2022. július 5., kedd

Kényszerláthatás – egy újabb veszélyes fogalom a családon belüli erőszak poklában

A Szabad Európa honlapja

Jó reggelt kívánok!

Legfontosabb cikkeink ma reggel:

Az aszódi és a hetesi gyilkosságok újra felhívták a figyelmet arra, hogy rendszerszintű a probléma Magyarországon a családon belüli erőszaktól óvó intézményekkel. A Patent Egyesületet minden hónapban több tucat nő keresi meg azzal, hogy a rendőrség és a bíróság asszisztál a partnerük által elkövetett bántalmazáshoz, az erőszakos apának kapcsolattartási jogot ad, és ha az anya nem engedi a rettegő gyereket a bántalmazó apához, milliós bírságra számíthat – derül ki friss podcastunkból.
 
Románia is törvénnyel tiltaná, hogy a kiskorúak az iskolákban és a közéletben úgynevezett melegpropagandával találkozzanak. Aktivisták szerint a törvényjavaslat éppen azoknak árt, akiket állítólag védeni akar. Cikkünkből megtudhatja, mennyiben hasonlítanak a romániai tervek a magyar viszonyokra.
 
„Itt nincs tekintélyelvűség. Nem tisztelik a tanárokat, hanem megbecsülik őket, és ez nem ugyanaz” -  mondta egy évtizedek óta Hollandiában élő és dolgozó magyar zenetanár a Szabad Európának. Nem az elégedetlenség vagy egy jobb állás reménye, hanem a szerelem vitte az északi országba. Vele beszélgettünk elfogadásról, elutasításról, a tanári hivatás megbecsüléséről, arról, hogy látnak bennünket, magyarokat a hollandok.
 
Az élelmiszerválság és az Ukrajnában zajló háború
 
Az Ukrajna elleni orosz támadás világszerte drágítja az élelmiszereket. Ez a fejlődő országokban máris élelmiszerhiányhoz és éhezéshez vezetett, ami a politikai instabilitás súlyosbodásával fenyeget. Ukrajna a háború óta havonta csak 1,5-2 millió tonna gabonát tudott exportálni, szemben a korábbi több mint hatmillió tonnával. De ez csak egy részlet abból a láncolatból, hogy miként generált élelmezési válságot az ukrajnai háború.
 
Ukrajna orosz megszállásával kapcsolatban olvashat oldalunkon még arról, hogy kitűzték az ukrán zászlót a Kígyó-szigeten, az orosz elnök győzelmet hirdetett Luhanszkban, videónkból pedig megismerhetik annak a kremencsuki dolgozónak a történetét, aki visszaszaladt a lángok közé, hogy másokat is kimentsen. Képgalériánkban megmutatjuk, mi maradt Szeverodonyeckből az orosz ostrom után, egy interjúban pedig azt boncolgatjuk, miért nehéz a harctéri sikerek mérése az ukrajnai háborúban.
 
Harminc évig titkos marad az országon áthaladó, majd Horvátországban lezuhant katonai drón ügye. Az adatok nem nyilvánosak – erre hivatkozott a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium, amikor megtagadta a válaszadást a márciusban a magyar légtérben negyven percet repülő katonai eszköz útjának körülményeiről.
 
Beszédesebb volt a külgazdasági és külügyminiszter Szabadkán. Szijjártó Péter szerint új veszélyességi szintre lépett a migrációs nyomás, az egyre erőszakosabb bevándorlók biztonsági fenyegetést jelentenek Magyarországra és Szerbiára nézve egyaránt. „Ez az utolsó utáni pillanat, hogy Brüsszel és a Soros György-féle NGO-k befejezzék a migráció biztatását és a migráció szervezését" - jelentette ki.
 
Írtunk arról is, hogy Ferenc pápa cáfolta a lemondásáról szóló híreszteléseket, Norvégia jóváhagyta a megnövelt kitermelést több tengeri gázmezőn és több mint húszéves rekordot döntött a török infláció.
 
Nyugodt napot kívánok,
Vovesz Tibor

szabadeuropa@rferl.or   

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése