Az Európai Unió minden tagjelölt országtól, így Szerbiától is elvárja az uniós alapértékek betartását, köztük a gyülekezési szabadság békés szavatolását – jelentette ki Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos Strasbourgban kedden.
Az Európai Parlament plenáris ülésének a szerbiai politikai válsággal foglalkozó vitáján Marta Kos hangsúlyozta, az Európai Bizottság szorosan nyomon követi a politikai helyzet alakulását Szerbiában, ahol diákok nagy tömege vonult az utcára az újvidéki vasútállomáson mintegy három hónappal ezelőtt történt baleset után.
A demokratikus társadalmakban az állampolgárok véleménye nagyon fontos szerepet játszik, a közös európai projekt alapját adják. Ezen alapértékek betartását az EU minden tagjelölt országtól elvárja – húzta alá.
– Az Európai Bizottságot aggasztja, hogy a tüntetőket a rendőrök megtámadták. A kölcsönös tisztelet hiánya nem lehet megoldás - fogalmazott.
Marta Kos elfogadhatatlannak nevezte a Szerbia részéről jelentkező dezinformáció és az ellenséges politikai retorika terjesztését többek között az uniós állampolgárok, az EU intézményei, valamint az országba látogató EU-delegáció ellen, amely a politikai és civil szereplőkkel folytatott párbeszédet. Az ilyen fellépés akadályozza az uniós integráció folyamatát – hívta fel a figyelmet.
A biztos kijelentette: Belgrádnak biztosítania kell a párbeszédet, bevonva abba a civil társadalom szereplőit is, hogy konszenzust találjanak azon reformokról, amelyekre Szerbia európai jövőjének megteremtése érdekében szükség van.
– Az Európai Bizottság támogatja Szerbiát az Európába vezető úton és abban, hogy az Európai Unió tagjává váljon. Az EU-tagsághoz való út azonban olyan reformokat is tartalmaz, amelyek megjelenítik az uniós értékeket nemcsak a jogszabályokban, hanem a gyakorlatban is - fogalmazott.
Szavai szerint fontos, hogy Szerbia az Európai Unióba vezető útja során az olyan kérdésekre is megoldást találjon, amelyekre a megmozdulások résztvevői hívják fel a figyelmet.
A végrehajtandó reformoknak többek között választ kell adniuk a korrupció problémájára, elszámoltathatóvá kell tenniük az intézményeket, a közbeszerzést, támogatniuk kell a médiumok függetlenségét, javítaniuk kell a választási feltételeket, valamint biztosítaniuk a bíróságok függetlenségét – sorolta.
Szerbia többször elkötelezte magát ezen reformok mellett, ezért várjuk, hogy kötelezettségeiknek eleget is tegyen tette hozzá az MTI tudósítása szerint beszédében az uniós biztos.
Vicsek Annamária, a Fidesz európai Parlamenti (EP-) képviselője a vita során elmondott felszólalásában hangsúlyozta: az Európai Uniónak elsődleges érdeke a tagjelölt országok stabilitása. Fontosnak nevezte, hogy a szerbiai helyzetről folytatott vita során az Európai Parlament igazságos és tárgyilagos legyen, ugyanis – mint kiemelte – az Európai Uniónak a tagjelölt országok szuverenitását is tiszteletben kell tartania.
Az újvidéki tragédia ügyében megkezdődött a bűnügyi felelősségre vonás, ahogy a politikai felelősségre vonás sem maradt el, sőt, a belgrádi kormány teljesítette a tüntető egyetemisták követeléseit – hívta fel a figyelmet.
A politikus közölte, hogy a folytatódó megmozdulások intézmények bezárásához vezettek, köztük oktatási intézmények teljes munkabeszüntetését okozták. Azon meggyőződésének adott hangot, hogy mindennek kárvallottjai azok az általános iskolai diákok, akiknek csorbul az oktatáshoz való joga, mivel tanáraik is csatlakoztak a tüntetőkhöz.
– Tarthatjuk a tüntetést a demokrácia egyik eszközének. Politikusként azonban ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy a politikai vitáknak nem az utcákon, hanem a parlamentben van a helyük – tette hozzá felszólalásában Vicsek Annamária.
Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője felszólalásában azt mondta: Szerbiában fiatalok tízezrei mondják ki az utóbbi hónapokban, hogy elég a gyilkos korrupcióból. Vélemény szerint a szerbiai fiatalok „rájöttek” ugyanis arra, hogy „a korrupció nemcsak a pénz ellopását jelenti, hanem életek feláldozását is”.
A Tisza Párt politikusa szerint az újvidéki épületomlás okozta tragédia „nem a véletlen műve volt, hanem egy rendszeré, amelyben a pénz és a hatalom fontosabb, mint az emberek jóléte és biztonsága”. – Ezért valósult meg a silány minőségű beruházás – mondta.
– Ismerjük ezt a rendszert, mi is egy ilyen rendszerben élünk. Magyarországon is tudjuk, mit jelent az, amikor a közpénz elveszti közpénzjellegét – fogalmazott.
Az a politika, amely nem európai értékek alapján, hanem kizárólag egyének érdekeire építve működik, a végéhez közeledik Szerbiában és más országokban, így Magyarországon is - vélekedett.
– Tudjuk, hogy a változás közösségben lehetséges, és ez nem politikai kérdés, ez a jövőnk kérdése. Szerbiában a fiatalok azt üzenik, a közpénz nem zsákmány, az ország nem az élősködőké, és a jövő nem eladó – tette hozzá felszólásában a Tisza Párt politikusa az MTI tudósítása szerint.
https://www.vajma.info/kereses?searchstring=Marta+Kos%3A+Az+Eu+elv%C3%A9rja
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése