2013. március 2., szombat

Kisebbségjogi jegyzet



„ELSŐ LÉPÉS A TÖRTÉNELMI MEGBÉKÉLÉS FELÉ”

A csúrogi Topalov-raktárban február 28-án megkezdődtek azok a munkálatok, amelyekkel az épületet a razzia áldozatainak szentelt múzeummá alakítják át. Ezzel azoknak az ártatlan áldozatoknak állítanak emléket, akiket 1942 januárjában ezen a helyen végeztek ki a magyar hadsereg katonái.
Az építkezési terület megtekintése után a földműves-szövetkezetben ünnepélyesen aláírták a magyar kormány, mint adományozó, a csúrogi Razzia 1942 Emléktársaság, mint beruházó, és a szabadkai Yumol cég, mint kivitelező közötti szerződést.
Magyarország és Szerbia államfőinek tavaly decemberi találkozója „új alapokra helyezte a közös múlthoz való viszonyulást”, a mostani szerződéskötéssel pedig „kezdetét vette a két államfő megállapodásának a végrehajtása, és várhatóan áprilisban sor kerül a közös főhajtásra” – olvasható a munkálatok megkezdéséről szóló tudósításban.[1]
Annak persze csak örülni lehet, hogy a két szomszédos állam rendezni kívánja végre a kapcsolatait, s hogy a csúrogi múzeum egy újabb állomás/mérföldkőről lehet a megbékélés felé vezető úton.
Miközben a két államfő már a közelgő „főhajtásra” készül, az elmúlt hónapokban történt incidensek „súlyosan veszélyeztetik az ott élő magyar közösség biztonságát, és tartósan csökkenthetik a két ország közötti bizalmat” – emelte ki Martonyi János külügyminiszter a Baráth Zsolt (Jobbik) országgyűlési képviselő kérdésére adott írásbeli válaszában.[2]
A két ország kapcsolatában megkerülhetetlen tényező a magyar kisebbség helyzete. Ezt viszont nem csak az incidensek számának növekedésével kell/lehet mérni, hanem elsősorban azzal, hogyan valósulnak meg Szerbia belső jogszabályaiban és a nemzetközi egyezményekben vállalt kisebbségjogi kötelezettségei? Erről viszont a két állam kapcsolataiban szinte alig esik szó. (Arra már nem is emlékszek, hogy mikor ülésezett utoljára a két ország kormánya által létrehozott kisebbségügyi Vegyes Bizottság.) Pedig itt aztán lenne mit javítani.
Csak néhány példát említek:
– Szerbia még mindig nem biztosította a délvidéki magyarság teljes körű nemzeti autonómiáját, területi és személyi elvű autonómiáját, a nemzeti kisebbségeknek szavatolt parlamenti helyeket, az arányos részvételt a döntéshozatali intézményekben, a közigazgatási és igazságügyi szervekben, a közvállatokban, valamint a belügyi hatóságokban.
– Nem történt meg a kollektív bűnösség elvének törlése a 2011. október 6-án elfogadott vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvényből. A szerb parlament nem fogadott el nyilatkozatot, amely elítélné az 1944/45-ös délvidéki, a magyarokat érintő vérengzéseket, kinyilvánítaná a bocsánatkérést, biztosítaná az áldozatoknak kijáró végtisztesség és a méltó megemlékezés jogát.
– Szerbiában a vagyon-visszaszármaztatásra nincs kellő politikai akarat, és félő, hogy nem is lesz.[3] Jogerős, végrehajtható bírósági döntés ellenére sem lehet megvalósítani a rehabilitációból eredő jogokat.[4]
A magyar nyelv- és írásmód egyre jobban kiszorul a hivatalos használatból és a közéletből.[5]
Sorolhatnánk tovább is a megoldatlan kérdéseket, de minek, kinek? A magyar külpolitikai megnyilvánulásai ugyanis arra utalnak, hogy Szerbia Európai uniós csatalakozásának támogatása az anyaország részéről fontosabb lett a magyar kisebbség helyzetének rendezésénél.
Az államfői „főhajtás” nem lesz elegendő, amennyiben a mindennapi életben továbbra is elmaradnak a gyakorlati előrelépések a nemzeti kisebbségi jogok érvényesítése terén.

Újvidék, 2013. március 2.
Bozóki Antal


[1] feró: Első lépés a történelmi megbékélés felé. Magyar Szó, 2013. március 1., 1. és 4. o.

[2] Martonyi: a magyar kormány aggódik a vajdasági magyarellenes erőszakos cselekmények miatt. http://www.vajma.info/cikk/vajdasag/15013/Martonyi-a-magyar-kormany-aggodik-a-vajdasagi-magyarellenes-eroszakos-cselekmenyek-miatt.html, 2013. február 28. [17:14]

[3] Varga Attila: A vagyon-visszaszármaztatásból nem lesz semmi! Magyar Szó (Magvető), 2013. január 15., 3. o.

[4] Virág Árpád: Rehabilitálás – elméletben. Magyar Szó, 2013. február 25., 4. o.

[5] szb: A nyelvhasználati előírás nem csak dísz, Magyar Szó, 2013. január 17., 12. o.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése