2025. január 7., kedd

A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (2.)

  időrendi sorrendben – 

A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő legfontosabb események, a „vajdasági magyar legjava”, a „magyar TOP 10”, stb., leginkább annak alapján, hogy ki milyen díjat vagy elismerést kapott. Ezekhez csatlakozik az alábbi (a kiemelt fontosságú események, írások és állásfoglalások alapján és időrendi sorrendben készült) ugyancsak szubjektív és nem teljes – válogatás.


Július 3.
Vajdasági magyar írók szolidaritási nyilatkozata
 
Illusztráció: SZMSZ

A vajdasági magyar írók elítélték a Mirëdita – Dobar Dan [Jónapot] és a Kikinda Short betiltását
A tizennyolcadik alkalommal meghirdetett, rangos, szerbiai nemzetközi rövidpróza-fesztivált, a Kikinda shortot durva hatalmi beavatkozás érte. Kikinda városának polgármestere betiltotta a fesztivált, arra hivatkozva, hogy azon rendszerkritikus szerzők is részt vesznek.
A fesztivál belgrádi záróeseménye is ellehetetlenült. A belgrádi polgármester ahelyett, hogy megvédte volna a szélsőségesek fenyegetésétől, inkább betiltotta a 2014 óta létező Mirëdita – Dobar Dan [Jónapot] elnevezésű albán–szerb kulturális fesztivált. Ugyanazon a helyszínen zajlott volna a Kikinda Short záróeseménye is, ám a betiltás miatt erre sem kerülhetett sor.

Bakos Petra, Balázs Attila, Bence Erika, Bencsik Orsolya, Beszédes István, Bicskei Gabriella, Bíró Tímea, Celler Kiss Tamás, Csányi Erzsébet, Fehér Miklós, Fekete J. József, Jódal Kálmán, Jódal Rózsa, Kollár Árpád, Kontra Ferenc, Kormányos Ákos, Ladányi István, Ladik Katalin, Mirnics Gyula, Nagy Abonyi Árpád, Oláh K. Tamás, Orcsik Roland, Orovec Kriszta, Pataki Angéla, Pressburger Csaba, Rajsli Emese, Sirbik Attila, Szabó Palócz Attila, Szerbhorváth György, Szombathy Bálint, Szögi Csaba, Toldi Éva, Tolnai Ottó, Tóbiás Krisztián, Vasagyi Mária és Virág Gábor „szolidaritást vállalt mindkét fesztivál szervezőivel, szerzőivel és közönségével”[1].
– Elítéljük a kultúra elleni pártpolitikai erőszakot, és támogatunk minden olyan kezdeményezést, amely az uszításokkal szemben a párbeszéd jegyében jön létre – írja a nyilatkozatban[2].

 
Szeptember 6. 16:19
Vajdasági magyarok, mégis, mit lehet tenni? – Josip Lepeš jegyzete
 
A SZMSZ illusztrációja

A Vajdasági magyar közéleti piknik egyik pontja tartalmazza Lepeš Josip írásának címét[3], amelyben „a nagy vajdasági magyar közösségi csend” okaira keresi a választ.
– A Vajdasági Magyar Szövetség évtizedek óta mindent megtesz, hogy konzerválja, megszilárdítsa a kiválasztott „közösségfenntartó” személyek jelenlétét a vajdasági magyar közéletben, a közben létrejött, gondosan, tervszerűen kialakított „történelmi családokat” és természetesen azokat, akik a pénzarisztokráciából ilyenekké szeretnének válni. […]
A vajdasági magyar közösségnek módja lett volna megakadályozni a diktatórikus párt és közösség irányítás kialakulását, a párt vezetőjének eszközökben nem válogatva kierőszakolt megerősödését, a közösségi életben határozottan kibontakozó romboló tevékenységet. Sajnos, a közösség lebénulva, tétlenül várta, hogy mi fog történni. A vajdasági magyar közösségnek ez a lelki betegsége, a lebénító tétlenség, amelynek kórokozója az évszázados kisebbségi létben fejlődött ki, főleg Trianon után, a második világháború, a miloševići és hasonló korszakokban törvényszerűen kitermelődő „nemzetmentő” vajdasági magyar politikusoknak köszönve, akik a felfelé nyalás, lefelé rugdosás önkényuralmában még, napjainkban is nyomasztóan sorvasztják az erősen csökkenő lélekszámú vajdasági magyarságot – írja Josip Lepeš[4].

Alapos elemző írásában a szerző foglalkozik az „ellenőrizetlen politizálás következményeivel”, „a változások folyamatos ellehetetlenítésével”, a sajtószabadság, a művelődés és az oktatás kérdéseivel, az egyházak szerepével, a „párbeszéd vagy parancsok osztogatása” és az „összefogás vagy elválasztó sáncok építése” dilemmával.
– Ma Vajdaságban, akik a politikát még nagyra tartják, azok nemcsak tartózkodnak tőle, hanem meg is vetik, mert a politika ezekben az időkben prostituálta önmagát és feladta annyira fontos önállóságát. A VMSZ politizálásának köszönve legnagyobbrészt olyan emberek lepték el a közéletet, akik meg akartak gazdagodni, lehetőleg a legkisebb veszély és a leghangosabb ünneplés mellett. A teljesség érdekében, azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a VMSZ két évtizedes uralmának korszakában is voltak kiemelkedő és tisztességes politikusok, de róluk majd a történelem fog megemlékezni – állapítja meg Lepeš Josip[5].

Írása végén a szerző figyelmeztet: „Nem juthatunk abba a helyzetbe, amikor egy nép, egy közösség, a közösség vezetői, nem képesek a napi politikai viszályok mocsarából kimenekíteni a közösséget, mert annyira elvakultak, hogy nem látják a közösség egészét fenyegető veszélyt, inkább megtagadják a lehetséges közös célkitűzéseket”[6].


Szeptember 22.
 
Vajdasági magyar csend – Végel László írása 
 
Illusztráció: Népszava

A vajdasági magyar csendről ír Végel László is.
– Vigasztalásul az anyaországi és a helyi kisebbségi politikusok a szabadkai Magyar Háznak nevezett díszes üvegpalotában ünnepi rendezvényeken ecsetelik a maradásról szóló eredményes programjaikat, miközben mellettük feszít néhány gazdag kisebbségi nábob. A helyi költők elszavalják világfájdalmas verseiket, majd a Tanyaszínház a régi, dicsőséges napokra emlékezve bemutatja Szigligeti Ede A cigány című népszínművét.
Hogy a Duna Televízió minél látványosabb jeleneteket mutathasson be az ünnepi rendezvényről, és a helyi szórvány magyarok számát megszépítsék, Budapestről, Szegedről, továbbá a nyugati nagyvárosokból külön buszokkal érkeznek az elvándorolt vajdasági magyarok, akik meghatóan dicsérik a szülőföld szeretetét és szentimentálisan felidézik a régi emlékeket, amikor még az anyaországiak is irigykedve tekintettek a jómódú vajdasági magyar kisebbségi polgárokra, akik időnként farmernadrággal ajándékozták meg őket.
A vajdasági magyar közösségben nagy a csend. Eközben Szerbiában a lítium bányászat ellen demonstrálókkal szemben a kormányzat egyre erélyesebben lép fel, mert úgy véli, hogy a tüntetések mögött alkotmányellenes szándék, puccskísérlet rejtezik. Folynak a letartóztatások, fiatal miniszoknyás lánykákat ökoterroristáknak neveznek, keménykötésű biztonságiak vallatják őket.

A mindeddig nem tapasztalt magyarországi pártpolitikai átrendeződés a Vajdaságban szintén visszhangtalan maradt, még a Tisza Párt feltűnése sem idézett elő semmiféle belső eszmecserét. Se pró, se kontra. Még a hangos anyaországi tanácstalanság sem kap itt hangot – írja Végel László[7].
– Igaz, az utóbbi években történtek kisebb-nagyobb incidensek, amelyek inkább a magyarországi sajtóban találtak visszhangra, ilyen például a Magyar Nemzeti Tanács által kiadósan támogatott Tanyaszínház esete […], a betiltott könyvek ügye […] és a kritikus hangok felerősödése, főleg a különböző honlapokon jelentkező független médiában. A drámai elvándorlást is lehetetlen a kisebbségpolitikától elszigetelten értelmezni – teszi hozzá.
Végel szerint „nagy kérdés, hogy a változásokhoz elegendő-e az állandó „VMSZ-ezés”, hiszen a háború olyan mély emléket hagyott az emberekben, hogy önkéntelenül is arra gondolnak: a helyzet olyan, amilyen – a fontos, hogy ne legyen rosszabb”[8]. „Az alternatíva azért lenne fontos, mert a vajdasági magyar közösség több évtizede nem lépett be a plurális értékrend világába” – állapítja meg a szerző[9].

A terjedelmes írásból azonban nem derül ki, a szerző nem tesz javaslatot arra, hogy ki fogalmazza meg és milyen legyen a vajdasági magyar alternatíva, sem arra, hogyan lehetne azt létrehozni, megvalósítani.


December 10.
Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék: „teljes mértékben támogatják az egyetemistákat”
 
Dr. Novák Anikó (Fotó: Facebook)

Ülésezett az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának kollégiuma, amelyen jelen voltak a dékán mellett a prodékánok és a tanszékvezetők is. Az ülést az amfiteátrumban tartották meg, és ezen részt vettek a tüntető egyetemisták is, így folyamatos dialógus folyt a hallgatók, a dékán, a kari vezetés más tagjai, illetve a tanárok között.
Dr. Novák Anikó, tanszékvezető, a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék vezetője a VRTV Magyar Híradójának nyilatkozva elmondta: „A legfontosabb, azt gondolom, hogy hangsúlyozzuk, mind a kar, mind pedig a tanárok, és köztük a magyar tanszék tanárai is, teljes mértékben támogatják az egyetemistákat, az egyetemisták követeléseit, és folynak egyeztetések a minimális munkáról”[10].
– Én személy szerint úgy látom, hogy a kar és az egyetemisták részéről nincsen igazán ellentét. Mindenki ugyanazt akarja. Ebben a helyzetben az a normális, hogy a tanárok támogatják a diákjaikat, és a szakmaiságnak a kérdése itt nagyon-nagyon fontos, és a szakmai felelősségnek a kérdése. Hogyha mindent megteszünk azért, hogy a hallgatóink a legjobb oktatást kapják, kritikai gondolkodásuk fejlődjön, akkor nincsen kontraszelekció, és akkor nem történnek meg az olyan tragédiák sem, amelyek Újvidéken november elsején – mondta Novák Anikó[11].

BOZÓKI Antal

__________
[1] Több mint harminc vajdasági magyar író vállal szolidaritást a betiltott fesztivál szervezőivel. https://szmsz.press/2024/07/03/tobb-mint-harminc-vajdasagi-magyar-iro-vallal-szolidaritast-a-betiltott-fesztival-szervezoivel/, 2024. július 3. 19:14
Vojvođanski mađarski pisci osudili zabranu festivala „Kikinda short“ i „Mirdita, dobar dan!“
https://autonomija.info/vojvodjanski-madjarski-pisci-osudili-zabranu-festivala-kikinda-short-i-mirdita-dobar-dan/. Lásd még Prekomerna reakcija vlasti protiv slobode mišljenja [A hatalom túlméretezett reagálása a szólásszabadság ellen]. Danas, 2024. július 4. 12.
[2] Uo.
[3] Vajdasági magyarok, mégis, mit lehet tenni? – Josip Lepeš jegyzete.
https://szmsz.press/2024/09/06/vajdasagi-magyarok-megis-mit-lehet-tenni/ , 2024. szeptember 6. 16:19
[4] Uo.
[5] Uo.
[6] Uo.
[7] Végel László: Vajdasági magyar csend. https://nepszava.hu/3250714_vegel-laszlo-vajdasagi-magyar-csend, 2024.09.22. 07:37, és/vagy https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=16608, 2024. szeptember 22.
[8] Uo.
[9] Uo.
[10] 30 egyetemi kar áll zárlat alatt Szerbiában. https://www.rtv.rs/hu/t%C3%A1rsadalom/30-egyetemi-kar-%C3%A1ll-z%C3%A1rlat-alatt-szerbi%C3%A1ban_1591465.html, 2024. december 10. 22.16
[11] Uo.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése