Oldalak

2018. október 25., csütörtök

PrEUgovor:

Srbija čak i nazaduje u oblasti vladavine prava


Srbija stagnira ili čak nazaduje u ključnim reformama u oblasti vladavine prava, a stagnacija se u velikoj meri opravdava procesom pridruživanja EU, ocenjeno je u izveštaju Koalicije prEUgovor koji je predstavljen.
Izvor: N1
Izvršna i zakonodavna vlast zloupotrebljavaju proces pregovora sa EU i činjenicu da se Srbiji trenutno daju "ustupci" kad je reč o programu reformi radi okončanja dijaloga s Prištinom, navodi se u izveštaju "prEUgovor Alarm o napretku Srbije u poglavljima 23 i 24" (pravosuđe i osnovna prava odnosno pravda, sloboda i bezbednost).
Kao dokaz za to navode se pokušaji da se usvoje zakoni koji su gori od postojećih, uključujući ustavne amandmane koji ne ispunjavaju kriterijume za stvaranje preduslova za nezavisno i od političkih uticaja slobodno sudstvo.
Primeri za to su i Nacrt zakona o informacijama od javnog značaja koji će ograničiti prava građana da budu informisani o radu državnih preduzeća, Nacrt zakona o besplatnoj pravnoj pomoći koji će ugroziti prava korisnika usluga organizacija koje već pružaju pravnu pomoć, Nacrt zakona o sprečavanju korupcije koji predstavlja korak unazad u poređenju s prethodnom verzijom.
U izveštaju koji se odnosi na period april-septembar upozorava se da se nastavlja trend zloupotrebe javne funkcije i državnih institucija od predstavnika izvršne vlasti tokom predizborne kampanje, koji je zabeležen tokom parlamentarnih i lokalnih izbora.

Izveštaj EK u novembru
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u oblasti vladavine prava biće početkom novembra predstavljen zemljama članicama EU i u velikoj meri će uticati na odluku o broju poglavlja koje će Srbija otvoriti na Međuvladinoj konferenciji u decembru, saznaje Tanjug u Briselu.

Istovremeno rad Narodne skupštine oslikava opšti trend vladajuće stranke da "zauzima" državne institucije.
Kako se ističe, opstrukcija političkih rasprava postala je redovna praksa u Skupštini i ogleda se u čestom pribegavanju hitnom postupku, trošenju vremena u raspravi o stotinama amandmana koje vladajuća većina predloži i zatim povuče pre glasanja, kao i u nepostojanju svrsishodne kontrole izvršne vlasti koju treba da sprovode odbori.
Pri tome je demokratska i civilna kontrola institucija u oblasti odbrane i bezbednosti u praksi slaba a nedavne izmene ključnih propisa suzile su mogućnosti za efikasne provere i u narednom periodu, ocenjuje se u izveštaju.
Usvojene izmene Zakona o policiji, Zakona o Bezbednosnoinformativnoj agenciji (BIA) i Zakona o Vojsci Srbije dodatno su umanjile mogućnosti kontrole smanjivanjem transparentnosti bezbednosnih institucija i jačanjem diskrecionih ovlašćenja njihovog političkog rukovodstva, navodi Koalicija prEUgovor.
Ukazuje se i na opstrukcije rada poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti odlaganjem obnavljanja dozvole za pristup informacijama od strane BIA, kao i kampanjom poslanika iz vladajuće stranke u vezi s navodnom proneverom sredstava.
Ocenjuje se da se na planu rodne ravnopravnosti u novom Nacrtu zakona zapravo radi o snižavanju postignutog stepena zakonodavstva i međunarodnih standarda.
Kao primer se navodi da je iz tog nacrta izbrisana definicija "nasilja nad ženama" i zamenjena neutralnim pojmom "rodno zasnovano nasilje".
Kada je reč o borbi protiv korupcije, Koalicija ukazuje na prolongiranje usvajanja novog Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije i Zakona o poreklu imovine, kao i da sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije i akcionih planova za tu oblast još nije omogućeno.
Izveštaj Koalicije prEUgovor, pored pregleda stanja, sadrži i preporuke za reforme u procesu evrointegracija.
Među preporukama su unapređenje pravnog okvira i prakse u vezi sa izborima i pravila oko nadzora i finansiranja izborne kampanje, hitno revidiranje nacrta Strategije nacionalne bezbednosti i Strategije odbrane uz valjanu javnu raspravu, jačanje skupštinske kontrole izvršne vlasti i unapređenje skupštinskog nadzora sektora bezbednosti.
Navodi se i da Srbija treba da se uključi u politički dijalog na visokom nivou kako bi se uspostavio čvrst okvir i definisao jasan raspored za rešavanje graničnih sporova s BiH i Hrvatskom, kao i da sprovede obaveze preuzete u okviru Samita u Londonu u vezi s radom nacionalnog koordinatora za nestale osobe.
Koalicija prEUgovor okuplja sedam organizacija civilnog društva a osnovana je radi praćenja realizacije politika koje se odnose na pregovore o pristupanju Srbije EU sa posebnim naglaskom na poglavlja 23 i 24.
Cilj Koalicije je da pomogne da se proces pridruživanja EU iskoristi za postizanje bitnog napretka u daljoj demokratizaciji srpskog društva.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése