsátok Demosten Atlagićot. Nem adom Vesićet, a Mali nélkül nem tudok lenni. A Belivukot elrabolták, de bízok a Fellebbviteli Bíróságban. Nem adom Vulint, a Nešót sem adom, ő az ország védelmezője. A Dijanát biztos helyen tartom, ő az enyém. Nem adom Dariát, nem adom Anát sem, ő az én gyenge pontom és az erőm, a kormány szép ikonja, a nép öröme és szórakozása.

Nem adom magam, mi lennék magam nélkül és hova lennétek ti nélkülem? Nem adok senkit közülünk, nálunk nélkül mindez nem is volna.

Nem adom a hatalmat, sem a választásokon, sem azok nélkül. Nem Ismerem el hogy bármi is létezett volna korábban, és nem létezik utánam sem.

Népem, a leghosszabb éjszaka következik! Nem lesz többé hajnal.

Ljubodrag Stojadinović

https://rs.n1info.com/kolumne/ljubodrag-stojadinovic/noc-bez-kraja/

Fordította: B.A.

2021. december 28., kedd

A következő híd- és útlezárást hétköznap tartják


A következő híd- és útlezárást hétköznap tartják

 Környezetvédelmi tüntetés 2021. december 11-én Zentán, ahol a polgárok a Bácskát és Bánátot összekötő hídon való közlekedést állították le egy órára (Fotó: Révész Róbert)

A Szerbiai Környezetvédelmi Szervezetek Szövetsége (SEOS) január 3-ra, hétfőre újabb tiltakozást jelentett be, miután Aleksandar Vučić elnök december 27-én kijelentette, hogy a Jadar-projektet nem vonják vissza, annak ellenére sem, hogy egyes ellenzéki politikusok is a visszavonást kérték. A Novi Pazar-i Klinikai Központban tett látogatása során Vučić elmondta, hogy a projektet éppen a Rio Tintót Szerbiába hozó politikusok ellenzik jelenleg.

– A projekt áll, és nem mozdul sehova. Elhozták, mi pedig mindent megtettünk, amit a nép kér, és ennyi – mondta Vučić.

A SEOS szerint Vučić nyilatkozatából kiderül, hogy a projektet nem mondják le, és hogy azzal kapcsolatban továbbra sincs megegyezés.

– Torkig vagyunk a hazugságokkal és játszmákkal, ezért 2022. január 3-án 13 órakor ismét blokád alá vesszük az utakat. Először három órára zárjuk le az utakat, majd később egyre hosszabb időre, amíg az elnök vissza nem vonja a rendeletet, és el nem távolítja Rio Tintót Szerbiából – mondják a SEOS tagjai és hozzáteszik:

– Nincs visszaút számunkra, mert Szerbia az egyetlen, ami maradt nekünk. Mi nem politikusok vagyunk, hanem hétköznapi emberek, akik nem akarják, hogy lítiumbányák legyenek a közelükben. Tartsatok velünk a győzelemig, hogy egységes, az őseinkhez méltó nép legyünk – mondták a SEOS aktivistái.

Egyelőre nem tudni, hogy mely településeken lesznek híd- és útzárlatok, de a napokban ezt is közzéteszik majd a környezetvédelmi szervezetek. A január 3. Szerbiában még munkaszüneti napnak számít, mivel az újévi ünnep minden évben kétnapos, azzal, hogy amennyiben a második nap vasárnapra esik, úgy a hétfő is állami ünnepnek számít.

https://szmsz.press/2021/12/28/a-kovetkezo-hid-es-utlezarast-hetkoznap-tartjak/

 

Brnabić: Nem mondhatjuk 18 év után, hogy „viszlát, Rio Tinto”, mert akkor beperel minket

Brnabić: Nem mondhatjuk 18 év után, hogy „viszlát, Rio Tinto”, mert akkor beperel minket

Ana Brnabić (Fotó: Tóth Imre/SZMSZ)

2021-12-28 14:44

Ana Brnabić szerb kormányfő a Rio Tinto projektummal kapcsolatosan kijelentette, nem menekül a felelősség elől, ugyanakkor Szerbia elkötelezte magát, amikor a vállalatnak engedélyeket adott, hogy beruházzon a kutatásokba.

A kormányfő úgy fogalmazott, 18 év után nem mondhatjuk a vállalatnak, hogy viszlát, mert akkor az beperelheti az államot.

Brnabić közölte, több ízben tárgyalt a Rio Tinto illetékeseivel, de semmit sem írt alá, így Szerbiát nem kötelezi szerződés. Ugyanakkor van egy nem kötelező érvényű dokumentum, amelyben az áll, hogy a Rio Tinto köteles betartani a szerbiai környezetvédelmi szabályokat, emellett több engedély is létezik, amit a szerb hatalom 2004-től kezdve adott ki a vállalatnak.

A kormányfő közölte, hogy a jelenlegi hatalom egyetlen, 2012 óta kiadott engedélyt sem titkolt el, a projektummal kapcsolatos területrendezési terv megléte pedig nem jelenti azt, hogy az meg is valósul majd.

– Ha az állam engedélyeket adott a befektetőnek, az pedig az engedélyekkel és a törvényekkel összhangban működött, és mi 2013-ban azt mondtuk volna, hogy „tessék, kérem elhagyni Szerbiát”, azt hiszik, nem perelte volna be az államot? – szegezte a kérdést az őt faggató újságíróknak Ana Brnabić.

Amikor 2004-ben ki lett adva az első engedély, ezzel az állam elkötelezte magát, mert a vállalat pénzt fektetett be, és habár nincs kötelező érvényű dokumentum, Szerbia felelősséget vállalt azzal, hogy engedélyt adott ki – magyarázta a miniszterelnök.

Arra a kérdésre, hogy támogatja-e a lítium bánya létesítését, Brnabić Aleksandar Vučić elnököt idézve azt mondta, hogy a projektum sorsa a környezetvédelmi hatástanulmánytól függ és attól, hogy a közvitán mit mondanak róla a polgárok. Ettől függ, hogy Szerbia engedélyezi-e a Rio Tintónak a lítium kitermelését.

A kormányfő azt mondta, amennyiben a polgárok referendum útján nemet mondanak a projektumra, akkor az állam is nemet mond, és hozzátette, nem tudja, ez esetben mi fog történni, de feltehetően az ügyből nemzetközi bírósági per lesz.

https://szmsz.press/2021/12/28/brnabic-nem-mondhatjuk-18-ev-utan-hogy-viszlat-rio-tinto-mert-akkor-beperel-minket/

A környezetvédők tovább folytatják a tiltakozást

  A környezetvédők tovább folytatják a tiltakozást

 Illusztráció (Fotó: Ljubica Sokić/Nova.rs)

Miután Aleksandar Vučić szerb elnök közölte, az állam nem vonja vissza a Jadar projektumot, a környezetvédelmi szervezetek bejelentették, hogy tovább folytatják a lítium bányák tervezett létesítése elleni tiltakozássorozatot.

Vučić hétfőn Novi Pazarban azt mondta, „nem vonjuk vissza a Jadar projektumot, annak ellenére, hogy azt követelik egyes ellenzéki politikusok”.

Aleksandar Jovanović Ćuta véleménye szerint az államfő kijelentése azt bizonyítja, hogy Vučić és a Rio Tinto „valójában egy cég” és hogy a tüntetések mindaddig folytatódnak, amíg vissza nem vonják a Jadar projektumot.

– A Rio Tinto rossz társasággal próbál egyezkedni, ugyanis Vučić erre nem illetékes. A nép nem óhajtja ezt a projektumot, úgyhogy az illetékesek eldönthetik, hogy általános lázadás tör ki, vagy pedig a nép oldalára állnak és befejezik az együttműködést a Rio Tintóval, valamint az összes olyan céggel, amely Szerbiát veszélyezteti – közölte Jovanović.

A Ne damo jadar (Nem adjuk a Jadar völgyét) civil szervezet alelnöke, Zlatko Kokanović bejelentette, hogy ez az egyesültet is folytatja a projektum elleni tiltakozást.

– Mi már sokkal régebb óta itt vagyunk, mint a Jadar projektum. Kénytelenek lesznek bennünket megölni, mert mi innen nem megyünk el – hangsúlyozta Kokanović.

Ugyanakkor Vesna Prodanović, a Rio Sava Exploration vezérigazgatója még december 23-án közölte, a vállalat a Jadar projektummal kapcsolatos munkálatok felfüggesztését tervezi és közvitára hívja az érintetteket, hogy a lakosok a projektum minden részletét megismerhessék. A Beta hírügynökségnek adott interjújában az igazgatónő azt mondta, a Jadar projektumot a törvényes határidőkön belül szeretnék ugyan megvalósítani, ám nem tesznek egyetlen olyan további lépést sem, ami aggasztja a lakosokat.

Prodanović ismertette, hogy a Jadar projektumra eddig 450 millió dollárt költöttek az összesen tervezett 2,4 milliárdból.

https://szmsz.press/2021/12/27/a-kornyezetvedok-tovabb-folytatjak-a-tiltakozast/

 

Vučić: Nem vonjuk vissza a Jadar projektet

Vučić: Nem vonjuk vissza a Jadar projektet

Nem vonjuk vissza a Jadar projektet, annak ellenére, hogy azt követelik “egyes ellenzéki politikusok”, nyilatkozta hétfőn Aleksandar Vučić szerb államfő. Novi Pazarban tett látogatása során újságírói kérdésre azt mondta, azok a politikusok tiltakoznak a Jadar ellen, akik idehozták azt, írja a Beta.

„Ez a projekt áll és sehová nem mozdul majd. Ők hozták ide, mi meghallgattuk a polgárokat, és ennyi“, mondta a szerb elnök.

Nebojša Zelenović, az Együtt Szerbiáért elnöke azt kérte a kormánytól, hogy január 7-ig törölje a Jadar projektet, kiemelve, hogy a törvényjavaslat visszavonásával nem ért véget a harc, mert a Rio Tinto most nyomást próbál gyakorolni a polgárokra, meg akarja vásárolni a területeiket.

https://szmsz.press/2021/12/27/vucic-nem-vonjuk-vissza-a-jadar-projektumot/


A Balkánon késik
a történelem. Látni fogunk még mindenfélét.
Lončar, Dušan Rankov

Nem igaz, hogy a hatalom gyűlöli az értelmiségieket. Csak az ismeretlentől való félelemről van szó.
Milojčević, Žarko

Lehet, hogy a havon több mint egy órát várt a buszra… Tekintsen erre hideg fejjel.
Radovanović, Voja

Elvesztettük az országot. A megtalálónak győzelem jár a választásokon.
Simić, Milan R.

Jelenleg nem tudni ki tarol jobban Szerbiában: a vírus, vagy a paraziták.
Nestorović, Ninus

Fordította:
Bozóki Antal