Oldalak

2024. december 11., szerda

„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?

Emberi és nemzeti kisebbségjogi napló (321.)

A valóság valóság marad minden körülmények között.
Mikszáth Kálmán

November 12.
„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?

Fotó: Facebook/Szatmári Adrián

Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere Topolyán szerződést írt alá a bácskossuthfalvi Idősb Kovács Gyula Általános Iskola, a zentagunarasi Október 18. Általános Iskola és a gunarasi Dózsa György Általános Iskola társalapítói jogainak átruházásáról. Mindhárom település tanintézményében csak magyar nyelven folyik az oktatás[1].

– Első alkalommal vagyunk tanúi annak, hogy általános iskolának is alapítója lett az MNT – nyilatkozott az aláírás után Fremond Árpád.
Az MNT elnöke „jelentős előrelépésnek nevezte a szerződések aláírását, és szerinte a nemzeti kisebbségi jogérvényesítés útján is hatalmas lépést jelent, egyben teljes egészében összhangban van az MNT köz- és felsőoktatási stratégiájával, amelyet 2024-től 2029-ig terveznek megvalósítani”[2].
– Az alkotmánybíróság 2014-ben „megnyirbálta” a kisebbségi nemzeti tanácsokról szóló törvényt, ez azóta az első alkalom, hogy oktatási intézménynek lesz társalapítója ilyen értelemben az MNT. Ezzel valójában meg lett erősítve az a jogszabály, annak rendelkezése, melynek értelmében a Magyar Nemzeti Tanács oktatási intézmények társalapítójává válhat – írta a Magyar Szó (párt)lap[3].

A zavaros hírt illusztráló fotó alatti szövegből tudjuk csak meg, hogy Fremond és Szatmári Adrián az említett tanintézmények alapítójogainak csak a „részleges átruházásáról” írt alá szerződést az MNT-vel, ami mégsem ugyan az.
A cikkből azonban  nem tudjuk meg, hogy melyek azok a jogok, amelyeket „részlegesen” az MNT-re ruháztak, de azt se, hogy milyen tekintetben jelentenek ezek a szerződések „előrelépést a kisebbségi jogérvényesítés útján”. Mivel lesz jobb az iskolák és a tanulók helyzete? Talán azzal, hogy az MNT véleményezi, illetve javasolja az iskolaszék tagjait, az igazgatójelöltre tesz javaslatot ezekben az iskolákban (a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvény 12. szakasza, első bekezdésének 1., 2. és 3. pontja[4])? Hogy a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) tagjai, vagy e párthoz közeli személyek kerüljenek tisztségbe? Hogy a VMSZ vegye át ezeknek a tanintézményeknek az irányítását is?

Az is kérdés, hogy miért Topolya község polgármestere, és miért nem az iskolák igazgatói írták alá ezeket a szerződéseket? Az iskolák nem lennének önálló jogi személyek, éppen semmilyen önállóságuk nincsen?
A nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvénnyel[5] 
kapcsolatosan az Alkotmánybírság 2014 óta nem hozott újabb döntést, ami miatt a törvényt módosítani kellett volna. Akkor miért csak most, 10 évvel később lett „első alkalommal általános iskoláknak is alapítója” az MNT, miközben egész idő alatt VMSZ-es elnökök irányították ezt testületet is?

Tudja-e Fremond Árpád, hogy milyen szerződéseket írt alá és milyen megtévesztő nyilatkozatot adott? Tudja-e a cikkíró sajtómunkás, hogy milyen zagyva szöveget írt? Történt-e előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján? Vagy csak Fremond és Szatmári Adrián – önmaguk és az olvasók ámításra – aláírtak valamit, de maguk se tudják pontosan, hogy mit?
fotóról ítélve, a szerződés közjegyzőnél nem is lett hitelesítve.
Miben is léptünk akkor előre?


November 13. – december 10.

Figyelmen kívül hagyták a törvényt!

Fotó: Natalija Jakovljević (RFE/RL)

Október harmadikán, a szabadkai vasútállomáson tett látogatása során Aleksandar Vučić szerb elnök szóvá tette, hogy az feliratok, tájékoztató információk csak szerb és angol nyelven kerültek ki a táblákra.
– Több helyen a cirill betűs felirat mellett angolul és magyarul is olvashatóak a legfontosabb információk, ugyanakkor a település nevét is feltüntették magyar nyelven. A munkát azonban még nem fejezték be, ugyanis egyes táblákon még csak cirill betűs és angol szöveg olvasható – írta november 13-án a Magyar Szó, a Vajdasági Magyar Szövetség Hivatalos Lapja[6].

Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK), a november 19-i közleményében „felkérte Szerbia elnökét, Aleksandar Vučić urat, hogy látogassa meg a topolyai vasútállomást”[7].
– Az állomáson jelenleg szerb és angol nyelvű feliratok dominálnak, ami csodás példája a mi „multikulturalizmusunknak”. Ugyanakkor azok a nyelvek, amelyek hivatalos használatban vannak Topolyán – köztük a magyar nyelv is – sajnos méltatlanul „háttérbe szorultak”, feltehetően a modern minimalizmus jegyében.
Ez a hivatalos nyelvhasználatról szóló törvény figyelmen kívül hagyásának nyilvánvaló példája, amely úgy tűnik, csak elméletben működik – a gyakorlatban az intézmények vagy túlságosan elfoglaltak, vagy egyszerűen közömbösek ahhoz, hogy betartsák – írja a
közleményben[8].

Ljubica Vuković Dulić, a Horvát Nemzeti Tanács (HNV/HNT) hivatalos nyelvhasználattal foglalkozó bizottságának elnöke, a Szabad Európa Rádiónak (RFE) elmondta, hogy „a tanács felhívta a figyelmet a hivatalos nyelv- és íráshasználatról és a nemzeti kisebbségek védelméről szóló törvény alkalmazásának szükségességére, amelyek világosan rámutatnak, hogy az intézmények neveit és a polgároknak szóló információkat, hogyan kell kiírni, csakúgy mint Szabadka város Statútuma is”[9].
– A HNT ezzel kapcsolatban a Szerbiai Vasút vállalat Infrastruktúra részvénytársaságához fordult és megkérte, hogy intézkedjen ennek a hibának az elhárításáért, illetve, hogy az állomás neve és a létesítményben lévő feliratok az említett törvényekkel összhangban legyenek kiírva – olvasható Natalija Jakovljević, a (RFE) tudósítójának november 30-i írásában.
Tegyük hozzá: A feliratok latin írással sincsenek feltüntetve!

A Belgrád és Szabadka között a vasúti közlekedésnek – a korábban elhangzott bejelentések szerint – november 24-én kellett volna beindulnia. Az újvidéki vasútállomáson november 1-jén történt tragédia miatt, amikor az előtető leomlása alkalmával 15-en életüket vesztették, többen pedig súlyosan megsérültek, közülük ketten még mindig a kórházban vannak, a vonal indítását december 8-ára halasztották, de ebből sem lett semmi.

A Szerbia Új Arca [Novo lice Srbije] párt szabadkai bizottsága november 7-én közölte, hogy „a városban egyelten vasúti infrastruktúra keretében épített létesítménynek sincs használati engedélye, és hogy ezt megerősítették a közérdekű információkhoz való hozzáféréssel kapcsolatos követelésükre kapott válaszban”[10].
Nincs újabb információ arról, hogy a Belgrád-Szabadka vasútvonalon mikor indul be a közlekedés. Egyáltalán, mennyire biztonságosak az Aleksandar Vučić ideje alatt felhúzott épületek? Mi minden fog itt még kiderülni?

BOZÓKI Antal

__________
[1] T. P.: Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján. Magyar Szó, 2024. november 13. 1., 12., és/vagy https://www.magyarszo.rs/kozelet/a.317927/Elorelepes-a-kisebbsegi-jogervenyesites-utjan, 2024. november 12. 16:43
[2] T. P.: Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján. Magyar Szó, 2024. november 13. 1., 12., és/vagy https://www.magyarszo.rs/kozelet/a.317927/Elorelepes-a-kisebbsegi-jogervenyesites-utjan, 2024. november 12. 16:43

[3] T. P.: Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján. Magyar Szó, 2024. november 13. 1., 12., és/vagy https://www.magyarszo.rs/kozelet/a.317927/Elorelepes-a-kisebbsegi-jogervenyesites-utjan, 2024. november 12. 16:43

[4] Törvények és egyéb jogi dokumentumok magyar nyelven. Törvény a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól. A Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye, 72/2009., 20/2014 – AB határozat, 55/2014. és 47/2018. szám). https://www.mnt.org.rs/torvenyek-es-egyeb-jogi-dokumentumok-magyar-nyelven

[5] Uo.

[6] B.em: Magyar feliratok a szabadkai vasútállomáson. Magyar Szó, 2024. november 13. , és/vagy https://www.magyarszo.rs/vajdasag/szabadka/a.317965/Magyar-feliratok-a-szabadkai-vasutallomason, 2024. november 13. 9:57

[7] A törvény Szerbiában csak akkor érvényes, ha Vučić azt mondja?
https://www.facebook.com/VMDK2014, 2024. november 19. 9:41
[8] Uo.

[9] Natalija Jakovljević: Natpisi na železničkoj stanici u Subotici i na mađarskom, ali i dalje bez hrvatskog i bunjevačkog jezika. https://www.slobodnaevropa.org/a/subotica-zeleznicka-stanica-jezici-srbija/33220797.html, 2024. november 30.

[10] Ide niz: Nijedan objekat žel. infrastrukture u Subotici nema upotrebnu dozvolu! [Folytatódik a sor: Egyetlen vasúti infrastrukturális építménynek sincs használati engedélye].
https://srbin.info/politika/ide-niz-nijedan-objekat-zel-infrastrukture-u-subotici-nema-upotrebnu-dozvolu/?lang=lat, 2024. november 7. 11:00

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése