Negyedszázada mentek el sokan.
Becslések szerint mintegy 40 ezren.
Ennyi vajdasági magyar menekült el a kilencvenes évek elején a háborúk, a káosz, meg a kilátástalanság elől.
Most már unokáik cuki fotóival üzennek az itthoni rokonoknak.
A világhálón.
Egykori iskoláikban egyre kevesebb a diák, a nyugdíjba vonuló tanítónő helyett nem vesznek fel újat.
A középiskolákban a valamikori három helyett most már csak egy-egy magyar tagozat nyílik.
Amennyiben jóváhagyja az oktatási minisztérium.
Belgrádban, a légkondicionált irodákban fel sem tűnik a létszám rohamos csökkenése.
A hiányos statisztikai adatokat a másik hivatal készíti.
Ezért kell mindig a becslésekre hivatkozni.
Mert az elmenőkről nem készül semmilyen kimutatás.
Most is a negyvenezres számot emlegetik azok, akik észlelik a bajt.Újabb negyedszázad után újabb kivándorlási hullám tanúi vagyunk mi, öregek, akik maradunk, és észleljük, hogy elmentek a szomszéd gyerekei, a barátunk lánya és veje, a rokonunk lánya és férje a három gyerekkel.
Közvetlen környezetemből az elmúlt két évben majd harmincan távoztak. Életerős, képzett fiatalok. Az ő gyerekeik majd a mannheimi, vagy a bécsi, netán valamelyik londoni kórházban születnek, ott indulnak óvodába és iskolába, új hazájuk nyelvén tanulnak, és szépen beolvadnak. Amikor majd látogatóba hazajönnek, kinn született csemetéik – nyelvi nehézségek miatt – nehezen értik meg a rokonokat.
A jelenség nem lett nálunk politikai közbeszéd tárgya, nem nyitottak parlamenti vitát az elvándorlásról, pedig az a többségi nemzetet is sújtja. Igaz, ott nem annyira látványos a fiatalok hiánya, nem észlelhető egyértelműen, és nem verik félre a harangokat.
A kisebbségi lakosság fogyása azonban feltűnőbb, érzékelhetőbb.
Igaz, a politikum mintha nem észlelné a bajt. Mi több, még növeli is azt, amikor fiatal értelmiségieket késztet távozásra. Például az újságjaiból.
Saját soraiban sem vitatéma az egyre súlyosabb helyzet.
Kisebbségi politikusaink megelégednek a hangzatos szólamokkal, vagy ledorongolják a távozókat, mondván, hogy kalandvágyból vágnak neki a világnak, és hogy itthon is tudnának dolgozni.Az országhatár mentén élők közül egyre többen ingáznak és dolgoznak Magyarországon, meg Romániában. Amire eddig nem volt példa. Belőlük nyilván hiányzik a kalandvágy. Vagy csak makacsul ragaszkodnak szülőföldjükhöz.
Persze, azt már nem teszik hozzá, hogy idehaza megalázóan kevés pénzért, szinte éhbérért dolgoztatják őket. Ha egyáltalán akad valamilyen munka számukra.
A távozók után keletkező űr csak az itthon hagyott öregeknek fáj. Ők már biztosan nem mennek el, a végórát itthon is be lehet várni.
Meg aztán: Idehaza talán meghalni is könnyebb.
Németh János
Hallgassa meg a fenti jegyzetet a a Szabad Magyar Szó Rádióban a szerző tolmácsolásában ITT!
Fotó: tenytar.blog.hu
Szabad Magyar Szó, 2017. június 16.
http://szabadmagyarszo.com/2017/06/16/az-eszleles-hianya/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése