2024. november 24., vasárnap

Botrány a COP 29-en: a szegény államok kivonultak a bakui klímacsúcsról

 Juan Carlos Monterrey Gomez panamai klímamegbízott nyilatkozik a sajtónak

Fotó: AP Photo/Peter Dejong

Teljesen megfeneklett a bakui klímacsúcs: a kis szigetországok és a legkevésbé fejlett államok csoportjai otthagyták a központi tárgyalási fordulót. "Úgy érezzük, nem hallgattak meg minket” - jelentette ki sokak nevében Susana Muhamad kolumbiai környezetvédelmi miniszter.

A COP 29 klímakonferenciának elvileg már pénteken be kellett volna fejeződnie, ehelyett még szombaton sem látszik a lehetséges megegyezés. A kis szigetországok és a szegény államok ezért azzal akarták felhívni gondjaikra a figyelmet, hogy délután kivonultak a központi tárgyalási fordulóról.

"Azért jöttünk erre a klímakonferenciára, hogy tisztességes megállapodást kössünk" – mondta Pa’olelei Luteru, Szamoa tárgyalóküldöttje és a Kis Szigetállamok Csoportjának szóvivője, akinek nem az volt a benyomása, hogy az igényeiket komolyan veszik.

A kivonulás után a kis szigetországok érzelmes felhívást intéztek a nyilvánossághoz: "Szó szerint süllyedünk" - jelentették ki. "Hogyan várhatják el tőlünk, hogy visszamenjünk az országainkban élő nőkhöz, férfiakhoz és gyermekekhez, és egy olyan rossz alkuval álljunk elő, amely még nagyobb veszélybe sodorja őket?"

A klímacsúcson a legfőbb vitatéma a 2035-ig, elsősorban az iparosodott országok által klímavédelemre és a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra a fejlődő országoknak felajánlott teljes összegre vonatkozik. A jelenlegi összeg 250 vagy 300 milliárd dollár, a szegényebb országok azonban 1,3 billió dollárt tartanának szükségesnek.

Közgazdászok becslése szerint a fejlődő országoknak az évtized végéig évente legalább egy billió dollárhoz kell hozzáférniük, hogy megbirkózzanak a klímaváltozás következményeivel és átálljanak a megújuló energiákra.

Az intézkedések középpontjában az üvegházhatású szén-dioxid globális kibocsátásának csökkentése áll, amelyet elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok, például a kőolaj, a kőolajtermékek és a szén termelnek - írja a Spiegel, emlékeztetve arra, hogy a vita nemcsak arról szól, hogy növelni kell a klímavédelem finanszírozását, hanem arról is, hogy ki fizessen érte.

A német lap által megszerzett dokumentumok egyébként azt látszanak igazolni, hogy főként Szaúd-Arábia és a házigazda Azerbajdzsán igyekszik blokkolni a klímaalku sikerét.

A nyugati iparosodott országok ragaszkodnak ahhoz, hogy a fejlett gazdaságok, például Kína vagy a gazdag olajexportőrök, mint Szaúd-Arábia vagy Azerbajdzsán, növeljék hozzájárulásukat - ezek az országok jelenleg "fejlődőknek" számítanak, és kapják, nem pedig adják a pénzt.

Az EU küldöttsége abból indul ki, hogy a tárgyalások a kis szigetországok és a legkevésbé fejlett országok tiltakozása ellenére folytatódni fognak. A tárgyalásokon mindent megtettek azért, hogy „hidakat építsenek” – jelentette ki Wopke Hoekstra uniós főtárgyaló. Abban azonban nem volt biztos, hogy ez sikerül-e.

SL
https://hu.euronews.com/2024/11/23/botrany-a-cop-29-en-a-szegeny-allamok-kivonultak-a-bakui-klimacsucsrol

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése