Fotó: Klubrádió
29/01/2025 10:11
Klubrádió
Inkább menesztésről, mint önkéntes távozásról van szó a szerb miniszterelnök esetében – véli Bódis Gábor Balkán-szakértő, aki a Reggeli gyorsban elmondta Vučić elnök próbálja menteni a menthetőt és húzni az időt, az új kormány felállítása azonban lehet, hogy kevés lesz. Nem tudni még mi lesz a tömegtüntetésekből: lehet, hogy elhalnak, de szélsőséges esetben akár polgárháborúvá is fajulhatnak.
Kedden lemondott Miloš Vučević szerb miniszterelnök. Este rendkívüli kormányülést tartottak, amelyen részt vett Alekszandar Vučić elnök is, aki ezután bejelentette, harminc nap van arra, hogy a jelenlegi parlamenti erőviszonyok mellett új kormányt alakítsanak, ha ez nem sikerül, akkor kiírják a választásokat – számolt be a Szabad Magyar Szó.
Vučić elismerően nyilatkozott a távozó miniszterelnökről, aki szerinte jól végezte a dolgát, harcolt a nemzetért és semmi rosszat nem tett. Nem sportszerű ez Vučević-vel szemben, de ez az élet, és ő bizonyította, hogy nem a fotel a legfontosabb – idézte a lap az elnököt.
Bódis Gábor újságíró, Balkán-szakértő szerint ugyanakkor jóval inkább leváltásról van szó, mint önkéntes távozásról. Látni kell, hogy bár Szerbiában nincs prezidenciális rendszer, Vučić teljhatalmú úr, mindig az a pozíció az erős, amelyet éppen betölt, nyilván szólt Vučevićnek, hogy itt a vége. A szerb hatalom próbálja menteni a menthetőt és húzni az időt – mondta a szakértő a Reggeli gyorsban.
Szerbiában november eleje óta tartottak az újvidéki tragédia miatt kirobbant tömegtüntetések. A 15 ember halálát okozó baleset – leszakadt a vonatállomás előtetője – a jelképe lett a hatóságok hanyagságának és a korrupciónak. A felújítási munkálatokat ráadásul személyesen Vučić sürgette – idézte fel Bódis.
A tüntetési hullámban egy idő után kevesebb ember vett részt, de aztán fellázadtak az egyetemisták, ami körülbelül harminc évente szokott megtörténni Szerbiában. Az első tüntetéseken rohamrendőröket küldtek rájuk, ami olaj volt a tűzre.
Az egyetemisták kezükbe vették az irányítást, megszállták az intézményeket, ami miatt 60 karon nincs tanítás, a kampuszokon laknak és a földművelők főznek rájuk.
A hét elején egy olyan forgalmas csomópontot blokkoltak 24 órán át, ami kb. megfeleltethető a BAH-csomópontnak– mondta Bódis.
A tiltakozásba menetközben beszállt 150 település, olyanok is, amelyek az ötszáz éves török uralom ellen sem lázadtak. Egész népi mozgalom alakult ki, amelyet a hatalom nem vett komolyan – magyarázta a szakértő.
A tüntetéshullámban nem csak a hatalom, az ellenzék is kényes helyzetbe jutott, bár támogatja a megmozdulásokat, mellékszereplővé vált. Sem az ellenzék, sem az egyetemisták nem lesznek elégedettek azzal, hogy Vučević lemondott és új kormány alakul – véli Bódis.
Február elsejére Belgrádból Újvidékre gyalogolnak az egyetemisták és a tervek szerint lezárják mind a három dunai hidat.
Úgy tűnik, a teljhatalmú Vučić hiába próbál a tüntetőkhöz szólni, követeléseket teljesíteni, az egyetemisták következetesen azzal reagálnak, hogy ők nem szólították meg az elnököt, csak az ügyészséget – mégpedig azért, hogy vonja felelősségre a bűnösöket.
Bódis szerint egyelőre nem lehet látni, mi lesz a tüntetések kimenete. Ugyanúgy előfordulhat, hogy idővel elhalnak, mint az, hogy véres összecsapások lesznek – néhány napja „Vučić pártjának verőlegényei” baseball ütőkkel mentek az egyetemistáknak –, és az is megtörténhet, hogy a rendőrök egy ponton átállnak – Szerbia történelméből kiindulva erre is van sansz, sőt a polgárháború sem kizárható.
A szakértő arról is beszélt, milyen lanyhán, a tiltakozókat kevéssé támogatva reagál a nyugat az eseményekre, a teljes interjút meghallgathatják itt:
Vikár Anna Flóra
https://www.klubradio.hu/adasok/idohuzasra-jatszik-a-szerb-hatalom-amely-nem-vette-komolyan-az-egyetemistak-vezette-mozgalmat-150030?fbclid=IwY2xjawIJg3FleHRuA2FlbQIxMQABHXUGPuZFNzoeRtuIpDDLlgAgh_6LQ0U-8r-dhPWItOg8GYDKp6yM-nJDzw_aem_-OlP24S7TZu5FPvOTulaJQ