2011. október 2., vasárnap
A VMDK levele Tőkés Lászlóhoz, az EP alelnökéhez a szerbiai vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvény kapcsán
Tőkés László
Európai Parlament
Alelnök
Tisztelt Alelnök Úr!
Mély tisztelettel felkérem emelje fel hangját értünk, vajdasági magyarokért, az Európai Parlament intézmény rendszerében.
Kérésemet azzal indokolom, hogy a Szerb Köztársaság Képviselőháza, az EU nyomására végre elfogadta 2O11. szeptember 26.-án a Vagyon-visszaszármaztatásról és kárpótlásról szóló törvényt, amely lehetőséget teremtene a kommunizmus ideje alatt elkobzott vagyon visszaszármaztatására. Sajnos, minket magyarokat, illetve németeket, súlyos megkülönböztetés ért e törvény elfogadásával.
Az említett törvény 5. szakasza alapján nem jogosult a vagyon-visszaszármaztatásra az a személy (és örökösei), akik a mai Szerbia területén állomásozó megszállónak nyilvánított erő tagjaként részt vett a második világháborúban, függetlenül attól, hogy megállapítható-e esetében bármilyen egyéni büntetőjogi felelősség.
A törvénnyel a Szerb állam a második világháború történéseivel kapcsolatban törvényerőre emeli a kollektív bűnösség elvét, ahogyan azt már megtette Csúrog, Zsablya és Mozsor magyarjaival.
Ezzel a megoldással a vagyon-visszaszármaztatás folyamatából kizárásra kerülnek Szerbia azon állampolgárai, akiket a második világháborúban besoroztak a magyar hadseregbe ( Bánát esetében a német hadseregbe). Ez gyakorlatilag az egész vajdasági magyarságot érinti. Hogyan lehet valaki háborús bűnös csak azért mert eleget tett sorkatonai kötelezettségének?
Hogy még nagyobb legyen az abszurdum, a törvény szerint kizárásra akkor is sor kerül, ha a bíróság előtt lefolytatott rehabilitációs eljárásban bizonyították ártatlanságukat!
A rendelkezéssel a törvényhozó durván megsérti az ártatlanság vélelmét, a tisztességes tárgyaláshoz fűződő jogot, valamint az egyéni felelősség elvét is, amelyet Szerbia alaptörvénye és számos, az ország által elfogadott nemzetközi dokumentum tartalmaz.
Tisztelt Alelnök Úr!
Mint ismeretes, 1944/45-ben Vajdaságban több tízezer magyart embertelenül megkínoztak, majd kivégeztek, megfosztották vagyonától. Ezért a VMDK Tanácsa még 199O. április 19.-én nyílt levelet intézett a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémiához, valamint a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémiához, amelyben kezdeményezte az 1944 végén és 1945 elején elkövetett magyarellenes vérengzések kivizsgálását.
A történelmi igazságtétel és a két nép megbékélése, valamint a hozzátartozók megnyugvása megköveteli annak beismerését, hogy Vajdaságban is népirtás történt. Megköveteli az 1944/45-ös kivégzések elítélését, a vajdasági magyarokra kimondott kollektív bűnösség eltörlését, az áldozatokról való méltó megemlékezés biztosítását, és a hozzátartozók igazságos kárpótlását.
Ez a törvény ellehetetleníti ezeket a törekvéseket, veszélybe sodorja azokat a kis lépéseket, amelyeket Magyarország és Szerbia eddig tett a történelmi megbékélés útján, és szembe megy az EU értékrendszerével.
Ezért kérem emelje fel hangját az EU intézményeiben, és segítsen nekünk a szerbiai “Benes dekrétumok” rendelkezéseinek eltörlésében.
Tisztelettel,
Csonka Áron
VMDK elnök
Ada, 2O11. szept. 27.
Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, 2011. szeptember 30., 9:06http://www.facebook.com/notes/vajdas%C3%A1gi-magyarok-demokratikus-k%C3%B6z%C3%B6ss%C3%A9ge/vmdk-levele-t%C5%91k%C3%A9s-l%C3%A1szl%C3%B3-ep-aleln%C3%B6k%C3%A9hez-a-szerbiai-vagyon-visszasz%C3%A1rmaztat%C3%A1si-%C3%A9s
/254411894602375
Megjegyzés:
A levelet a vajdasági magyar média – az Újvidéki TV magyar nyelvű esti híradója kivételével – nem közölte. B. A.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése