Oldalak

2023. június 10., szombat

Jogsérelmek (1.)

 Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló (285.)

Április 29.
Bácsgyulafalva

A szerb nyelvű „Telečka” felirat mellett immár magyarul is olvasható Bácsgyulafalva neve a nyugat-bácskai településen.
– Kihasználtuk az alkalmat, hogy egy nagy mulasztást pótoljunk, ami Zombor község területén minden településen jelen van. Különböző értesítő táblákat helyeznek ki, amelyek nem felelnek meg a nyelvhasználati törvénynek, vagyis nem tisztelik a nyelvhasználatot, ebben az esetben a magyart: amint láthatják, eddig csak szerb nyelven volt kitéve a tábla. Amellett, hogy ez ügyben a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) jogi lépéseket tett, úgy gondoltuk, hogy eljött a konkrét akció ideje. Ez pedig abban nyilvánul meg, hogy ha már az állam az adófizetők pénzéből nem képes tiszteletben tartani a többnyelvűséget, akkor mi, mint ennek az országnak az állampolgárai, saját költségünkön megcsináltuk a megfelelő feliratot magyar nyelven és megjelöltük méltó módon a település nevét – közölte a Facebookon élő videó bejelentkezésében Csonka Áron, a párt elnöke.
Csonka kiemelte, hogy pártja számára ez elvi kérdés, mivel az új népszámlálási adatok szerint körülbelül 80 ezerrel vagyunk kevesebben, mint 10-11 éve, ezért nem szabad engedni azokból a szerzett jogokból, amit eddig meg tudtunk valósítani.
A politikus nehezményezte, hogy az önkormányzati, tartományi és köztársasági döntéshozók, illetve a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) is szó nélkül tűri a kisebbségi jogok csorbítását.
– Deli Andor és Fremond Árpád a közelmúltban Strasbourgban arról próbálták meggyőzni az EP képviselőket, hogy Szerbiában minden szuper a kisebbségi jogok gyakorlását illetően. Mint látják, ez a példa is azt mutatja, hogy mindez csak egy rózsaszín máz, amit a gyakorlat minden tekintetben megcáfol – mutatott rá Csonka.
A VMDK elnöke hangsúlyozta, az akcióval senkit sem szándékoztak provokálni, de elvárják azt, hogy tiszteletben tartsák a nyelvhasználati törvényt. – A párt azért kampányol, hogy az előttünk álló választásokat követően helyreálljon a valódi érdekképviselet – tette hozzá[1].

A hatalmi koalíció – amelyiknek a VMSZ is tevékeny részese – egyre gyakrabban semmibe veszi nem csak a szerbiai, de az országnak a nemzetközi kisebbségvédelmi egyezményekből eredő kötelezettségeit, megalázza és irritálja az őshonos helyi lakosságot.
A VMDK – egyetlen magyar ellenzéki szervezetként – emelte fel a hangját az egyenrangú nyelvhasználat érdekében, a „különböző értesítő táblák” egynyelvűsítése ellen – Bácsgyulafalván, Bezdánban, Nemesmiliticsen, Palicson, Szabadkán, és másutt –, hogy a helységnévtáblákon a magyar elnevezés lefestését, rongálását most ne is említsük.
A VMSZ és az MNT pedig – amelyeknek ez kötelessége lenne – lapulnak, mint az a bizonyos dolog a fűben, annak ellenére, hogy tartomány szerte nyilvános jogsértések történnek.


Május 8.
Zászlóégetés

A szerb nemzeti lobogó (Illusztráció, Archívum)

A rendőrség letartóztatta a bácsgyulafalvi (Telecska) T.E.-t, miután május 7-én felgyújtotta, a gyásznap miatt félárbócra eresztett szerb nemzeti lobogót.
A zászló a helyi közösség épületére volt kitűzve, a férfi a gyanú szerint egy öngyújtóval meggyújtotta azt, majd továbbment.
A rendőrség a bejelentést követően gyorsan azonosította, majd előállította a férfit[2].

A elkövető nemzeti hovatartozását a hír nem említi. Nem emlékszem, hogy Vajdaságban az utóbbi évtizedekben valaki is meggyújtotta volna a szerb zászlót.


Május 8.
Újabb helységnévtábla rongálás

Fotó: VMDK

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) a legerélyesebben elítélte Szőreg magyar megnevezésének ismételt lefestését.
A párt követelte a hivatalos szervektől, hogy azonnal reagáljanak, kerítsék elő az elkövetőket, példás büntetést rójanak ki rájuk, illetve a helységnévtáblákat állítsák vissza az eredeti állapotba.
Egyben felkérte a helyi önkormányzatot, helyezzenek ki videó kamerákat a tábla közelében, a további rongálások megelőzése végett[3].

Hosszasan lehetne sorolni, hogy csak az utóbbi időben mennyi, magyarok is lakta, vagy éppen többségében magyar lakosságú helység névtábláján festették le meg a magyar elnevezést.
Az elkövetők általában ismeretlenek maradtak, ellenük eljárás sem indult. A hatalom nem igazán igyekezet megakadályozni a helységnévtáblák rongálását (sem).


Május 9.
Emlékművita

Fotó: Autonomija

Újvidéken, a Duna-parton, a Család nevet viselő emlékműnél minden évben megemlékeznek az 1942-es razzia áldozatairól.
Az 1944. évi újvidéki „második razzia” magyar áldozatainak – amely során 1944 októberétől a partizánok oly kegyetlenül megtorolták a két és fél évvel korábbi eseményeket, „amelynek részleteit ma is többnyire homály fedi”[4] – nincsen méltó emlékműve.
„A VMSZ-t azonban ez nem érdekelte”, ők egy „se nem magyar, se nem Makovecz” „műemlékkomplexumot” támogattak, amelynek a közepén – a tervek szerint – egy „földbegyökerezett amorf turul”[5] szobor állítását kezdeményezték „minden ártatlan áldozat emlékére”.[6]
„A 2017-ben átadott (Véemeszes – B.A.) kezdeményezésben, ami egy oldal és néhány sornyi dokumentum, két internetes link szerepel az összes áldozatra vonatkozóan” (Pásztor Bálint VMSZ-alelnök tv-és nyilatkozata szerint[7] – B.A.).
Ezen a két listán viszont 59 554 elhalálozott neve van, köztük olyan személyek neve is, akik háborús bűnöket vagy bűncselekményeket követtek el a második világháború ideje alatt.

A szoborállítás heves politikai vitát és feszültséget keltett  a tartományi fővárosban. A (vég)kimenetele ennek az lett, hogy „a vállalkozó (kivitelező – B.A.) szerződésbontást kért, mert az állandó fennakadások miatt nem tudja befejezni a munkát, veszélyeztetve érzi magát az építkezést és dolgozóinak biztonságát, így a szerződést felbontották” – közölték 2022. december 28-án[8].
Az Október 23. Antifasiszta Front (AF23X) 2023. május 9-én, amikor a fasizmus felett aratott győzelemről emlékeznek meg világszerte, amely Európában egyben a béke napja is, egy nagy ötágú csillagot helyezett el a talapzatra, amely az 1944/45 évi újvidéki „ártatlan áldozatok” (ellentmondásos) emlékművének volt előlátva. Az ötágú vörös csillag gipszből készült és fakeretbe van helyezve – közölte az Autonomija portál[9].
Az 1944/45-ös újvidéki ártatlan áldozatoknak tervezett emlékmű – akiknek a száma „a becslések szerint 1300-ra tehető”[10] (és ami bizonyára a fent említett listák alapján készült) –, csak akkor lehet hiteles és a közvélemény akkor nyugszik meg, ha egy olyan külön listát készítenek, amelyen csak az ártatlan áldozatok neveit tüntetik fel.
A Véemeszes emlékművel azonban nem oldódna meg az 1944/45-ös újvidéki atrocitások magyar áldozatai emlékművének a kérdése, akiknek a nevei többnyire ismertek. 

Hogyan lehetséges, hogy Újvidéken, Európa 2022. évi Kulturális Fővárosában – 78 évvel a tragikus események után –, a magyaroknak még mindig nincsen lehetőségük az 1944/45-ös áldozatokra tisztességesen emlékezni, a kegyeletre és a méltó megemlékezésre való jog gyakorlására?


BOZÓKI Antal
__________
[1] VMDK: Ha már az állam nem volt rá képes, mi megcsináltuk a megfelelő feliratot.
https://szmsz.press/2023/04/29/vmdk-ha-az-allam-nem-volt-kepes-mi-sajat-koltsegunkon-megcsinaltuk-a-megfelelo-feliratot/, 2023. április 29. 11:00
Lásd még a Törvénytelen „üdvözlőtáblák”! c. írásom. https://bozokiantal.blogspot.com/search/label/Jegyzetek, 2023. április 18. 12:12
[2] Felgyújtotta a félárbocra eresztett szerb zászlót egy telecskai férfi.
https://szmsz.press/2023/05/08/felgyujtotta-a-felarbocra-eresztett-szerb-zaszlot-egy-telecskai-ferfi/, 2023-05-08 10:46
[3] (VMDK Press): Elítéljük Szőreg magyar megnevezésének lefestését! office@vmdk.org.rs
[4] Bővebben lásd Matuska Márton: Az elhallgatott razzia – Vérengzés Újvidéken (1944-45). Keskenyúton Délvidéki Tragédiánk 1944-45 Alapítvány, Budapest 2015. 7. és 10-11. Az Újvidéken likvidált 305 személy névsorát lásd az idézett kiadvány 262-269. oldalán.
[5] A VMSZ megerősítette: nem a magyaroknak állítanak 44/45-ös emlékművet Újvidéken.
https://delhir.info/2021/03/12/a-vmsz-megerositette-nem-a-magyaroknak-allitanak-44-45-os-emlekmuvet-ujvideken/
[6] Pályázat az 1944-45-ös ártatlan áldozatok újvidéki emlékműve terének rendezésére. https://www.magyarszo.rs/hu/4713/kozelet/249501/P%C3%A1ly%C3%A1zat-az-1944-45-%C3%B6s-%C3%A1rtatlan-%C3%A1ldozatok-%C3%BAjvid%C3%A9ki-eml%C3%A9km%C5%B1ve-ter%C3%A9nek-rendez%C3%A9s%C3%A9re-%C3%BAjvid%C3%A9k.htm, 2021. szeptember 1., 10:40 >> 2021. szeptember 1. 13:28
[7] Fókuszban – 2022. november 24. https://media.rtv.rs/hu/fokuszban/78764
[8] Újvidéki emlékmű: Visszalépett a kivitelező.
https://szmsz.press/2022/12/28/ujvideki-emlekmu-visszalepett-a-kivitelezo/, 2022-12-28 11:33, és
Újvidék: Felbontották a szerződést az 1944/45-ös ártatlan áldozatok emlékművének megépítéséről.
https://www.vajma.info/cikk/vajdasag/28166/Ujvidek-Felbontottak-a-szerzodest-az-1944-45-os-artatlan-aldozatok-emlekmuvenek-megepiteserol.html, 2022-12-28 11:33
[9] (Autonomija). Novi Sad: Antifašisti postavili crvenu zvezdu petokraku [Újvidék: Az antifasiszták ötágú vörös csillagot helyzetek el]. https://hu.autonomija.info/, 2023. május 9.
[10] (Pannon RTV) Szobrot állítanak az 1944/45-ös ártatlan áldozatoknak Újvidéken. https://www.vmsz.org.rs/hirek/sajtofigyelo/szobrot-allitanak-az-194445-os-artatlan-aldozatoknak-ujvideken, 2016. augusztus 31. 9:53

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése