https://www.facebook.com/photo/?fbid=1014919320823522&set=a.188183580163771, 2025. május 22. 10:08

„Nincs szavam. Kutyának néznek? Kié a színház, ha nem a miénk. Nem lehet ezt kisajátítani. Egyszerűen nem találok szavakat. Így az utcán tanácskozni, mint a majmok?” – ezek a mondatok ütik meg a fülemet, amikor közeledek a csantavéri színházépület bejáratához hétfőn, nem sokkal 18 óra előtt. Ekkorra hirdettek meg falugyűlést a helyi civilek, magánkezdeményezésre, ahogyan annyi helyi közösségben tették már Szabadka önkormányzat területén és szerte az országban. Messze ez a legtömegesebb, amelyen eddig jártam, állapítom meg magamban, pedig még legalább tíz perc van hat óráig.

Báló Gyula
A felháborodott nép többsége úgy tűnik egyetért Báló Gyula véleményével, aki a fenti mondatokat mondta nekem, amikor megszólítottam, mert meghallottam, mennyire felháborodott azon, hogy nem engedik be a népet a saját színházába.
„Minden szempontból magunkra maradtunk”, mondta beszélgetésünk végén Báló Gyula, majd kérdésemre, tényleg hazamegy-e, mert nem hajlandó kint állni azt mondta: Ne nevettessen, persze, hogy hazamegyek. Belőlem nem csinálnak hülyét…
Kis Györgyei Tibor is felháborodva mondja, a színház az övéké, a nép építtette…

Kis Györgyei Tibor
„A Pásztor úr kijön ide tanácskozni a múlt héten… Feladta a házi feladatot. A saját embereik voltak csak, a néppel nem beszélt”, mondta Kis Györgyei Tibor.
A gyűlés megkezdése előtt Valival is beszélgetek, aki a szomszédasszonyokkal jött el a kezdeményezésre.
„Máshol se engedték be az embereket a helyi közösségekbe”, mondta, de hozzátette, azért itt mégse tízen jöttek össze.
„Több százan vagyunk itt. Csak pozitívat várok ettől. Legalább a betörések terén, az emberek attól félnek a legjobban. Az, ha megoldódna, mindjárt másképp állnának hozzá”, mondja, majd kérdésemre, mit szól ahhoz, hogy a falu elnöke nem jelent meg ennyi polgár előtt csak annyit mondott:
„Tesz ő magasról az egyszerű polgárokra, meg az egészre, csak a pozíció kell neki”, mondta Vali.
A falugyűlésen négy napirendi pont szerepelt: a közbiztonság kérdése, az éjjeli orvosi ügyelet visszaállítása, a helyi közösségi választások kiírásának követelése és egyéb témák. A másfél órás megbeszélésen a falu népe nem kímélte a vezetőséget, Szabadka várost és a rendszert általában.

Nem engedték be a falu polgárait a színházba
„Mivel mindannyian adófizető polgárok vagyunk, a törvény minket kellene, hogy védjen. Amiért adót fizetünk, hogy biztonságban éljük az életünket. Nem sokat kérünk mi ettől a vezetőségtől, csak annyit kérünk, hogy amiért kapják a fizetésüket, tegyenek is valamit. A rendőrség minket leállít százszor, kéri tőlem az igazolványt, ismer, hiszen minden nap lát. De a faluban ötven ismeretlen ember járkál. Nem sokat kérünk, csak egy kis nyugalmat. Az nem sok ugye?”, mondta egy dusanovói férfi.

Stefan Bastić
Stefan Bastić arra hívta fel a figyelmet, hogy meg kellene oldani, hogy el tudják érni az ügyeletes rendőrt telefonon akkor is, amikor éppen terepen van a járőr.
„A rendőr, ha kimegy, bent a laktanyába neki nincs senki. Hívhatod te, ha nincs meg a privát számod hozzá, nem fogja felvenni. Számtalanszor voltam olyan helyzetben, hogy be akartam jelenteni, nem vették fel a laktanyában, tudtam, hogy ki dolgozik, felhívtam és úgy cselekedtek. Miért nem lehet megcsinálni azt, ha a vezetékest az ötödik csörgés után nem veszik fel, irányítsa át egy telefonra, amin jelentkezik az ügyeletes rendőr.”
Toldi László, a falugyűlés moderátora a kérdésre, miért nem jött el senki a falu vezetőségéből, annyit mondott: hívták őket, de azt mondták azért nem jönnek, nehogy leköpködjék őket.

Anitics József
Anitics József, csantavéri lakos a Szabad Magyar Szónak a kérdésre, mit szól, hogy a falu vezetősége nem jelent meg ennyi ember előtt, feltette a kérdést:
„A falu vezetőségének lejárt a mandátuma, nem? Nincs megbízásuk, nincs vezetősége a falunak. Nagy változást nem várok, reménykedhetünk csak, de amíg beengedik a faluba a vidéki romákat, sok jóra nem számíthatunk. Mindenhol ujjlenyomatot vettek, de semmi nem történt, senkit nem találtak meg. Az idősebbek már majdnem az utcára nem mernek kimenni. A gyerekek lökik le őket a kerékpárról, ellopják a táskáikat”, vázolja a mindennapokat Anitics.
Egy másik helyi elmeséli, hogy tavaly ősszel munkáról ért haza, amikor látta, valami furcsa a házban. „92-93 ezer dinár érték tűnt el.
„Én is tudom kik mennek lopni, a rendőrség is tudja. A rendőrség azt mondja nem bírnak velük semmit, amíg nem érik tetten őket. A temetőben a kereszteket ledöntötték, mindent tönkretesznek, kiugranak az autó elé, ha az tolat, hogy kártérítést kapjanak. Nem igaz, hogy nem lehetne semmit tenni. A szociális segélyt megvonni, vagy feltételhez kötni legalább.”, teszi hozzá Anitics.

Többen bíznak a helyiek közül abban, hogy az összefogásnak
Cvitkó Beatrix azt mondja a gyűlést követően, nem volt elvárása, de ahhoz képest, amit remélt, sok ember jött el.
„Működőképes dolognak látom ezt, pozitív a benyomásom. Az, hogy a vezetőségből senki sem jött el: undorító. Nem tudok mit szólni. Csalódtam bennük.”

Üresek maradtak a falu vezetőségének előkészített székek
Toldi László moderátor azt mondja, nagyon elégedett a részvétellel.
„A legfontosabb, hogy nagyon szeretnénk változtatni a falu biztonságán – erről született is döntés, hogy nyolc rendőrt követelünk Csantavérre, minden váltásban legyen kettő. Követeljük továbbá, hogy az éjjeli orvosi ügyeletet visszaállítsák. Ez alkotmányos jogunk. Nem méltattak bennünket annyira, hogy a város részéről kijöjjenek minket meghallgatni, két hét múlva újra összejövünk.”, mondta Toldi. Az ülésen egyébként elfogadták azt is, hogy követelik, írják ki a helyi közösségi választásokat, azoknak ugyanis Szabadka önkormányzat területén két éve lejárt a mandátuma.

A rendőrállomás Csantavéren

VMSZ taggyűlés Csantavéren (Fotó: Pásztor Bálint, Facebook)
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke egy héttel ezelőtt közösségi oldalán számolt be arról, hogy Csantavéren járt.
Azt írja, hogy a taggyűléseket látogatták meg – a beszámolónak pedig azt a címet adta: Csantavéren – együtt a megoldásért.
„Az emberek véleményének folyamatos meghallgatása nélkül a politika annyit ér, mint egy lyukas esernyő”, írta Pásztor.
Erre az eseményre azonban csak a VMSZ tagjai kaptak meghívót, ahogyan a helyiek fogalmaztak: az egyszerű polgár nem.
Kerestük András Gyuricsin Attilát telefonon, aki azt mondta kedden reggel, hogy gyűlésen van és ígéretet tett arra, hogy visszahívja szerkesztőségünket, hogy megtudjuk, mi az oka annak, hogy a polgárokat nem engedték be a színházterembe és miért nem volt kíváncsi a falu vezetése több száz helyi polgár problémáira.
Tómó Margarétahttps://szmsz.press/2025/05/20/csantaver-falugyules-kozbiztonsag/