Amikor az erdő elindul
Fotó: Huszár Dávid/Népszava
Ilyen hatalmas tüntetést nem látott még a Vajdaság! Több százezren, nem csak egyetemisták, de a hozzájuk csatlakozó polgárok is elfoglalták Újvidék hídjait és a vasútállomástól a Dunához vezető sugárutat. Így emlékeztettek a három hónapja történt tragédiára, amikor 15 ember halálát okozta a rosszul felújított pályaudvar előteteje. Három hónapja tart Szerbiában a diáklázadás.
Fotó: Nova.rs
Elemi erejű felháborodás
A szerbiai és a magyar kormánymédia jellemzően igyekszik kisebbíteni, elhallgatni a diáklázadás jelentőségét és inkább a szerb köztársasági elnököt, valamint a lemondott miniszterelnököt idézik, akik „külföldi bérencekről”, a „Vajdaság elszakításának kísérletéről” hadoválnak és ellentüntetéseket (békemenetet) szerveznek. Holott az egész világ láthatja, hogy itt a fiataloknak valami olyan elemi erejű, természetes megmozdulásáról van szó, mint amikor Shakespeare Macbeth tragédiájában elindul a birnami erdő. (A jóslat szerint, addig tart az uralkodó hatalma, amíg az erdő Macbeth vára alá ér.)
Fotó: Beta
Ennek az új generációnak nem a régi rutin szerint kattog az agya. Szinte nem is beszélnek pártokról, rendszerváltásról. Igazságot akarnak, az ország törvényes működéséért tüntetnek, azt akarják, hogy nevezzék meg az újvidéki tragédia felelőseit, hiánytalanul hozzák nyilvánosságra a különben a Belgrád–Budapest kínai projekt keretében megtörtént felújítás dokumentumait. Továbbá engedjék szabadon társaikat, akiket a tüntetéseken kiprovokált összetűzések miatt előzetesbe helyeztek.
Fotó: Informer
Szerb–magyar–kínai projekt
Jellemző, hogy a három hónap elegendő volt arra, hogy Nobel-békedíjra jelöljék a tüntető szerbiai fiatalokat, de arra nem, hogy tisztességesen feltárják a vasútállomási tragédia részleteit. A magyar kormánymédiának a történtekhez való viszonyulását magyarázza, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kormánya 2014 óta kiemelten fontosnak tartja a szerbiai (Vučić, Dodik) kapcsolatokat. Az újvidéki vasútállomást pedig a szerb–magyar–kínai együttműködés keretében újították fel, és magyar cég szerbiai leányvállalata is benne van a munkálatok ellenőrzőjeként. Szerbiában ugyanúgy titkolóznak a projekttel kapcsolatban, ahogy Magyarországon is titkosították a vasút magyar szakasza megépítésének a részleteit. Mellesleg jellemzően kétszer is átadták a felújított épületet, egyszer Orbán Viktor jelenlétében, miközben a mai napig nincs használatbavételi engedélye. A vasútállomási tragédia a korrupció szimbóluma.
Fotó: Mina Delić
Felszabadítóként ünneplik az egyetemistákat
A szombati hatalmas tüntetésre, amelyre az egész országból érkeztek résztvevők, nem mertek provokátorokat ráengedni az érintettek. Így szinte valamiféle rockkoncert, vagy legalábbis közösségi esemény jellege volt az egésznek. Szólt a zene, sípoltak a tüntetők, zászlókat és transzparenseket vittek, jól megfogalmazott, kormánykritikus feliratokkal és szinte mindegyiken ott a véres kéz, ami a megmozdulás szimbólumává vált. „Véres a kezetek!”, ezt üzenik a hatalmon lévőknek. Sokatmondó felirat az egyik korábbi megmozdulásukról: „Mi mindannyian az előtető alatt állunk” – ahogy ezt Kocsis Árpád, legfrissebb ÉS-ben megjelent összefoglalójában kiemelte.
Fotó: Agerpres/epa
A nagy újvidéki tüntetés a tervek szerint vasárnap délutánig tart. Ami a videókból és a fotókból átjön, az az, hogy vidám a hangulat, mindenki mosolyog, van valami magabiztosság a résztvevőkben, bíznak az internetes nyilvánosságban. Bármi történik, minden rögtön kint van a közösségi hálón.
Vége van Vučić hatalmának?
A Belgrádból gyalogló tüntetőket a falvakban termelők fogadták. (Fotó: Nova.rs)
A tüntetők egy része Belgrádból gyalog érkezett Újvidékre. Ennek is erős a szimbolikája. Miközben a provokátorok erős autókkal hajtanak a tömegbe, ők gyalog jönnek. Láttuk a videókon, mekkora szeretettel, szinte felszabadítóként fogadják őket az emberek az úton, étellel, itallal kínálták. Idősebbek sírtak. Van persze kivétel is. A Severtrans buszsofőrje bezárta a buszba azokat a belgrádi diákokat, akik busszal igyekeztek a helyszínre.
Hogy mi lesz ennek a vége, nem tudni. A diáklázadók ideiglenes kormányt követelnek a lemondott miniszterelnök és a megbukott kormány helyére. Aleksandar Vučić köztársasági elnök viszont inkább az előrehozott választáshoz ragaszkodik. Mondván, őt a polgárok nagy többsége választotta meg és nem azért, hogy Szerbiát az utcák uralják. Fütyüljenek csak a diákok. Fütyülni szabad.
15 koszorút helyzetek el a tragédia színhelyén
A diáklázadás résztvevőit podcastokban és nyilvános eseményeken üdvözölték olyan világsztárok, mint Novak Đoković teniszező, Mira Banjac legendás szerb színésznő, Madonna és Marina Abramović performer. „Szerbia diákjai korunk hősei” – írja Instagram-bejegyzésében a világhírű konceptualista képzőművész, performer. Marina Abramović sohasem titkolta, hogy művészetének forrása a ’68-as belgrádi egyetemista lázadás.
https://veszpremkukac.hu/szerbiai-diaklazadas-amikor-az-erdo-elindul/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése