Oldalak

2022. augusztus 16., kedd

"Hiába tanácsolta a miniszter a trükközést, szinte lehetetlen kivitelezni"

 A Szabad Európa honlapja

Jó napot kívánok!

A legfontosabb híreink ma reggel:

Rezsiharc

A rezsiszabályok átírását követően kisebb roham indult, sokan akarnak társasházzá alakulni. Az osztatlan közös tulajdonú ingatlanokban egy mérőórát használnak a lakások. Eddig nem volt gond, szétosztották a költséget, az új szabályok alapján viszont nagyon megdrágul a rezsi, hiszen csak egy mérőórára jár a rezsicsökkentett limit.

Ahhoz, hogy minden lakás egyedi mérőórát kapjon, társasházzá kell alakulni.

Ez nem egyszerű folyamat, akár hat-nyolc hónapig is eltarthat. Sok az adminisztrációs nehézség, nem csoda, hogy a lakók az elmúlt tíz-húsz évben nem indították el a procedúrát. Emellett gond lehet a helyi önkormányzatok építési szabályaival is, mivel az agglomerációs településeken úgy igyekeztek fékezni a beköltözők számát, hogy bizonyos telekmérethez kötötték az új építésű házak számát. Sok építési vállalkozó úgy kerülte meg a szabályt, hogy osztatlan közös tulajdonként adta el a lakásokat, így kisebb telekre többet is fel tudtak húzni.

Most nemcsak a régen épült, többgenerációs családi házak, hanem az újak esetében is engednie kellene az önkormányzatoknak ahhoz, hogy társasházzá alakulhassanak. Nincsenek könnyű helyzetben az önkormányzatok, a helyi polgármesterek szerint az ilyen ingatlanok legalizálásával veszélyes precedenst teremtenének. Cikkünkben bemutatjuk azt, hogy ami a miniszter szerint könnyű, az a valóságban szinte lehetetlen.


Az elhunytak választási akarata

A 2022-es országgyűlési választáson részt vevő egyik párt jelöltjének ajánlóívein 12 olyan személy aláírása is szerepelt, akik az ajánlásgyűjtés idején már nem éltek. Az óbudai ügyben eljárás indult és a nyomozók tanúként hallgattak ki 28 embert, akiknek úgy szerepelt az aláírása a gyűjtőíveken, hogy saját elmondásuk szerint ők nem adtak ajánlást a jelöltnek.

Az ajánlások alapján a jelöltet a választási bizottság nyilvántartásba vette, mentelmi joga azonban megszűnt, amikor a választáson nem szerzett mandátumot, jelölőpártja nem jutott be a parlamentbe. A 49 éves gyanúsított tagadta, hogy aláírásokat hamisított volna, szabadlábon védekezhet.

Videónkban egy olyan azerbajdzsáni falut mutatunk be, amelynek mára egyetlen lakója maradt csak. Szikszlár utolsó lakosa Ejjub Azizov még bízik abban, hogy elnéptelenedett falujába egyszer még visszatér a régi élet.

Nemcsak természetvédelmi aktivisták, de erdőgazdasági szakemberek sem látnak túl sok logikát a kormány tűzifarendeletében. Miért teljesen felesleges szerintük, és miért van rá szükség a kormány szerint? Indítsa el kvízünket, ha többet akar a témáról megtudni.

Érdemes még elolvasni a 24.hu riportját arról, hogy egy kis Veszprém megyei faluban, Bében elárverezték egy négygyerekes család házát. A vevő Brunner Imre polgármester, aki egyedül licitált az épületre, így a kikiáltási áron, 3 millió forintért vehette meg azt, és haladékot sem ad a családnak az ingatlan elhagyására.

A Népszava szemlézte az Observer cikkét, amely dokumentumokat szerzett arról, hogy Magyarországon a Kúria elnökének a feleségét annak ellenére nevezték ki vezető bírói posztra idén júniusban, hogy a bírói választáson jóval kevesebb szavazatot kapott, mint riválisa.

Varga Zs. András, a Kúria elnökének házastársa, Kovács Helga Mariann, Fővárosi Ítélőtábla politikailag kényes ügyekkel foglalkozó bírói testületének élére (Polgári Kollégium) került, bár a rivális jelöltje szavazatainak kevesebb mint felét szerezte meg.

Bár az uniós jogállamisági eljárás ellenére a magyar kormány hozzá szeretne jutni a „befagyasztott forrásokhoz”, az Observer ellenvetésként hozta fel „a fékek és ellensúlyok hiányát és a nepotizmust”, amelyre az utal, hogy „a jó kapcsolatokkal rendelkező politikusok viszonylag képzetlen barátai és családtagjai töltenek be vezető pozíciókat a bírósági rendszerben”.

Kellemes napot kívánok!

Báthory Róbert 

szabadeuropa@rferl.or  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése