2025. január 9., csütörtök

„A rezsimnek vége van”!

  A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (4.)
– összefoglaló –

A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő legfontosabb események, a „vajdasági magyar legjava”, a „magyar TOP 10”, stb., leginkább annak alapján, hogy ki milyen díjat vagy elismerést kapott. Ezekhez csatlakozott (a kiemelt fontosságú események, írások és állásfoglalások alapján és időrendi sorrendben készült) ugyancsak szubjektív és nem teljes – válogatás összefoglalója.

„Véres a kezetek” (Fotó: Reuters)

A 2024-es évben vajdasági magyar közösséggel kapcsolatosan egyetlen eseményt sem lehet kiemelni, amely a közösség helyzetébe kedvező változást hozott volna.
A Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) – a Pásztor István által kijelölt téves úton – folytatja a közösségre káros politikáját. A vezetői hamisan a magyar közösség képviselőinek hirdetik magukat (a június 2-i június 2-ai önkormányzati választásokon a VMSZ vereséggel is felérő „eredményt” ért el), továbbra is a Szerbiában vesztésre álló, reakciós erőkkel vannak hatalmi szövetségben, miközben már minden józan ember tudja, hogy csak idő kérdése a jelenlegi hatalom bukása.

A VMSZ-nek a tudás és a szakmaiság helyett a tehetségtelen pártkatonákra épülő politikája és a mindent letaroló média-propagandája által sikerült kiirtani a vajdasági magyar közösségben nem csupán az ellenzéket, a többpárti sokszólamúságot, hanem magát a gondolkodást, a hitelességet és a felelős erkölcsre épülő közösségi életet is. Mindez akadályozza a haladást, a fejlődést.
Az egypárti Magyar Nemzeti Tanács (MNT) a magyar közösség érdekeinek megfogalmazása és képviseletének fóruma helyett egy szavazógép szintjére süllyedt, amelynek a robot-tagjai minden, a VMSZ politikájával összehangolt napirendi pontot és azzal kapcsolatos Végrehajtó Bizottsági „előterjesztést” egyhangúlag megszavaznak, függetlenül attól, hogy az a közösségnek jót vagy rosszat jelent.

Az ilyen politika következménye az is, hogy a vajdasági közösség helyzetét a legtöbb területen a folyamatos leépülés, az érdektelenség és a letargia jellemzi, amibe a még mindig 184 ezres nemzeti közösségnek nem lenne szabad belenyugodnia, mert a biztos beolvadásba, az eltűnésbe vezet.
A közéletet a „mély passzivitásba, hallgatásba burkolózás”, a „csend” és a „félelem” (Josip Lepeš[1]) jellemzi.
Végel László szerint ez azzal (is) magyarázható, hogy „a háború olyan mély emléket hagyott az emberekben, hogy önkéntelenül is arra gondolnak: a helyzet olyan, amilyen – a fontos, hogy ne legyen rosszabb”[2].
Vajon igaza van-e Végelnek, amikor a volt Jugoszlávia területén negyed évszázaddal ezelőtt befejeződött belháborúval magyarázza a „vajdasági magyar csendet”, hiszen azóta új generációk nőttek fel?

Vataščin Péter A szerbiai etnikai kisebbségi politika és a civilek november 1-e után c. írásában arra a megállapításra jutott, hogy „a Vučić-éra kezdete óta talán most mutatkozik meg legjobban, hogy az etnikai kisebbségek milyen helyzetbe is kerültek a rezsimen belül”[3].
– A haladók mára már elég hatékonyan pacifikálták az etnikai kisebbségi pártokat. […] Megszűnt az a lehetőség, hogy a kisebbségi társadalom és a politikuma nagyjából egységesen kiálljon az olyan eszmék mellett, amelyeket a puszta számukhoz és súlyukhoz képest sokkal erőteljesebben tudnak képviselni – írja Vataščin Péter majd felteszi a kérdést, hogy „miért?”[4]. A válasz szerinte, hogy „azért, mert ilyenkor »igazuk« van, de az olvasót válasz nélkül hagyja, hogy ez mit jelent.
Vataščin Péter szerint a magyar pártok (pontosítsunk: a VMSZ, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Magyar Egység Párt és VMSZ-es elnökök által irányított civil szerveztek – B. A.) az autoriter-populista hullám csaknem kizárólagos kiszolgálói lettek”. Szerinte „a 90-es évek demokrata lelkületének »ápolása«, továbbfejlesztése mára leginkább »értelmiségi« témává vált”[5] – írja Vataščin Péter.

A magyar közösség hallgatásának mélyebb gyökerei vannak, mint ahogy a ritka elemzésekből következtetni lehetne. A „Pásztor – világ” másfél évtizedes építésében, a VMSZ-es klientúra kialakításában, a kinevezett (megvett) „káderek” szolgalelkűségében, a média leuralásában és az általános szerbiai helyzet alakulásában is keresni kellene azokat.
A jelenlegi – a Szerb Haladópárt (SNS), Szerbiai Szocialista Párt (SPS) és a VMSZ alkotta – hatalom az elmúlt 12 év alatt több mint elhasználódott, a menesztése elkerülhetetlen.
Aleksandar Vučić szerb nacionalista önkényúr elnök teljesen lejáratta magát, mint ahogy Ana Brnabić parlamenti elnök, Miloš Vučević kormányfő és velük együtt a dinasztiás Pásztor Bálint is.
A másik Bálint (Juhász), a Tartományi Képviselőház VMSZ-es elnöke az újévi interjújában azt mondja, „a jelenlegi társadalmi megosztottságot (amit a hatalomgerjesztett, és amelyiknek ő része és haszonélvezője – B. A.), árkot ás a hatalmi többség és az ellenzék közé (amelynek képviselőitől a képviselőházi üléseken megvonta a szót – B. A.) – én abban vagyok érdekelt, hogy ezt áthidaljam”[6]. Ki fog vele egyáltalán szóba állni?

– A következő napokban tovább szélesedik a rezsimellenes polgári front, jelentette ki január 7-én a Solidarnost [Szolidaritás] polgári kezdeményezés elindítója, Goran Ješić és hozzátette, ennek a rezsimnek „vége van”. Kiemelte, Vučićot egyedül az mentheti meg, ha valaki politikai menedékjogot ajánl neki[7].
A ProGlas nevű ellenzéki kezdeményezés már el is készítette és a nyilvánosság elé terjesztette „az utána következő napra” (vagyis a hatalomváltás utáni napra – B. A.) javasolt 18 intézkedést az igazságügy, a gazdaságpolitika, a média, a választási rendszer, a környezetvédelem és a biztonság területén – amelyeket a rezsimhű magyar média teljesen elhallgatott –, amelyeket muszáj lesz megtenni a társadalmi bizalom és az intézmények integritásának visszaállítására, egy igazságosabb társadalom építése céljából. Ezeket az egyes területek szakértői dolgozták ki. A ProgGlas elkészíti a mezőgazdaság, az oktatás és az egészségügy területére vonatkozó intézkedéseket is[8].

A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi és egyéni jogok érvényesítésével kapcsolatos helyzetet és az ezzel kapcsolatos intézkedések javaslatát.
Ezt a munkát az MNT-nek kellene elvégeznie, de erre – a vezetőinek szellemi és politikai kapacitáshiánya, valamint korlátoltsága miatt képtelen/alkalmatlan. A magyar közösség értelmisége és független szervezetei azonban nem maradhatnak tétlen szemlélői az új, demokratikus szerbiai társadalom építésének, mert ez csak a marginalizálódását fokozná.
A VMSZ tagságának a pártvezetőket mielőbb meneszteni kell, ha a hatalomváltás után egyáltalán a politikai porodon kívánnak maradni, vagy eltűnnek a történelmi süllyesztőben!

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) mint egyedüli tevékeny ellenzéki pártnak kell(ene) felvállalni egy válságkezelési kiáltvány elkészítését, amennyiben van ra képessége.
Ebben a dokumentumban fel kellene térképezni a VMSZ téves nemzeti kisebbségi politikájának és a „pásztorvilág” másfél évtizedes építésének közösségre káros következményeit a társadalmi élet területein és meg kell(ene) fogalmazni a hatalomváltás utáni célokat, törekvéseket, valamint intézkedési javaslatokat. Menteni a menthetőt.
Ezeket a nyilvánosság elé kellene terjeszteni azzal a felkéréssel, hogy mondjanak véleményt és tegyenek javaslatokat azok a személyek és szervezetek, amelyek érdekeltek a magyar közösség integritásának helyreállításában és helyzetének rendezésében – egy új, jobb és igazságosabb társadalom építésében.

BOZÓKI Antal

__________
[1] Josip Lepeš: A magyar diákok professzorai a hallgatók igényeinek melyik pontját nem támogatják? https://szmsz.press/2024/12/13/a-magyar-diakok-professzorai-a-hallgatok-igenyeinek-melyik-pontjat-nem-tamogatjak/, 2024. december 13. 14:52
[2] Végel László: Vajdasági magyar csend. https://nepszava.hu/3250714_vegel-laszlo-vajdasagi-magyar-csend, 2024.09.22. 07:37, és/vagy https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16608, 2024. szeptember 22.
[3] A szerbiai etnikai kisebbségi politika és a civilek november 1-e után. https://szmsz.press/2025/01/04/a-szerbiai-etnikai-kisebbsegi-politika-es-a-civilek-november-1-e-utan/, 2025. jan. 4. 14:37
[4] Uo.
[5] Uo.
[6] Virág Árpád: Párbeszédet és fejlődést! Magyar Szó, 2024. december 31. 1.
[7] Ješić: Vučić egyetlen esélye, ha valakitől politikai menedékjogot kap. https://szmsz.press/2025/01/07/jesic-vucic-egyetlen-eselye-ha-valakitol-politikai-menedekjogot-kap/, 2025. január 7. 13:41
[8] https://proglas.co.rs/2024/12/31/mere-za-dan-posle/ és
Program mera za „Dan posle“ za obnovu društvenog poverenja i institucionalnog integriteta i za stvaranje pravednijeg društva [Intézkedések a „Következő napra” a társadalmi bizalom és az intézmények integritásának visszaállítására és igazságosabb társadalom építésére]. Uo.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése