2025. január 31., péntek

A szerb államfő ragaszkodott a gyorsvasút korábbi befejezéséhez

A szerb államfő ragaszkodott a gyorsvasút korábbi befejezéséhez

2025. január 31. 8:17

Aleksandar Vučić államfő egyik legközelebbi munkatársa túllépve a hatáskörén komoly szerepet játszott abban, hogy az Újvidék–Szabadka gyorsvasút építését felgyorsítsa a kivitelező – derül ki abból a levelezésből, amit az újvidéki ügyészség tett közzé. Ivica Kojić, az elnök kabinetfőnöke volt az, aki koordinált az illetékes szervek között és megsürgette a munkálatokat.

Aleksandar Vučić 2022. december 13-án fejezte ki óhaját, hogy a vasútépítés hat hónappal a határidő előtt fejeződjön be, ekkor a kabinetfőnök túllépve a hatáskörét megsürgette a kínai kivitelezőt, aki alig egy hónappal később üzenetet küldött Kojićnak: szeretnék teljesíteni az elnöki kérést, de a rövidebb határidő miatt gondjaik vannak, és föl is sorolták azokat, ezekre az aggodalmakra azonban kezdetben senki sem reagált. A kínai konzorcium határozottabb koordinációt is kért Kojićtól, amire ő azt felelte: mindenki felhív, és felgyorsítja az aktivitásokat – írta meg a Nova ekonomija.

Ebben a határozottabb koordinációban még egy Vučićhoz közel álló személy, az elnök régi munkatársa vett részt: Nataša Vukšić volt az, aki összehívta és vezette a projektben részt vevők közötti megbeszéléseket.

„Mindez arra utal, hogy Szerbia elnöke a háttérből irányította az eseményeket a vasúti projektben” – jelentette ki Filip Rudić, a Nova ekonomija újságírója.

https://szmsz.press/2025/01/31/a-szerb-allamfo-ragaszkodott-a-gyorsvasut-korabbi-befejezesehez/

Picula: Szerbia a bizonytalanság magasabb szintjére lép

 „A hatalom nem találja a helyét, ezért a szomszédos országokat vádolja”

Picula: Szerbia a bizonytalanság magasabb szintjére lép - A cikkhez tartozó kép
Tonino Picula (Fotó: archívum)
 

2025. január 30.  20:17

Tonino Picula, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője elítélte a demonstrálókkal szembeni erőszakot és fenyegetéseket Szerbiában, hangsúlyozva, hogy egy EU-tagjelölt országtól elvárás, hogy az elkövetőket igazságszolgáltatás elé állítsa, írja a Beta.

„Az erőszak, a fenyegetések és a sértegetések elfogadhatatlanok, amit egyértelműen és nyilvánosan elítéltem. Elvárom, hogy az elkövetőket, verőembereket és hasonló csoportokat felelősségre vonják, mert ez az elvárás egy EU-tagjelölt országgal szemben” – mondta Picula.

Az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége frakciójának képviselője úgy véli, hogy a szerbiai helyzet a miniszterelnöknek és Újvidék polgármesterének lemondása után „a bizonytalanság magasabb szintjére lép, és olyan helyzet alakul ki, amelyben nehéz megjósolni a jövőt”.

Hozzátette, hogy a diákmegmozdulások tömegméretű polgári mozgalommá nőtték ki magukat, és „valószínűleg a társadalmi és politikai aktivizmus legfontosabb formáját jelentik ma nemcsak Szerbiában, hanem egy tágabb térségben is”.

https://www.vajma.info/cikk/szerbia/35034/Picula-Szerbia-a-bizonytalansag-magasabb-szintjere-lep.htm

Időhúzásra játszik a szerb hatalom, amely nem vette komolyan az egyetemisták vezette mozgalmat

Lezárták Belgrád legforgalmasabb csomópontját a kormányellenes tüntetők 
Fotó:  Klubrádió

29/01/2025 10:11
Klubrádió

Inkább menesztésről, mint önkéntes távozásról van szó a szerb miniszterelnök esetében – véli Bódis Gábor Balkán-szakértő, aki a Reggeli gyorsban elmondta Vučić elnök próbálja menteni a menthetőt és húzni az időt, az új kormány felállítása azonban lehet, hogy kevés lesz. Nem tudni még mi lesz a tömegtüntetésekből: lehet, hogy elhalnak, de szélsőséges esetben akár polgárháborúvá is fajulhatnak.

Kedden lemondott Miloš Vučević szerb miniszterelnök. Este rendkívüli kormányülést tartottak, amelyen részt vett Alekszandar Vučić elnök is, aki ezután bejelentette, harminc nap van arra, hogy a jelenlegi parlamenti erőviszonyok mellett új kormányt alakítsanak, ha ez nem sikerül, akkor kiírják a választásokat – számolt be a Szabad Magyar Szó.

Vučić elismerően nyilatkozott a távozó miniszterelnökről, aki szerinte jól végezte a dolgát, harcolt a nemzetért és semmi rosszat nem tett. Nem sportszerű ez Vučević-vel szemben, de ez az élet, és ő bizonyította, hogy nem a fotel a legfontosabb – idézte a lap az elnököt.

Bódis Gábor újságíró, Balkán-szakértő szerint ugyanakkor jóval inkább leváltásról van szó, mint önkéntes távozásról. Látni kell, hogy bár Szerbiában nincs prezidenciális rendszer, Vučić teljhatalmú úr, mindig az a pozíció az erős, amelyet éppen betölt, nyilván szólt Vučevićnek, hogy itt a vége. A szerb hatalom próbálja menteni a menthetőt és húzni az időt – mondta a szakértő a Reggeli gyorsban.

Szerbiában november eleje óta tartottak az újvidéki tragédia miatt kirobbant tömegtüntetések. A 15 ember halálát okozó baleset – leszakadt a vonatállomás előtetője – a jelképe lett a hatóságok hanyagságának és a korrupciónak. A felújítási munkálatokat ráadásul személyesen Vučić sürgette – idézte fel Bódis.

A tüntetési hullámban egy idő után kevesebb ember vett részt, de aztán fellázadtak az egyetemisták, ami körülbelül harminc évente szokott megtörténni Szerbiában. Az első tüntetéseken rohamrendőröket küldtek rájuk, ami olaj volt a tűzre. 

Az egyetemisták kezükbe vették az irányítást, megszállták az intézményeket, ami miatt 60 karon nincs tanítás, a kampuszokon laknak és a földművelők főznek rájuk.

A hét elején egy olyan forgalmas csomópontot blokkoltak 24 órán át, ami kb. megfeleltethető a BAH-csomópontnak– mondta Bódis.

A tiltakozásba menetközben beszállt 150 település, olyanok is, amelyek az ötszáz éves török uralom ellen sem lázadtak. Egész népi mozgalom alakult ki, amelyet a hatalom nem vett komolyan – magyarázta a szakértő.

A tüntetéshullámban nem csak a hatalom, az ellenzék is kényes helyzetbe jutott, bár támogatja a megmozdulásokat, mellékszereplővé vált. Sem az ellenzék, sem az egyetemisták nem lesznek elégedettek azzal, hogy Vučević lemondott és új kormány alakul – véli Bódis.

Február elsejére Belgrádból Újvidékre gyalogolnak az egyetemisták és a tervek szerint lezárják mind a három dunai hidat.

Úgy tűnik, a teljhatalmú Vučić hiába próbál a tüntetőkhöz szólni, követeléseket teljesíteni, az egyetemisták következetesen azzal reagálnak, hogy ők nem szólították meg az elnököt, csak az ügyészséget – mégpedig azért, hogy vonja felelősségre a bűnösöket.

Bódis szerint egyelőre nem lehet látni, mi lesz a tüntetések kimenete. Ugyanúgy előfordulhat, hogy idővel elhalnak, mint az, hogy véres összecsapások lesznek – néhány napja „Vučić pártjának verőlegényei” baseball ütőkkel mentek az egyetemistáknak –, és az is megtörténhet, hogy a rendőrök egy ponton átállnak – Szerbia történelméből kiindulva erre is van sansz, sőt a polgárháború sem kizárható.

A szakértő arról is beszélt, milyen lanyhán, a tiltakozókat kevéssé támogatva reagál a nyugat az eseményekre, a teljes interjút meghallgathatják itt: 

https://www.klubradio.hu/adas?hanganyag_id=46816

Vikár Anna Flóra


https://www.klubradio.hu/adasok/idohuzasra-jatszik-a-szerb-hatalom-amely-nem-vette-komolyan-az-egyetemistak-vezette-mozgalmat-150030?fbclid=IwY2xjawIJg3FleHRuA2FlbQIxMQABHXUGPuZFNzoeRtuIpDDLlgAgh_6LQ0U-8r-dhPWItOg8GYDKp6yM-nJDzw_aem_-OlP24S7TZu5FPvOTulaJQ

Hogyan „üzletelnek” a bűnözők és az újvidéki haladók?

 Hogyan „üzletelnek” a bűnözők és az újvidéki haladók? 

Illusztráció: KRIK

2025. jan. 31. 9:22

Sky, Whatsapp és egyéb üzenetek kerültek a KRIK birtokába, ezek alapján hosszú cikkben elemzi: hogyan fonódik össze Újvidéken az alvilág és a politika? A levelezésekből egyértelműen kiderül, hogy a székváros vezető haladó politikusai között komoly érdekellentét feszül a pénz miatt. Az ügyben érintett Miloš Vučević leköszönő miniszterelnök is.

A nyilvánosságra került levelezésből kiderült, hogy Miloš Pandrc, Darko Šarić drogbáró közeli munkatársa kapcsolatban állt Dragoljub Zbiljić haladópárti üzletemberrel, és 2020-as üzenetváltásaik arra utalnak, hogy a Szerb Haladó Párt Újvidéken bizony nem volt egységes: a helyi hatalom képviselői és a párt mágnásai egymás előtt is rejtegették, hogy ki mennyire épült be egy-egy üzletbe. Pandrc egyik levelében például elárulja: Zbiljić egyetlen projekten 25 millió eurót keresett, amiből a szerb elnök komája, Nikola Petrović feketén 2,5 millió eurót kapott.

A szemben álló csoportok egyikét Zbiljić vezette, aki igen jóban volt az akkori polgármesterrel, Miloš Vučevićtyel. Velük szemben állt az a csoport, amit Nikola Petrović irányított. E kettő között ingázott a Snajper becenevű újvidéki bűnöző és szurkolói csoportvezető, Slobodan Milutinović, aki Pandrc szerint Vučević „teremtménye”, és akinek a csoportja Vučevićnak köszönhetően havonta 100-200 ezer eurós „jutalékot” kap. Ezek felett a csoportok felett állt állítólag a szerb államfő fivére, Andrej Vučić, akinek a jóindulatáért mindegyik fél egyaránt harcolt.

Az összetűzésekre sosem került pont, mivel a politikában bevált gyakorlatnak megfelelően mindegyik szereplő tudta zsarolni az ellenfelét.

A KRIK által pénteken nyilvánosságra hozott bizonyítékokkal a szerb intézmények is rendelkeznek, ezeket az Europol már egy évvel ezelőtt átadta a szerb rendőrségnek.

https://szmsz.press/2025/01/31/hogyan-uzletelnek-a-bunozok-es-az-ujvideki-haladok/