Oldalak

2024. augusztus 25., vasárnap

Gazdátlan telefonfülkék

Történelmi tárgyi emlékek Tordán

Fotó: privát
 
A bánsági Torda (Torontáltoda) helység központjában, a helyi közösség épülete előtt évek óta áll két használaton kívüli telefonfülke.
Senki nem törődik velük, és ők se zavarnak senkit. Csak állnak és némán szemlélik az előttük elhaladókat. Az elmúlt idők, egy jobb és gazdagabb kor tanúiként.
A belgrádi székhelyű Telekom Srbija szerb távközlési szolgáltató tulajdonát képezhetik, legalábbis erre utal a fülkékben található felirat. Gazdájuk azonban nincsen, mivel senki nem törődik velük. Használni sem lehet ezeket, de erre ma már a falubeliek bizonyára nem is tartanak igényt. (A fotón is látszik, hogy a bal oldali fülkében még a telefonkagyló egy része is hiányzik). Bizonyára a használatból és a vállalat leltárából is le vannak írva. Mennyi ilyen lehet még Szerbiában?

– A technológia fejlődésének gyorsasága talán a telekommunikáció terén látható a legjobban. Ami egy-két évtizeddel ezelőtt csaknem lehetetlennek tűnt, az ma már mindennapos dolog. Mintegy 20 évvel ezelőtt alig volt ember Szerbiában, aki nem használta volna a nyilvános telefonfülkét. A Haló kártyával (vagy pénzérmével – B. A.) fel lehetett hívni bárkit, akire abban a pillanatban szükség volt, függetlenül attól, hogy a telefonáló az utcán, a vasút- vagy buszállomáson, kórházban tartózkodott-e…
A mobiltelefon fejlődése lehetővé tette számunkra, hogy a telefont ne a nyilvános helyen keressük, hanem mindig és mindenhova magunkkal vigyük. Ezért nem meglepő, hogy a nyilvános telefonfülkék többsége az országban a történelem részei lettek – olvasható a közösségi hálón a nagybecskereki nyilvános telefonfülkékről készült írásban[1].

„Szerbiában a nyilvános telefonfülkék 1999 óta vannak használatban.”[2] Hogy Tordán pontosan mikor szerelték fel őket, és hogy hány éve nincsenek használatban, illetve vannak használhatatlan állapotban, nehéz lenne megállapítani.
Valamikor talán egy rövid ideig használták is ezeket a fülkéket, de időközben a faluban kiépült a vezetékes telefonhálózat, ma meg már egyre kevesebb az olyan lakos, akinek nincs mobiltelefonja.

A két gazdátlan, használaton kívüli tordai telefonfülkéről is elfeledkeztek. A tulajdonos és a helyi vezetőség is, amelyiknek éppen a székháza előtt állnak, és amelynek a tagjai naponta többször elhaladnak előttük. Nem zavarja őket, figyelembe sem veszik, meg se látják azokat. Mintha nem is léteznének.
Ez egyrészt a vállalati tulajdon megőrzése iránti érdektelenségre, másrészt pedig a helyi vezetőség nemtörődömségére utal. Pedig le lehetne szerelni és értékesíteni azokat, akár ócskavasként is. Az egyébként jó állapotban lévő fülkék mindegyike négy-négy csavarral van a betontalapzathoz rögzítve, amit pillanatok alatt le lehetne szerelni.

Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton kívüli telefonfülkére? El kell-e azokat távolítani, vagy meghagyni valamiféle, a szebb, gazdagabb időkre emlékeztető műemléknek? Esetleg leszerelni és a helyi tájházban elhelyezni vagy értékesíteni? Rendezettebb lenne a falu amúgy is elhanyagolt központja. Gondolkodik itt valaki?

BOZÓKI Antal
__________
[1] Malobrojne javne telefonske govornice i dalje funkcionišu u Zrenjaninu [A kisszámú nyilvános telefonfülkék Nagybecskereken továbbra is működnek]. https://ilovezrenjanin.com/vesti-zrenjanin/malobrojne-javne-telefonske-govornice-i-dalje-funkcionisu-u-zrenjaninu/, 2021. március 20.
[2] Uo.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése