Bosznia-Hercegovina az 1990-es évek óta nem állt ilyen közel a széteséshez és egy újabb polgárháborúhoz, miután a boszniai szerbek vezetője egyre látványosabban készíti elő az elszakadást. Orbán Viktor és a magyar állam ebben a helyzetben bejelentette, hogy elkezdte pénzelni az utóbbiakat. Helyi elemzők azt találgatják, hogy mit kaphatott ezért Orbán.
Orbán Viktor november 6-án váratlanul Boszniába repült a hivatalosan honvédségi luxusgéppel, hogy a jó eséllyel uniós szankciók elé néző Milorad Dodik boszniai szerb vezérrel tárgyaljon.
Ezt az útját a miniszterelnök inkább nem reklámozta a Facebookon, noha a külföldi útjait rendre alaposan, saját stábbal dokumentáltatja. A találkozó bizalmasságát az is jelezheti, hogy Bosznia szerb központja, az ellenzéki vezetésű Banja Luka nem volt megfelelő a beszélgetéshez. Miután Orbánék Banja Lukába repültek, még elautóztak a 20 km-re lévő Laktašiba, Dodik főhadiszállására.
A látogatásról a magyar fél nem sok konkrétumot árult el, és később sem
válaszolt a Miniszterelnökség egy kérdésünkre sem a témában. Annyit
lehetett megtudni hivatalosan, hogy Magyarország pénzt fog küldeni a
boszniai Szerb Köztársaságba, a pénz célja pedig a szinte mindenre
ráhúzható helyi gazdaságfejlesztés lesz.
A Szabad Európa balkáni szolgálata segítségével azonban jobban is ki lehet rajzolni, hogy mi járatban lehetett a magyar miniszterelnök.
Ehhez azonban először érdemes tisztába kerülni az elmúlt évtizedek legnagyobb válságát átélő Bosznia és Milorad Dodik aktuális helyzetével.
Dodik saját hadsereget szervezne
Milorad Dodik boszniai szerb vezető egykor még a legszélsőségesebb boszniai szerb politikai irányzatokhoz – különösen például a népirtás miatt jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését töltő Radovan Karadžićhoz – képest a mérsékelt, sőt liberális szárnyhoz tartozott az 1990-es években, még feltűnő nyugati támogatást is kapott.
De aztán fokozatosan egyre erősebb etnikai alapú és elszakadáspárti kampányokba kezdett. 2017-ben az USA már elkobozta minden amerikai vagyonát, és megtiltotta a vele való bármilyen üzletelést. Arra hivatkoztak, hogy Dodik aktívan próbálja szétzilálni a Bosznia helyzetét valamelyest rendező daytoni békeszerződést.
Az eset nem sokkal azután történt,
hogy Dodik szerint meghívták Donald Trump 2017-es beiktatására, a
szarajevói nagykövetség viszont ennek ellenére megtagadta tőle a
diplomatavízumot. Később egyébként kiderült, hogy egy konzervatív és
vallási csoportok által finanszírozott bálra hívták csak meg.
Milorad Dodik idén ősszel bejelentette, hogy a boszniai Szerb Köztársaság önálló hadsereget, igazságszolgáltatást és adóztatást hoz létre, azaz lényegében kivonulnának Bosznia-Hercegovina alól. A bosnyák állam szétesése egyelőre beláthatatlan kockázatokkal járna.
______________________________________________________________________
Leginkább azért, mert egészen hasonlóan kezdődött az előző boszniai háború is. Vagy például amikor Dodik még 2009-2010 fordulóján felvetette a népszavazást a Szerb Köztársaság elszakadásáról, Stjepan Mesić akkori horvát elnök bejelentette, hogy ő ebben az esetben azonnal beküldené a horvát hadsereget az országba.
Milorad Dodik egyébként némi megszakítással 1998 óta miniszterelnök vagy elnök a boszniai Szerb Köztársaságban.
Dodik nem csak a daytoni békével nincs mostanában kibékülve, de az annak betartatását ellenőrző ENSZ-főképviselőkkel sem. Az előző főképviselőt, Valentin Inzkót egy szörnyetegnek nevezte, aki szerinte etnikai alapon gyűlöli a szerbeket.
Dodik Orbán Viktorhoz hasonló szereplő, csak kisebb pályán játszik, írta le a Forign Policy-be Vesna Pusić korábbi horvát külügyminiszter. Szerinte mindkét szereplő demokratikus politikusnak indult, de fokozatosan belecsúsztak az egyre szélsőségesebb nacionalizmusba. Pusić szerint Orbánhoz hasonlóan Dodik is rettentően meggazdagodott a politikai pályafutása során, ami szükségszerűen autokratikus, önkényuralmi kormányzáshoz vezetett. Mint minden autokrata vezető a régióban, mindketten Oroszországban találták meg a védelmezőjüket. A fő különbség szerinte annyi, hogy Dodiknak nincs önálló állama, és csak azzal tud fenyegetni, hogy Putyin áll mögötte. Vesna Pusić szerint ezért az EU-nak semmit nem is érdemes Dodikkal tárgyalnia. A környék demokratikus fejlődésének kulcsa Putyin kezében van, vele kell kialkudni, hogy engedje el a nyugat-balkáni bábjai kezét. Őket szerinte egyébként is pontosan csak ilyen adunak szánja az orosz vezető.
A 2021-ben érkezett új főképviselő, Christian Schmidt sem nyerte el a
szimpátiáját, akit viszont egy illegitim megszállónak tart. Ezt arra
alapozza, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában Oroszország egyedüliként
nem támogatja a főképviselő munkáját. Schmidt helyzetértékeléséről
egyébként alább olvashat bővebben.
__________________________________________________________________
Röviden szerinte Dodik tervezett lépései „elszakadással érnek fel, anélkül hogy kinyilvánítanák”.
„Ez nem pusztán az ország és a térség békéjét és stabilitását veszélyezteti, de – amennyiben a nemzetközi közösség nem ad megfelelő választ – a boszniai háborút lezáró daytoni békeszerződés összeomlásához vezethet” – állítja Christian Schmidt, aki szerint a mélyebb megosztottság és a konfliktus kirobbanásának esélye is abszolút valós az országban.
Milorad Dodik nemrég bejelentette, hogy "lesz*rja", ha újabb amerikai szankciókkal büntetik. Ha pedig a nyugati világ katonai erővel avatkozna be, akkor majd ő is idehívja nem megnevezett "barátait", hogy megvédjék.
Azt is elmondta októberben, hogy az USA, Németország és az Egyesült Királyság szerinte a "muszlim érdekekért" dolgozik. És ha lesznek is európai szankciók egyes boszniai szerb politikusok ellen, az szerinte nem lesz uniós szintű, mert lesz olyan EU-s ország, ami ezt megakadályozza majd.
Orbán váratlanul odament pénzt ígérni
Az Orbán-kormányok 2010-2019 közt szinte tudomást sem vettek Milorad Dodik létezéséről, miközben Bosznia-Hercegovina állami képviselőivel nagyjából rendszeresen találkoztak a magyar vezetők.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése