150 ezer üres házat osztana szét a szerb kormány
150 ezer, üresen álló falusi házat szeretne a szerb kormány szétosztani a fiatalok között, jelentette be a vidékfejlesztési miniszter, Milan Krkobabić.
Céljuk, hogy minél több fiatal költözzön vidékre, az ott üresen álló ingatlanokba. Sőt, kiemelte, hogy a házosztást földosztás is követné.
A kezdeményezés alapvetően pozitívnak nevezhető, hiszen valóban számos elhanyagolt, roskadozó üres ház van Szerbia szerte és a vérfrissítés alapvetően jót tenne az elöregedő településeknek. Persze az már egy másik kérdés, hogy mennyire jó ötlet kétséges állapotú üres házakba fektetni, amelyek felújítása és lakhatóvá tétele is igen jelentős pénzbe kerülhet.
Nehéz nem észrevenni azt a tényt sem, hogy a kezdeményezés kapcsán aki nem nézett a naptárra az, azt hihetnénk, hogy 1918-van és kolonistákat toboroz ismét a belgrádi hatalom.
A délvidéki magyaroknak is igen negatív a megélt tapasztalata, hiszen mindig mi húztuk a rövidebbet, mikor házakat kezdtek el osztogatni Belgrádból. Ugyanis csak az utóbbi években a szerb kormány, a tartomány vagy a községek már számos házat vásároltak meg a délszláv harcokban elűzött menekülteknek és kitelepített családoknak. De nem csak ők, hanem a különböző hazai és külföldi alapítványok is házvásárlásba kezdtek, legyen az a svéd királyi család alapítványa vagy az Ana és Vlade Divac alap. És ezek a kezdeményezések jelentős része a délvidéki magyar falvak etnikai felvegyitésével jártak.
Egyrészt az utóbbi 5 évben felgyorsították és hatalmas közpénzekkel segítették, hogy a negyed évszázada, a 90′-es évek derekán Délvidékre jött szerb menekültek mind egy szálig saját ingatlant kapjanak. Másrészt pedig látványos volt a délvidéki magyar falvak koszovói cigányokkal való feltöltése is, amely mára igen erős tényezővé vált sok faluban. Számos helyen már muszlim imaházak és gyakorlatilag saját osztályok indulnak a magukat egyiptominak valló, koszovói askáli cigányok tervezett betelepítése nyomán. Elég csak szétnézni Kishegyes, Martonos, Péterréve, Szabadka és más magyarlakta településeken.
Így aztán akármennyire is pozitív a kezdeményezés, félő, hogy annak a tervezett 150 ezer háznak a kiosztása ismét olyan településeken történik majd, ahol az őshonos nemzeti kisebbségek is jelentős számban élnek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése