Oldalak

2024. október 4., péntek

Ébresztő!



 
2024. október 4. 8:36
 
Jó reggelt, Magyarország! Orbán Viktor ma ismét álmodott egy nagyot…
Miközben 400 forint felett van az euró, összeomlott a magyar költségvetés, évek óta nem nő a magyar gazdaság és hazánk lett az Unió legszegényebb és legkorruptabb országa, aközben Orbán Viktor ma a szokásos propaganda interjújában már 6%-os gazdasági növekedésről fantáziál.
A totálisan kiürített államkasszából már az alapvető kiadásokat sem tudják fizetni: tartoznak a kórházak, a rendőrség, az állami vállalatok és önkormányzatok, pénzhiány miatt csökkentik a védőnők fizetését, elveszik a túlórapénzt, kevesebbet utalnak a tanároknak, de ma reggel megígérte a miniszterelnök, hogy mostantól majd jön a „kánaán” és talán 3 év múlva annyi lehet a magyar minimálbér, amennyi jelenleg Lengyelországban (ahol 20-30%-kal olcsóbbak az élelmiszerek).
Orbán hiteleket és adókedvezményeket ígér a fiataloknak, miközben a saját fizetését 6,5 millió forintra emelte.
Orbán Viktor kormányzása alatt 55 ezer milliárd forintra nőtt az államadósság, kínai hitelek tartják lélegeztetőgépen a magyar költségvetést és a korrupció miatt nem jönnek az uniós ezermilliárdok, ezért maradt az ígérgetés, hogy talán majd 3-4 év múlva jöhetnek béremelések, ha 6% lesz a magyar gazdaság növekedése (amennyi egyébként soha nem volt).
Arról ismét elfelejtett beszélni Orbán Viktor, hogy azért nincs pénz béremelésre, mert a vejétől vesz 650 milliárd forintért felesleges irodaházakat, 1400 milliárdért vesz repteret és 700 milliárdért Vodafone-t…
Szimbolikus, hogy a mai zagyvaságok a Jó, reggelt Magyarország! című műsorban hangzottak el.
Jó reggelt, Magyarország! Ébresztő!

Többnyire ugyanazok uralkodnak Szerbiában, akik huszonnégy éve, október 5-én látszólag megbuktak (+ a VMSZ)

  

(Fotó: espreso.co.rs, Youtube/Montage Belgrade)

Holnap lesz pontosan 24 éve az október ötödikei szerbiai forradalom kitörése óta.

Az akkori eseményeknek köszönhetően megbukott egy diktatórikus rezsim. Ma azonban ismét egy ahhoz (kísértetiesen) hasonló rendszerben szenved a szerbiai és délvidéki lakosság. 

Slobodan Milošević balkáni mészáros nem volt hajlandó elismerni a 2000 szeptember 24-én megtartott szerbiai elnökválasztás eredményeit.

A központi demonstráció, amely az akkori rendszer bukását eredményzte, Belgrádban játszódott le, amikor Szerbia egész területéről érkeztek az elégedetlen polgárok. A rendőrök nem tudták megállítani a tömeget.

A rendszerváltás azonban nem tette boldoggá az átlagpolgárokat. Nem történt meg az elszámoltatás, a sötét erőkkel való leszámolás.  

Az úgynevezett demokratikus tömböt ugyanakkor többek között gyanús erkölcsű, köpönyegforgató pártok alkották (többen a VMSZ-t is ilyennek látják).

Következtek a vadkapitalizmus, a gátlástalan protekcionizmus és a rablóprivatizáció évei, amelyek során rengeteg dolgozó került az utcára, a nyomor pedig egyre nagyobb méreteket öltött.

Ma pedig nagyjából ugyanaz a garnitúra gyakorolja a hatalmat,

amelyet a „demokratikus erők” nem számoltattak el október 5. után.

Tízenkét éve pedig folytatódik ugyanaz a gyűlöletkeltő, nagyszerb soviniszta retorika és magatartás, amely a kilencvenes éveket is jellemezte.

A vadkapitalizmus pedig egyfajta rabszolgatartó rendszerbe csapott át, amelynek következményeként felgyorsult az elvándorlás.

Sajnos ez a jelenség a délvidéki magyarságot különösen nagy mértékben sújtja.

A VMSZ-t azonban az említett tragikus folyamat nem zavarja abban, hogy következetesen kivegye zsíros részét a (mélyszerb sovinisztákból is álló) szerb hatalomból.

https://delhir.info/2024/10/04/ma-ugyanaz-a-gyalazatos-tarsasag-uralkodik-szerbiaban-amely-huszonket-eve-oktober-5-en-latszolag-megbukott-a-vmsz/

Másfél milliárd eurót veszíthet idén Magyarország, ezért is állhatott le több nagyberuházás

 A Szabad Európa honlapja

2024. október 4.

Egymilliárd euró veszni látszik az idei EU-s forrásokból. Egyre jobban lángba borul a Közel-Kelet, és nem látszik, mi hozhatná el a végét. Gyorsított eljárást kér Brüsszel a szuverenitásvédelmi törvény ügyében az Európai Bíróságtól.

Egymilliárd euró veszni látszik az idei EU-s forrásokból
Nem pusztán a kohéziós pénzek időarányos része lehet a magyar kormány vesztesége, de állnia kell az Európai Bíróság ítéletéből fakadó, három-négymillió eurós tételt is, és így ebben a tekintetben másfél milliárd eurós mínusszal zárulhat az év, amely talán ezért is hozta sorra a nagyberuházások leállítását. Egyebek mellett erről is beszélgettünk friss podcastunkban brüsszeli tudósítónkkal, Gyévai Zoltánnal.

Egyre jobban lángba borul a Közel-Kelet, és nem látszik, mi hozhatná el a végét
Az Izrael elleni iráni ballisztikusrakéta-támadás sokadik lépcsője volt egy már régóta zajló, de nyár óta gyorsabban eszkalálódó folyamatnak. Miután Izrael katonai megoldása nem volt sikeres Gázában, most Libanonban próbálkozik hasonlóval.

Gyorsított eljárást kér Brüsszel a szuverenitásvédelmi törvény ügyében az Európai Bíróságtól
Ha nem is kérte az Európai Bíróságtól a szuverenitásvédelmi törvény felfüggesztését, gyorsított eljárás lefolytatását azonban kezdeményezte az Európai Bizottság, amely csütörtökön döntött a törvényszéki kereset benyújtásáról.

Egy másik cikkünkben pedig arról írtunk, hogy miközben a brüsszeli testület bíróság elé vitte az ügyet, a magyar kormány demonstratívan meghívta az ülésére a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökét. Lánczi Tamás ráadásul pluszjogosítványokat akar a hivatalnak, amelynek a működését várhatóan jogsértőnek mondják majd ki a luxembourgi bírák.

Eközben megindult a kötelezettségszegési eljárás Magyarországgal szemben a SPAR-ral és más külföldi tulajdonú kiskereskedelmi láncokkal szemben alkalmazott, diszkriminatívnak tartott adózás miatt is.

Közös francia–német diplomáciai tiltakozó jegyzék követte Orbán Balázs szavait 1956-ról
Julia Gross német nagykövet a német egység napja alkalmából tartott megemlékezésen arról beszélt, hogy a magyar kormány letért a két nép barátságának útjáról, a svéd NATO-csatlakozás késleltetése pedig egyszerű színjáték volt. A Magyarországon is termelő német autógyárak vezetői pesszimisták az autóipar üzleti kilátásait illetően.

Gulyás Gergely a Kormányinfón leszögezte, hogy Orbán Balázs a posztján marad, és a kormány részéről az ügy le van zárva.

Négyszázmilliós hiányt hagyott hátra a bátonyterenyei vezetés, de húszmillió forint jutalmat még megszavaztak maguknak
Bátonyterenyén a leköszönő fideszes városvezetés több mint húszmillió forint jutalmat szavazott meg még magának, jelentős részben a polgármesternek és két helyettesének. A kisvárost eközben több mint négyszázmillió forintos hiánnyal adják át. Utolsó ülésükön még hitelt akartak felvenni Mészáros Lőrinc bankjától.

Hivatalba lépése után először Ukrajnába látogatott a NATO új főtitkára
Mark Rutte csütörtökön Ukrajnába látogatott; ez az első külföldi útja hivatalba lépése óta. Az új NATO-főtitkár további támogatást ígért Kijevnek az Oroszországgal folytatott háborújához.
 
Amit még tudni érdemes
Vízumügyekben lobbizhatott Orbán Viktor öccse egy kiszivárgott hangfelvétel szerint, de falakba ütközött (Telex)
A beszélgetésből egyértelműen kiderül, hogy Orbán Áron olyan ügyletekben érdekelt, amelyeknél fontos, hogy harmadik országból érkező állampolgárok C vízumhoz jussanak, ám ezt a tevékenységét a külügy szerinte blokkolja.

Kétséges a megtérülése, mégis egyre csak nő a külföldi egyetemisták ösztöndíjkerete (G7)
Ritka volt az olyan ország az EU-ban, ahol csökkent a felsőoktatásban tanulók aránya, de Magyarország ezek közé tartozott. A valósághoz képest mindez azonban még így is túl pozitív képet fest, mert ezt az arányszámot is csak külföldi diákok évi több tízmilliárd forintos költségű idecsábításával sikerült elérni.

szabadeuropa@rferl.org

2024. október 3., csütörtök

VMSZ-es diktatúra túszai lettünk!

Emberi és nemzeti kisebbségjogi napló (311.)

A teljes egyetértés maga a diktatúra. Kézi vezérlés.
Rudolf Chmel szlovák irodalomtörténész, hungarológus, politikus

Szeptember 19.
A vajdasági magyarokat kifelejtették!

Szili Katalin (Fotó: MTI)

– Ha a kisebbségek jogai biztosítottak egy országban, az segíti a szülőföldön élésüket és maradásukat – hangsúlyozta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó Budapesten, a Kárpát-medencei kisebbségjogi kalauz ötödik kötetének bemutatóján.
Szili Katalin elmondta, a felvidéki, a muravidéki, az erdélyi és a kárpátaljai magyarság helyzetét bemutató kötetek után most egy összefoglalót készítettek.
A kisebbségek védelmének jogi keretei és jogalkalmazási tapasztalatai a Magyarországgal szomszédos államokban[1] című kiadvány az alkotmány, az alaptörvény, az oktatás, a kultúra, a média, a közigazgatás és az igazságszolgáltatás szemszögéből mutatja be a szomszédos országok kisebbségjogi szabályozását, valamint azt, hogy a hatályos szabályok mennyire érvényesülnek a közéletben – közölte az MTI[2].

A hírből megállapítható, hogy Szili Katalinék, pontosabban Tóth Norbert – Vizi Balázs professzor urak, a mindössze 32 oldal terjedelmű „összefoglaló”[3] szerzői, közel sem teljes, túlságosan általános és a szinte  minden gyakorlati haszon nélküli. Nem tartalmazza a szerbiai és az ausztriai kisebbségek helyzetének alaposabb és részletesebb elemzését se.

A vajdasági magyarok kifejezés a kiadványban – számítógépes kereső programmal – egyáltalán nem, a Vajdaság szó pedig mindössze három (sicc!!) alkalommal található meg.
Először a 18. oldalon lévő mondatban, miszerint „a törvény értelmében a szerbiai Magyar Nemzeti Tanács (MNT) átveheti az államtól vagy Vajdaság Autonóm Tartománytól kulturális és tájékoztatási intézmények fenntartói jogát vagy alapíthat is ilyen intézményeket”.
Itt tévesen „a nemzeti tanács által fenntartott intézményekről” írnak, miközben köztudott, hogy az MNT is a magyar és a szerb kormány eltartottja, támogatásból működik.
Másodszor olyan megfogalmazásban jelenik meg, hogy „Szerbiában a Vajdasági Autonóm Tartomány területén a (25. oldalon) magyar [és még öt másik nyelv] regionális hivatalos státusszal rendelkezik), és amelyet külön törvény „véd” más nyelvek „ártó behatásától” (?? – B.A.).
Harmadik alkalommal pedig a 89-es lábjegyzetben, amelyikben Székelykeve és Drea helységnévtáblái magyar feliratának a lefestésével példázza példázza, hogy „gyakori a magyar nyelvű feliratok (főként településjelző- és utcanévtáblák) átfestése Szerbiában” (26. oldal).

Tudjuk mi nagyon jól, hogy Szerbiában a nemzeti kisebbségi közösségek jogainak jogi kerete adott (szerencsére még a „haladók” előtti időszakból), ezt már számtalanszor ismertették, de hol van, miért marad el rendre a jogszabályok gyakorlati alkalmazásának az elemzése? Az nem is fontos?
Az „összefoglalót” miért nem előzte meg a vajdasági és az ausztriai magyar közösséget érintő „jogszabályok katalogizálása”, de főleg a helyzetét bemutató kötet? Szerbia és Ausztria nem tartozik a Magyarországgal szomszédos országokhoz, ott nem élnek nemzeti kisebbségi közösségek?
Kisebbségek helyett ugyanis pontosabb fogalmazás a nemzeti kisebbségi közösségek kifejezés lenne. Szili Katalin elvtársnőnek ezt is illene tudni, hiszen 2015. március 1-jétől az Orbán-kormány miniszterelnöki megbízottjaként tevékenykedett egészen 2023. februárig, majd miniszterelnöki főtanácsadóként tűnt
fel[4]. „A kisebbségi nemzetpolitikával” és „a határon túli közösségek autonómiamodelljeivel” kapcsolatos ténykedést kapta feladatul Orbán Viktortól[5].
Van ennek a kiadványnak valami gyakorlati értéke? Okosabbak lettünk ezzel? A professzorok vajon mekkora tiszteletdíjat kaphattak ezért a Kárpát-medencei kisebbségjogi kalauz alcímű „tanulmányért”?

Szili Katalin megélhetési politikusnő fő tevékenysége, hogy időnként – utazgató propagandistaként – megjelenik Vajdaságban is, találkozik a VMSZ vezetőivel és előadásokat tart, amelyek által közvetíti Orbán Viktor időszerű (nemzet)politikai nézeteit. „Okít” bennünket „hogyan kell magyarként megmaradni” – akárcsak Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. A magyar közösség helyzete azonban sehogy nem javul, amit a létszámának drámai csökkenése is mutat, de az autonómia ügyében sincs előrelépés[6].
Ennek ellenére, Szili Katalinék elemzéseiből  általában kimarad a vajdasági magyar közösség helyzetének elemzése. Miért? Valaki megtiltotta nekik, mert ezzel ártanának a „történelmi csúcson lévő” magyar-szerb/szerb-magyar kapcsolatoknak? Vagy azért, mert  a Szili által az autonómiatörekvések zászlóshajójának nevezett MNT képviselte magyar autonómiáról gyorsan kiderülne, hogy süllyed, mint a Titanic[7]?

Szili Katalinnak nem az lenne-e a kötelessége, hogy az itteni magyar közösség valós helyzetét bemutassa a magyarországi politikusoknak és az Európai Unió tagországainak, valamint hogy követelje a nemzeti kisebbségi közösségek védelmére vonatkozó kötelezettségek teljesítésének számonkérését?!? Zsíros fizetésért és privilégiumokért nem kell semmit csinálni, mindent el lehet hallgatni?


Szeptember 20.
VMSZ-es diktatúra túszai lettünk!

Ez újság? Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője
(Fotó: Gergely József / Magyar Szó)

A szomorú helyzet sajnos az, hogy a magyar közösség intézményei nem működnek, pontosabban egypárti (Véemeszes) irányítással tengődnek. A néhai Pásztor István és a vakvágányra tett Lovas Ildikó szerepét az intézmények és a sajtó (le)uralásában II. Pásztor vette át[8].
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) szeptember 20-i ülésén döntéseket hozott, amelyek értelmében „az eddigi főszerkesztők – a Magyar Szóban Varjú Márta, míg a Hét Napban Baráth Tóth Lívia – és a Hét Nap Lapkiadó Kft. igazgatója László Edit, megbízott státusban folytathatják tevékenységüket[9].„A Pannon RTV-ben is megbízott igazgató látja el a feladatokat az elkövetkező időszakban” [10]. (Ezeket a szégyenletes döntéseket a Magyar Szó nevű pártújság az Újabb támogatással az anyanyelvű oktatásért című cikkbe csomagolta és annak is a végére tette[11].)

– Örülünk annak, hogy hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy a vajdasági magyarok minden nap anyanyelvükön tájékozódhassanak – hangzottak Fremond Árpád botcsinálta MNT-elnök cinikusnak is mondható szavai a sajtókonferencián[12].
Ezekre a munkahelyekre a testület pályázatot nem mert kiírni, vagy az a baj, hogy nehezen találnak olyan személyeket, akik Fremond Árpád MNT-elnök (volt VMSZ alelnök) „politikai beállítottságának szájíze”[13] szerint szerkesztenek majd? Akárcsak a Forum Könyvkiadó Intézetben, a Létünkben és a Hídban is?
A VMSZ-es MNT fő célja a jelenlegi egyszólamú, minden szakmai követelményt és pluralizmust mellőző tájékoztatás megőrzése, konzerválása, mert ez a Pásztor-világ és a NER egyik tartóoszlopa. A látszólagos jólét fenntartását propagáló sajtómunkások, bértolnokok nélkül gyorsan leomlana!

Szenvedő alanyai, túszai lettünk a VMSZ-es diktatúrának, miszerint – Juhász Bálint, a tartományi képviselőház ugyancsak pártalapon, érdemtelenül lett elnökének (a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének topolyai rendezvényén 2021. szeptember 21-én elhangzott) szavaival – „a politikai pluralizmus az a luxus, amit nem engedhetünk meg magunknak"[14]!
A pluralizmus, vagyis a többszólamúság az érvek ütköztetését jelenti, ami nélkül nincs fejlődés, előrehaladás! Dilettáns pártfunkcik, megélhetési politikusok irányítják a sorsunkat!
Ha Juhásznak igaza lenne, akkor mindannyian a VMSZ nevű szolgapárt tagjai lennénk. Szerencsére, nem így van, és nem is szabad megengedni, hogy így legyen!

BOZÓKI Antal

__________
[1] TÓTH NORBERT – VIZI BALÁZS: A KISEBBSÉGEK VÉDELMÉNEK JOGI KERETEI ÉS JOGALKALMAZÁSI TAPASZTALATAI A MAGYARORSZÁGGAL SZOMSZÉDOS ÁLLAMOKBAN. Kárpát-medencei kisebbségjogi kalauz 2024., p. 32. https://bgazrt.hu/a-kisebbsegek-vedelmenek-jogi-keretei-es-jogalkalmazasi-tapasztalatai-a-magyarorszaggal-szomszedos-allamokban/
[2] Szili Katalin: A kisebbségek jogainak biztosítása segíti a szülőföldön maradást. https://www.vajma.info/cikk/karpat/15435/Szili-Katalin-A-kisebbsegek-jogainak-biztositasa-segiti-a-szulofoldon-maradast.html, 2024. szeptember 19. 12:15
[3] Lásd az 1es jegyzetben.
[4] Szili Katalin. https://hu.wikipedia.org/wiki/Szili_Katalin
[5] Uo.
[6] Bővebben lásd a Magyarok „okítása” c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=15656, 2023. július 18.
[7] Lásd még a Süllyedő „zászlóshajó” c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16298, 2024. április 30.
[8] Lásd még a NEM „JÓL DÖNTÖTTÉL, JENŐ!” c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16620, 2024. szeptember 27.
[9] P.E.: Újabb támogatással az anyanyelvű oktatásért. Magyar Szó, 2024. szeptember 21. 5.
[10] Megbízott főszerkesztőt neveznek ki a Magyar Szó élére. https://www.magyarszo.rs/kozelet/belfold/a.314878/Megbizott-foszerkesztot-neveznek-ki-a-Magyar-Szo-elere, 2024. szeptember 18. 11:25, és Magyar Szó, szeptember 19. 4.
[11] P.E.: Újabb támogatással az anyanyelvű oktatásért. Magyar Szó, 2024. szeptember 21. 5.
[12] P.E.: Megbízott főszerkesztőt neveznek ki a Magyar Szó élére. Magyar Szó, 2024. szeptember 19. 4.
[13] Bővebben lásd az Úgy rossz, ahogy van! c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=15867, 2023. október 16. Lásd még a Pártalapú „eligazítás” c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16353, 2024. május 22.
[14] Juhász Bálint, 2024. szeptember 21. Topolya. A Tartományi Parlament elnöke. https://www.facebook.com/peter.cservenak, 2024. szeptember 21. 18:15