Bozóki Antal (hon)lapja

Oldalak

▼

2020. március 6., péntek

Fogyatkozó délvidéki magyar közösség; komoly aggodalommal tekinthetünk az új népszámlálás elé…


 
2020-03-06 

Ki gondolta volna, hogy a 2011-es évi népszámlálás tragikus adatai nem egész égy évtized alatt valóságos katasztrófába torkollnak?

Már akkor lehetett látni, hogy Délvidéken (is) rendkívül kedvezőtlenül alakul az elvándorlási tendencia, de hogy majd ilyen drámai ütemben halad, azt a legnagyobb pesszimisták sem gondolhatták.
A 2011-es népszámlálás szerint Délvidéken az előző évtized alatt csaknem 40 ezerrel csökkent a nemzettársaink száma, s mindössze 250 ezren maradtunk.
Azóta az újabb, addigiaknál is erőteljesebb és tovább tartó elvándorlási hullám következtében a magyarság száma méginkább zsugorodott. Nem lehet tudni, pontosan mennyire, de hogy
az egy év múlva sorra kerülő népszámlálás végeredménye elkeserítő lesz,
abban senki sem kételkedik.
Tíz évvel ezelőtt a szerbek mintegy 66,76 százalékban képviseltették magukat a délvidéki lakosság összetételében. Ez valamikor ugyebár egészen másképpen festett.
(Semmi kétség, hogy azóta ez az arány az itteni magyarokra nézve még kedvezőtlenebb.)
A délvidéki magyarokon kívül a horvátok, a szlovákok és a románok is nagy számban hagyják el szülőföldjüket.
Például a cirokseprűk készítéséről és meglepően nagy exportjáról, valamint az organikus mezőgazdaságról ismert Bácsújfalun becslések szerint négy-öt éve még háromezren éltek, mára ez a szám kevesebb mint kétezerre csökkent. Ezen a településen zömében szlovákok élnek, akik közül sokan ennélfogva a meglepően szolid életszínvonalat biztosító anyaországukba távoznak.
Hasonló elvándorlási tendencia figyelhető meg Horgoson, Tornyoson, Tordán, Erdővégen… Lényegében az összes délvidéki településen, főleg a falvakban, de a városokban is. Egyedül Újvidéken növekedett kisebb mértékben a lakosság száma (de nem valószínű, hogy sok magyar költözött a tartományi fővárosba).
Az utóbbi tíz évben az Orom helyi közösség lakossága mintegy 40 százalékkal csökkent. A 2011-es évi népszámlálás adatai szerint a faluban 1 935, két évvel ezelőtt pedig a választói névjegyzék szerint itt 1 300 polgár élt, míg egyes bécslések szerint reálisan 900-an sem voltak.
És ez a folyamat nem állt meg…
(Egyes adatok: Voice, fotó: valasz.hu)
F. F.
https://delhir.info/2020/03/06/fogyatkozo-delvideki-magyar-kozosseg-komoly-aggodalommal-tekinthetunk-az-uj-nepszamlalas-ele/
Bozóki Antal dátum: 8:41
Megosztás

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

‹
›
Főoldal
Internetes verzió megtekintése

Magamról

Saját fotó
Bozóki Antal
A bánsági (Torontál)torda faluban születtem 1946-ban. Nagybecskereken gimnáziumot fejeztem be, majd az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karán szereztem oklevelet és a nemzetközi jogtudományok magisztere címet. Több könyvem és szöveggyűjteményem jelent meg, a nemzetközi jog és a jog, az emberi- és nemzeti kisebbségi jogok, valamint a környezetvédelem területén. Újvidéken – 2016. december 31-ig – egyéni ügyvédként dolgoztam. E-mail címem: bozokiantal@gmail.com
Teljes profil megtekintése
Üzemeltető: Blogger.