Miben sántikál ismét Korhecz Tamás?
Bort iszik, vizet prédikál.
Magyar szólás
Egyetemista tiltakozás az Alkotmánybíróság előtt:
Mindannyian az előtető alatt vagyunk! (Foto: Danas/Nađa Vukajlović)
Mindannyian az előtető alatt vagyunk! (Foto: Danas/Nađa Vukajlović)
Dr. Korhecz Tamás (Szabadka, 1967. december 13. –) Gurul a nehéz kő, ki tudja, hol áll meg[1] címmel írta meg gondolatait az egyetemista felkelésről a Szabad Magyar Szó internetes portálon.
A cikket egyetemi tanárként írta alá, miközben köztudott, hogy 2016. december 17-én 9 évre szerbiai alkotmánybíróvá választották a Vajdasági magyar Szövetség (VMSZ) jelöltjeként és Várady Tibor ellentmondásos[2] jogászprofesszor támogatásával. Annak az alkotmánybíróságnak a tagja, amelyik előtt az egyetemi hallgatók figyelmeztettek, hogy „a hatalom megsérti Szerbia alkotmányát”[3], és amely elnökének a leváltását az ügyvédek már egy ideje követelik[4]. Korhecz ennek a testületnek a tagja! Emellett pedig egyetemi tanárként is dolgozik. „Tezgázik” a bíró úr! Rendben van ez?
A cikket egyetemi tanárként írta alá, miközben köztudott, hogy 2016. december 17-én 9 évre szerbiai alkotmánybíróvá választották a Vajdasági magyar Szövetség (VMSZ) jelöltjeként és Várady Tibor ellentmondásos[2] jogászprofesszor támogatásával. Annak az alkotmánybíróságnak a tagja, amelyik előtt az egyetemi hallgatók figyelmeztettek, hogy „a hatalom megsérti Szerbia alkotmányát”[3], és amely elnökének a leváltását az ügyvédek már egy ideje követelik[4]. Korhecz ennek a testületnek a tagja! Emellett pedig egyetemi tanárként is dolgozik. „Tezgázik” a bíró úr! Rendben van ez?
A cikkben Korhecz nem az egyetemisták jogos követeléseit támogatja, hanem azt írja, hogy „az eddigi tömeges megmozdulások néha kiléptek a törvényes keretekből”, majd kívülállóként ismerteti a „kormányközeli közszereplők”, az „ellenzéki politikusok és más közszereplők” tüntetésekkel kapcsolatos, egyébként közismert álláspontjait.
– Most ott tartunk, hogy a kialakult válsághelyzetben a regnáló kormányzat párbeszédet kezdeményez az egyetemista követelések kapcsán. Nem vagyok abban a helyzetben, hogy megítéljem, mennyire őszinte a szándék a párbeszédre, létezik-e akarat arra, hogy széles társadalmi konszenzus jöhessen létre a párbeszéden keresztül – írja Korhecz.
Írását „egy kis múltidézéssel” fejezi be, amit érdemes idézni:
– Lassan tíz éve lesz annak, hogy a mi kis vajdasági magyar társadalmunkban színészek, újságírók, egyetemi tanárok, civil aktivisták és ellenzékbe szorult közszereplők-politikusok lelkes csoportja fellázadt a közösségünkön belül elhatalmasodó egyszólamúság, kirekesztés, a véleményszabadság elnyomása és az autokrata vezetési technikák ellen. Legfontosabb követelésünk akkor az volt, hogy kezdődjék párbeszéd a legnagyobb vajdasági magyar párt, a VMSZ vezetőjével, vezetőségével az általunk károsnak és elfogadhatatlannak ítélt jelenségekről. A nyíltan és többször szóban és írásban is kezdeményezett párbeszédet a VMSZ vezetése határozottan elutasította. Az akkori felkelés politikai konfrontációba torkollott, ebben végül, a „pénz, paripa, fegyver” dolgában erőfölényben levő VMSZ győzött. De a győzelem nem szüntette meg a megosztottságot, kirekesztést, közösségen belüli társadalmi párbeszéd pedig azóta sem indult el – állapítja meg Korhecz.
Ha már az egyetemista tüntetések kapcsán a múltat idézzük, vannak, akik emlékeznek, hogy
Korhecz Tamás politikai pályafutása eléggé vargabetűs. Tettei alapján arra lehet következtetni, hogy számára az elsődleges a személyes és nem a közösségi érdek. Nem a becsületért, az állhatatosságért, a következetességért és a közösségi érdekekért folytatott küzdelem határozta meg. Korhecz „2003-ban egyedüli vajdasági magyar politikusként a kettős állampolgárság magyarországi megadása ellen foglalt állást”[5].
Pályafutása során sohasem szakadt el teljesen a VMSZ-től. A párt „támogatásával fontos politikai pozíciókat kapott”[6].
2004-2010 között jogalkotási, közigazgatási- és nemzeti kisebbségi titkár – miniszter volt, 2006-2008 között a tartományi kormány alelnöke, majd – a párt Magyar Összefogás listáját vezetve – a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke lett (2010-14 között).
Elnöksége alatt az MNT hét közigazgatási pert indított Zenta község Képviselő Testülete ellen, mivel az önkormányzat nem volt hajlandó az MNT által ráerőszakolt „kádereket” kinevezni az oktatási intézmények iskolaszékébe és művelődési intézmények igazgatóbizottságába[7]. Innen a gyakorlat, hogy a legtöbb esetben a VMSZ-es MNT által támogatott VMSZ-es, vagy a párthoz közeli „kádereket neveznek ki a magyar oktatási, művelődési intézményekbe és a testület irányította média élére.
Az MNT 2011. június 23-i ülésén – Korhecz Tamás elnökletével – váltotta le Pressburger Csabát, a Magyar Szó főszerkesztőjét. Helyette Varjú Mártát tette meg főszerkesztőnek, aki megszüntette a magyar közösség hiteles tájékoztatását és bevezette a „magyar szellemiségűt”. Ezt a médiasötétséget Fremond Árpád, az MNT mostani elnöke „a saját szájunk íze szerinti” tájékoztatásnak nevezi[8].
Korhecz 2014-ben összekülönbözött a VMSZ vezetőségével és rövid időre visszavonult a közélettől. A 2015. augusztus 20-án a VMSZ-szel szemben létrejött Magyar Mozgalom (MM) civil szervezet egyik alapítója, majd társelnöke volt. A következő évi tartományi képviselőházi választásokon a MM-Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) színeiben képviselőnek választották[9].
Időközben olyan kétértelmű cikkekben nyilatkozott meg, hogy Pásztor István megállapította, Korhecz hátulról akar felkapaszkodni a VMSZ szekerére. Ők végül fel is engedték a szekerükre, 2016-ban alkut kötöttek, megvásárolták Korhecz Tamást egy alkotmánybírói székkel.
Korhecz rezzenéstelen arccal fordított hátat a Magyar Mozgalomnak. A vajdasági magyar történelem legcsúfosabb árulását hajtotta végre. Ezzel a vajdasági magyar értelmiségi elitet felölelő, ellenzéki MM sorsa meg is pecsételődött, 2022. december 7-én „felfüggesztette politikai tevékenységét”[10]. (A háttéreseményekhez tartozik, hogy a VMSZ-ből 2016 februárjában 82 tagot kirúgtak. Ezek a személyek ellenezték a VMSZ Szerb Haladó Párttal (SNS) való együttműködését[11], amely párttal a néhai Pásztor István és fia hatalmi szövetségre lépett és koalícióban van egészen máig.)
Korhecz tehát a néhai Pásztor István kegyelméből és taktikai húzásból került a jól fizetett alkotmánybírói munkahelyre, a „pénz, paripa, fegyver” közelébe, annak ellenére, hogy egyetlen napot nem töltött bírói, ill. ügyvédi munkahelyen!
A Magyar Mozgalom Ügyvivő Testülete 2016. december 8-án tartott rendkívüli ülésén azt javasolta dr. Korhecz Tamásnak, „vonja vissza az alkotmánybírói tisztségre való jelölését, mert csak így őrizheti meg személyes integritását és a Magyar Mozgalom tekintélyét”[12], de ezt nem tette meg. Az Ügyvivő Testület „felszólította, hogy mondjon le a Magyar Mozgalomban betöltött, és a Magyar Mozgalomhoz köthető valamennyi tisztségéről”[13].
Alkotmánybíróvá választása után lemondott ugyan a mozgalomban betöltött tisztségeiről, de továbbra is a (megszűnt) szervezet tagja maradt[14].
Korhecz Tamás korábban is próbálkozott a magyar közösség politikai életébe való visszatéréssel. Az írásaihoz fűzött kommentárokból azonban rendre kitűnt, hogy „a nép nem felejt”, a kommentelők rámutattak, hogy az alkotmánybíró hiteltelen[15], és hogy a vajdasági magyarságban van még szellemi és erkölcsi potenciál helyre tenni a dolgokat.
– Remélem most, a szemben álló felek élnek a párbeszéd lehetőségével és keresik a társadalmi konszenzust a békés megoldás érdekében. Adjunk esélyt a józan ész diadalának, a normalitásnak. Ebben a folyamatban az nem lesz elegendő, hogy a táborokon belül az emberek meggyőzik egymást a saját igazukról… – zárja írását Korhecz Tamás.
Az írásból úgy tűnik, Korhecz a Vajdasági Magyar Szolgapárt (VMSZ) korifeusaként jelentette meg ezt a cikket. Pásztor Bálinttól/Juhász Bálinttól kölcsönözte a „normalitás” kifejezést? Szerintük a normalitás a „józan ész diadalát” jelentené. A kétkulacsos Korhecz a kompromisszumot keresi ott, ahol nem lehet alkut kötni, amire esély nincs! Kinek az agitátora Korhecz?
A tüntető egyetemisták következetesen hangsúlyozzák, hogy Vučićtyal nincs mit tárgyalniuk, szóba sem állnak vele, nem ő a címzett és nem illetékes, csupán azt követelik, hogy az ország intézményei, különösen az igazságszolgáltatás függetlenül és törvényesen végezzék feladatukat, aki bűnös, kerüljön rács mögé. Ennyire egyszerű. Nem kell félrebeszélni. Ahogy a regnáló Vučić nem beszélgetőpartner, úgy Pásztor Bálint és hívei sem azok. Korhecz hiába „remél”, hiába agitál! „Repül a nehéz kő: ki tudja, hol áll meg? Ki tudja, hol áll meg s kit hogyan talál meg?”[16]
Lehet, hogy Korhecz Tamás nem tudja, de a tüntetők tudják: a VMSZ vezetőinek számot kell adniuk a 17 éve tartó közösségmérgező politikájuk lesújtó következményeiről és viselni az ezzel járó felelősséget!
BOZÓKI Antal
__________
[1] Korhecz Tamás: Gurul a nehéz kő, ki tudja, hol áll meg. https://szmsz.press/2025/02/05/korhecz-tamas-gurul-a-nehez-ko-ki-tudja-hol-all-meg/, 2025. február 5. 8:49
[2] Korhecz Tamás. Politikai pályafutása https://hu.wikipedia.org/wiki/Korhecz_Tam%C3%A1s
[3] V. A.: Kako je izgledao protest ispred Ustavnog suda u Beogradu [Hogy nézet ki a tiltakozás az Alkotmánybíróság előtt Belgrádban]. https://www.danas.rs/vesti/drustvo/kako-je-izgledao-protest-ispred-ustavnog-suda-u-beogradu-u-slikama-foto/, 2025. január 12. 18:06
[4] Advokati traže smenu predsednice Ustavnog suda [Az ügyvédek követelik az Alkotmánybíróság elnökének a leváltását]. https://n1info.rs/vesti/a5328-advokati-traze-smenu-predsednice-ustavnog-suda/, 2014. október 15. 22:52 > 22:54
[5] Lásd a 2-es alatti közösségi oldalon.
[6] Uo.
[7] Bővebben lásd a KORHECZ PEREI c. írásom. http://www.mpsz.net/index.php?option=com_content&view=article&id=520:pirruszi-gyzelem-gondolatok-a-zentai-oenkormanyzat-elleni-perekrl&catid=63:argus&Itemid=69, 2011. december 18. 15:15
[8] Pesevszki Evelyn: „A Duna sem mossa le a Magyar Nemzeti Tanácsról”. Magyar Szó, 2011. június 25., 4. o., vagy https://www.magyarszo.rs/hu/2011_06_23/kozelet/40101/%E2%80%9EA-Duna-sem-mossa-le-a-Magyar-Nemzeti-Tan%C3%A1csr%C3%B3l%E2%80%9D.htm, 2011. június 23. 23:48
[1] Korhecz Tamás: Gurul a nehéz kő, ki tudja, hol áll meg. https://szmsz.press/2025/02/05/korhecz-tamas-gurul-a-nehez-ko-ki-tudja-hol-all-meg/, 2025. február 5. 8:49
[2] Korhecz Tamás. Politikai pályafutása https://hu.wikipedia.org/wiki/Korhecz_Tam%C3%A1s
[3] V. A.: Kako je izgledao protest ispred Ustavnog suda u Beogradu [Hogy nézet ki a tiltakozás az Alkotmánybíróság előtt Belgrádban]. https://www.danas.rs/vesti/drustvo/kako-je-izgledao-protest-ispred-ustavnog-suda-u-beogradu-u-slikama-foto/, 2025. január 12. 18:06
[4] Advokati traže smenu predsednice Ustavnog suda [Az ügyvédek követelik az Alkotmánybíróság elnökének a leváltását]. https://n1info.rs/vesti/a5328-advokati-traze-smenu-predsednice-ustavnog-suda/, 2014. október 15. 22:52 > 22:54
[5] Lásd a 2-es alatti közösségi oldalon.
[6] Uo.
[7] Bővebben lásd a KORHECZ PEREI c. írásom. http://www.mpsz.net/index.php?option=com_content&view=article&id=520:pirruszi-gyzelem-gondolatok-a-zentai-oenkormanyzat-elleni-perekrl&catid=63:argus&Itemid=69, 2011. december 18. 15:15
[8] Pesevszki Evelyn: „A Duna sem mossa le a Magyar Nemzeti Tanácsról”. Magyar Szó, 2011. június 25., 4. o., vagy https://www.magyarszo.rs/hu/2011_06_23/kozelet/40101/%E2%80%9EA-Duna-sem-mossa-le-a-Magyar-Nemzeti-Tan%C3%A1csr%C3%B3l%E2%80%9D.htm, 2011. június 23. 23:48
Bővebben lásd még a Pálfordulás a Magyar Szóban? c. írásom.
https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16893, 2025. január 29.
[9] Lásd a 2-es alatti közösségi oldalon.
[10] Felfüggeszti politikai tevékenységét a Magyar Mozgalom. https://www.vajma.info/cikk/vajdasag/28114/Felfuggeszti-politikai-tevekenyseget-a-Magyar-Mozgalom.html, 2022. december 7. 12:14.
[11] Kizárták a VMSZ-ből a párt 82 Magyar Mozgalmas tagját. https://www.magyarszo.rs/kozelet/a.127629/Kizartak-a-VMSZ-bol-a-part-82-Magyar-Mozgalmas-tagjat,
2016. február 12. 15:49
[12] A Korhecz sztori – Megmozdult a Mozgalom. http://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=9003, 2016. december 9.
[13] Uo.
[14] Lásd a 2-es alatti közösségi oldalon.
[15] Korhecz Tamás: Pusztulás és cinkos némaság. https://www.facebook.com/profile/100063774311841/search/?q=korhecz%20tam%C3%A1s
Lásd még a Nincs felelős a népességfogyásért? c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=15638, 2023. július 9.
[16] Arany János eredeti szövegében: Toldi. Harmadik ének, 7. strófa.
Arany János:. https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Verstar-verstar-otven-kolto-osszes-verse-2/arany-janos-B084/toldi-1846-C102/harmadik-enek-C146/
https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16893, 2025. január 29.
[9] Lásd a 2-es alatti közösségi oldalon.
[10] Felfüggeszti politikai tevékenységét a Magyar Mozgalom. https://www.vajma.info/cikk/vajdasag/28114/Felfuggeszti-politikai-tevekenyseget-a-Magyar-Mozgalom.html, 2022. december 7. 12:14.
[11] Kizárták a VMSZ-ből a párt 82 Magyar Mozgalmas tagját. https://www.magyarszo.rs/kozelet/a.127629/Kizartak-a-VMSZ-bol-a-part-82-Magyar-Mozgalmas-tagjat,
2016. február 12. 15:49
[12] A Korhecz sztori – Megmozdult a Mozgalom. http://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=9003, 2016. december 9.
[13] Uo.
[14] Lásd a 2-es alatti közösségi oldalon.
[15] Korhecz Tamás: Pusztulás és cinkos némaság. https://www.facebook.com/profile/100063774311841/search/?q=korhecz%20tam%C3%A1s
Lásd még a Nincs felelős a népességfogyásért? c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=15638, 2023. július 9.
[16] Arany János eredeti szövegében: Toldi. Harmadik ének, 7. strófa.
Arany János:. https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Verstar-verstar-otven-kolto-osszes-verse-2/arany-janos-B084/toldi-1846-C102/harmadik-enek-C146/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése