Oldalak

2024. március 27., szerda

Tíz dicstelen év az Európai Parlamentben

Deli Andor, a megtollasodott pártkatona

Deli Andor (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Óriási többséggel – 506 igen, 9 ellenszavazat és 32 tartózkodás mellett – fogadta el az Európai Parlament az Alekszej Navalnij meggyilkolásáról és az oroszországi politikai foglyok, valamint az elnyomott civil társadalom támogatásáról szóló állásfoglalást.
A dokumentum szerint „az orosz államnak és személyesen Vlagyimir Putyinnak büntetőjogi és politikai felelőssége van a rendszer elsőszámú kritikusának halálában”.
– A strasbourgi intézmény független és átlátható nemzetközi vizsgálatot követel azon körülmények feltárására, amelyek az orosz ellenzék vezéralakjának február 16-i halálához vezettek egy szibériai börtönben. A képviselők egyetértettek abban, hogy az Európai Uniónak fel kell lépnie a politikai foglyok és a szerintük elnyomott orosz civil társadalom támogatása érdekében – közölte az euronews[1].
„A szavazásról készült parlamenti kimutatás szerint a Fidesz-KDNP 13 fős EP-delegációjának jelen lévő képviselői közül Deli Andor, Gál Kinga, Hidvéghi Balázs és Tóth Edina tartózkodott, a többiek nem vettek részt a szavazáson”
[2].

Január 19-én az Európai Parlament „472 igen szavazattal, 19 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett” elfogadott egy állásfoglalást, amelyben „az orosz politikai és katonai vezetés felelősségre vonását követelik az Ukrajna elleni agresszió bűntette miatt”.
– A jelenlévő ellenzéki magyar EP-képviselők támogatták a dokumentumot, azonban sem a 12 fideszes – köztük Deli Andor VMSZ-es politikus –, sem az Európai Néppárt tagjaként dolgozó KDNP-s képviselő nem nyomott gombot. Ugyanakkor ott voltak, ez kiderül abból, hogy más szavazásoknál megtaláltuk a nevüket. […] Mindez nem újdonság: a Fidesz már folyamodott ehhez a „megoldáshoz” akkor, amikor Oroszország, vagy Kína számára kellemetlen döntésekről volt szó az Európai Parlamentben – írta az EUrologus[3].

Az Európai Parlament képviselői február 8-án megszavazták a december 17-i szerbiai választásokat követő állásfoglalást. A 2024/2521(RSP) dokumentum[4] magyar nyelven is elérhető: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2024-0075_HU.html
Állásfoglalásban az EP „sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a 2023. december 17-én tartott szerb parlamenti és helyhatósági választások eltértek a nemzetközi normáktól és Szerbia szabad és tisztességes választásokra vonatkozó kötelezettségvállalásaitól, mivel a hivatalban lévők folyamatosan és rendszeresen visszaéltek az intézményekkel és a médiával azzal a céllal, hogy tisztességtelen és indokolatlan előnyre tegyenek szert; úgy véli, hogy ezek a választások nem tekinthetők tisztességes körülmények között megtartott választásoknak; aggodalmát fejezi ki a szerbiai választások integritását veszélyeztető, széles körben elterjedt és szisztematikus csalásokról szóló beszámolók miatt” (1. pont).
Az EP „komoly aggodalommal veszi tudomásul a nemzetközi és hazai megfigyelők által összegyűjtött kiterjedt bizonyítékokat, amelyek a választások napját megelőzően és a választás napja alatt folytatott olyan tevékenységekre utalnak, amelyek megváltoztathatták a választások kimenetelét, és döntően befolyásolhatták a belgrádi helyhatósági választások eredményét, valamint súlyosan alááshatták a parlamenti választások legitimitását” (3. pont). 

A dokumentum mellett 461 képviselő szavazott (a 751 közül), vagyis a képviselők 61,3 százaléka, 53-an (7%) nemlegesen szavaztak, 43-an (5,7%) tartózkodtak[5].
A Fidesz képviselői a határozat ellen szavaztak. Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának (erdélyi) elnöke és Deli Andor nyilatkozta szerint „a Szerbiát támadó és kioktató, alaptalan bírálatokat tartalmazó határozat ismét azt bizonyítja, hogy szuverenista erők győzelme esetén az Európai Parlament baloldali többsége nem tartja tiszteletben a demokratikus (?? B.A.) választások végeredményét”[6].
Ebből a nyilatkozatból is kilóg nemcsak a Vučić antidemokratikus rendszere iránti elfogultságuk, de az érdemtelenül szerzett saját pozíciójuk körömszakadtáig való védelmezése is[7].

Már most el lehet mondani, hogy
Deli Andor vajdasági fideszes/vémeszes EP képviselő tíz évig ott volt az
EP-ben és sokat tehetett volna a vajdasági magyar közösség érdekében, csakhogy éppenséggel semmit nem tett.
Az EP-nek Szerbia csatlakozási előrehaladásáról szóló éves országjelentéseivel kapcsolatos vitákban az EU-hoz feltételek – a Koppenhágai (csatlakozási) kritériumok[8] – nélküli teljesítése nélküli felvételét támogatta, az EU-t bírálta. A nemzeti kisebbségi jogok tiszteletben tartásával, védelmével és a jogsérelmekkel kapcsolatban pedig meg se szólalt[9].
Az EP-ben nem a vajdasági magyar közösség érdekeit, hanem a Fidesz és a VMSZ (pontosabban a néhai Pásztor István) téves politikáját képviselte – akinek a fiatalabb fia, Ábel és annak a felesége, Petra is nála akkreditált asszisztensek[10]. A velük szövetséges Aleksandar Vučić szerb nacionalista autokrata hangja volt az EP-ben – zsíros fizetés, sok tízezer euró ellenében!
Egy EP-képviselő nettó havi jövedelme a juttatásokkal együtt akár 14 ezer eurónál is többre rúghat, az éves jövedelme pedig elérheti a 170 ezer eurót. Mindezen kívül 338 eurós napidíjban is részesülnek a parlamenti tevékenységgel összefüggésben felmerülő költségeik fedezésére[11]. Jól meglehet(ett) ebből tollasodni!

Az óbecsei születésű Delinek most végre – ennyi év után! – letelik az Európai Parlamenti képviselői mandátuma. Csak remélni lehet, hogy a 2024. június 6-9. közötti európai parlamenti választásokon senkinek nem jut eszébe az erkölcs és erény nélküli, a szürkénél is szürkébb szégyenfoltként szereplő vajdasági Deli Andort újra képviselőjelöltként indítani!

BOZÓKI Antal

__________
[1] EP-állásfoglalás Navalnij haláláról, a független orosz civil társadalommal való szolidaritásról. https://hu.euronews.com/
2024/02/29/ep-allasfoglalas-navalnij-orosz-ukran-haboru-fidesz-szavazas-strasbourg, 2024. február 29. 16:51- 16:52
[2] Deli Andor tartózkodott, a Fidesz-KDNP frakciója nem szavazta meg a Navalnij meggyilkolásáról szóló állásfoglalást. https://szmsz.press/2024/03/01/deli-andor-tartozkodott-a-fidesz-kdnp-frakcioja-nem-szavazta-meg-a-navalnij-meggyilkolasarol-szolo-allasfoglalast/, 2024. március 1. 10:35

[3] Nemzetközi büntetőbíróságot szorgalmaz az EP az orosz háborús bűnök kivizsgálására, a fideszes képviselők inkább nem szavaztak. https://hvg.hu/eurologus/20230119_Nemzetkozi_buntetobirosagot_szorgalmaz_az_EP_az_orosz_haborus_bunok_kivizsgalasara_a_fideszes_kepviselok_azonban_nem_szavaztak, 2023. január 19. 16:02 – 16:10
Deli Andor nem támogatja, hogy bíróság vizsgálja ki az orosz háborús bűnöket. https://szmsz.press/2023/01/19/deli-andor-nem-tamogatja-hogy-birosag-vizsgalja-ki-az-orosz-haborus-bunoket/, 2023. január 19. 17:59

[4] Az Európai Parlament 2024. február 8-i állásfoglalása a választásokat követő szerbiai helyzetről (2024/2521(RSP)). https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2024-0075_HU.html

[5] Šamar iz EU [Pofon az EU-ból]. Danas, 2024. február 10. 2.

[6] Elég volt az európai baloldal Szerbiát érő támadásaiból! https://fidesz-eu.hu/hu/eleg-volt-az-europai-baloldal-szerbiat-ero-tamadasaibol/, 2024. február 8.

[7] Bővebben lásd a Dupla pofon a vajdasági magyaroknak c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16138, 2024. február 12.

[8] Csatlakozási kritériumok (koppenhágai kritériumok). https://eur-lex.europa.eu/HU/legal-content/glossary/accession-criteria-copenhagen-criteria.html

[9] Bővebben lásd a „Szerbiában nem volt előrelépés, sőt, inkább visszalépés történt a csatlakozás szempontjából” c. írásomban. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=14574, 2022. június 16.
[10] Accredited assistants [Akkreditált asszisztensek].

https://www.europarl.europa.eu/meps/en/124714/ANDOR_DELI/assistants#detailedcardmep

[11] A háború nem érdekli őket, saját fizetésük emeléséről tárgyalnak a brüsszeli képviselők. https://www.origo.hu/nagyvilag/2023/06/az-ep-kepviselok-sajat-fizetesukrol-dontottek-haborus-valsag

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése