2025. március 26., szerda

Nyilas Mihály bálozik

A Vajdasági Magyar Jogász Egylet cinikus struccpolitikája

A fejek kollektív homokba dugása beláthatatlan következményekkel jár.
Nesagledive posledice nastaju kolektivnim guranjem glave u pesak.
Zoran Doderović

Nyilas Mihály megnyitja az adai tanácskozást (Fotó: Gergely Árpád) 

A Vajdasági Magyar Jogász Egylet (VMJE) a budapesti Kisebbségi Jogvédő Intézettel (KJI) együttműködve március 22-én Adán, a községháza dísztermében jogászkonferenciát tartott, a Kisebbségi jogok a hivatalos nyelvhasználat tükrében címmel.
A VMJE (sorrendben) 15. konferenciájáról szóló tudósítás szerint[1] az eseményen „közel nyolcvan szakember vett részt az igazságügytől a közigazgatáson át egészen a joghallgatókig”.
A cikkből megtudjuk azt is, hogy a konferencián „hat magyarországi, vajdasági és romániai szakember tartott előadást”. Ilyen szempontból akár nemzetközinek is lehet nevezni az adai gyűlést. A vajdasági magyar közösségnek ebből azonban éppen semmi haszna nem származott!

– Miről tanácskozunk ma? Kisebbségi nyelvi jogainkról, a hivatalos nyelvhasználatról. Előadóinknak köszönhetően nemcsak a szerbiai, hanem az anyaországi, szlovákiai, romániai és az európai tapasztalatokkal is megismerkedhetünk – mondta Nyilas Mihály, a VMJE elnöke színtelen, tartalmatlan köszöntő beszédében, hangsúlyozva a szólás-mondást, miszerint „nyelvében él a nemzet”. Rámutatott, hogy „a nemzeti nyelv az önálló nemzeti lét fontos tényezője, és a népre jellemző gondolkodás tükre” – írja a konferenciáról szóló cikkben. Mintha valami újat mondott volna.

Rigó Pál Zsófia, az Magyar Nemzeti Tanács (MNT) hivatalból megjelenő alelnöke ugyancsak általános, problémát nem említő hozzászólásában kiemelte, hogy „a VMJE által szervezett konferenciák nemcsak szakmai eszmecserék, hanem minden alkalommal a vajdasági magyarság kisebbségi jogainak érvényesülését is szolgálja”. Hogy konkrétan mivel, azt már nem említette.
– Az MNT nyelvhasználati stratégiája ugyanezt a célt szolgálja: biztosítani, hogy az anyanyelv használata ne csupán elvi lehetőség, hanem a mindennapi élet része legyen. Ennek megvalósulása azonban nem történhet meg elhivatottság, szakmai alaposság és közös gondolkodás nélkül. Önök mindannyian olyan szakemberek, akik munkájukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy a kisebbségi nyelvhasználat ne csupán jogszabályokban rögzített, hanem a gyakorlatban is érvényesülő érték legyen – mutatott rá az MNT „kulturális mediátor”[2] képzettségű alelnöke.

A külföldi „előadók” a nemzetközi jogi gyakorlatban és az Emberi Jogok Európai Bíróságán megjelenő nyelvhasználatról értekeztek, valamit a magyarországi és a romániai anyanyelvhasználatról beszéltek az igazságügyben és a közigazgatásban.
Többnyire csak ismeretterjesztő előadások lehettek ezek. Tucatnyi ilyen témájú előadást lehet azonban a közösségi hálón is találni. Nem tudni, hogy ezek – a részvevők ismereteinek esetleges bővítésén kívül –, mennyiben segítették a magyar nyelv használatát a vajdasági gyakorlatban, mennyire járultak hozzá a problémák megoldásához. Valószínűleg semmivel.

A konferencián két vajdasági jogász is felszólalt. Lakatos Adrián, „ügyvéd, az adai képviselő-testület elnöke és a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) Nyelvhasználati Bizottságának elnöke”, aki „A kisebbségi nyelvhasználat kihívásai és lehetőségei az igazságügyben és a közigazgatásban” címmel értekezett, Letsch Erich, szabadkai közjegyző pedig a Kisebbségi nyelvhasználat a közjegyzői gyakorlatban címmel tartott elődást.
Ezúttal is elmaradt azonban a magyar nyelv hivatalos használatának alapos elemzése és az ezzel kapcsolatos állásfoglalás!
(Feltűnő, hogy a konferencián nem volt jelen a szereplési viszketegségben szenvedő, egyébként jogász képzettségű Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke. Bizonyára máshol volt fontosabb „jelenése”.)

A Magyar Szó nevű pártlap cikkírója csak Lakatos Adrián[3] „előadását” ismerteti, Letsch Erichét viszont nem tartotta erre érdemesnek.
Lakatos „hangsúlyozta, hogy az anyanyelv hivatalos használata nemcsak jogi, hanem mély társadalmi és közösségi jelentőséggel is bír”.
– Vajdaság sokszínű közösségeiben különösen fontos, hogy a nemzeti kisebbségek tagjai – köztük mi, magyarok – anyanyelvükön intézhessék ügyeiket a bíróságokon és a közigazgatási szervek előtt. A jogszabályi keretek adottak, de a gyakorlatban még számos kihívással szembesülünk: az eljárások többsége szerb nyelven zajlik, hiányzik a megfelelő számú magyar nyelvű szakember, és a fordítás kérdése is komoly szakmai odafigyelést igényel – mondta Lakatos Adrián.

A felszólalása csupa közhelyeket, általánosságokat tartalmaz, amiket bárhol és bármikor el lehet mondani semmi haszon fejében. Ez azt is jelenti, hogy a szerző – érdektelenségből, avagy megfelelő gyakorlati tapasztalat hiányában – nem igazán otthonos a témában. Sok szóval semmit mondani viszont már megtanult. Olyan benyomást szerezhet az olvasó, hogy Lakatos inkább politikus, mintsem jogász. Az MNT Nyelvhasználati bizottságának elnökétől azonban ettől sokkal többet várunk.

Lakatos (1994) – az életrajzi adatai szerint[4] –, valójában kezdő ügyvéd. Ügyvédi vizsgát csak „a 2024-es év elején (pontosabban 2024. május 8-án[5] – B. A.) tett”[6]. A VMSZ tagsága, vagy a párthoz való kötődöttsége révén azonban rövid idő alatt szédületesen magas pozíciókba jutott. Miután 2017-ben Deli Andor (Fidesz/VMSZ-es) képviselő gyakornoka volt az Európai Parlamentben, a 2022. november 13-i (egypárti) MNT választások után (a VMSZ Magyar Összefogás listáján) a testület tagja, valamint a Nyelvhasználati Bizottságának az elnöke[7] lett.

A szakmai tapasztalattal alig rendelkező Lakatost tavaly július 11-én még az adai községi képviselő testület (KKT) elnökének is megválasztották. Ennek legalább három oka is lehet. Az egyik, hogy Lakatos egy zseni, a másik, hogy a VMSZ-nek nincsenek megfelelő tapasztalattal rendelkező, eredményt is felmutatni tudó káderei, a harmadik pedig, hogy (párt)befolyásos támogatói lehetnek.
Az MNT-ben – a TV közvetítések alatt – Lakatos leginkább azzal tűnt ki, hogy minden előterjesztett javaslatot szervilisen támogatott. Jogászoktól elvárt kritikus gondolkodás nem jellemezte.

Külön kérdés, hogy hogyan lehet Lakatos Adrián egyszerre ügyvéd, az adai KKT elnöke (ahol, „a haladók (a Szerb Haladó Párt – B. A.) által politikai fogságban tartott Bilicki Zoltán”[8] a polgármester), az MNT tagja és a Nyelvhasználati Bizottságának az elnöke?
A tisztségekre fogékony fiatal jogász – úgy tűnik – nem ismeri, vagy nem hívták fel a figyelmét az ügyvédségről szóló törvényre[9] és a hivatásos ügyvédek etikai kódexére[10].
Ezek szerint ugyanis „az ügyvédséggel nem egyeztethető össze semmilyen más hivatás vagy tevékenység egyidejű végzése, kivéve a tudomány, az irodalom, a művészet, a publicisztika, a jogi képzés, a közvetítés, a humanitárius munka, a fordítás és a sport területét” (Kódex, 11.3.)
Lakatos Adriánnak – a közösségi hálón közölt adatok szerint – működő ügyvédi irodája
van[11]. Gyorsan választania kell, tehát, az ügyvédi hivatás és az összes többi tisztsége között – még mielőtt az összeférhetetlenségi munkavégzésről valaki értesíti az Ügyvédi Kamarát!

Az egyébként jelentékeny számú, mintegy 203 tagú[12] Vajdasági Magyar Jogász Egylettel sajnos nincs szerencséje az itteni, egyébként tekintélyes jogászhagyományra visszatekintő magyar közösségnek.
A VMJE „nem kormányzati” egyesület elnöke Nyilas Mihály, korábban tartományi oktatási titkár, majd a szerb igazságügyi minisztérium államtitkára, jelenleg pedig a tartományi
ombudsman nemzeti kisebbségi ügyekkel megbízott, de lapuló helyettese.
A titkára
Szakállas Zsolt[13], aki Nyilast a Tartományi Kormány alelnöki, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi-nemzeti közösségi titkári tisztségben váltotta, most pedig a Tartományi Képviselőház főtitkárhelyettese (Juhász Bálint VMSZ-es házelnök munkatársa).
Mindkettejük esetében fennáll az összeférhetetlenség esete, egyrészt a korábban betöltött párttisztségek, másrészt pedig az államapparátusi beosztás miatt.
Milyen jogászok azok, akik még a saját egyesületüknek az alapszabályát sem tartják tiszteletben? Ki kell zárni őket az egyletből!

A Vajdasági Magyar Jogász Egylet valójában egy gittegylet, amely csak mímeli az Alapszabályában (4. szakasz) kitűzött célok megvalósítását, amelyek között szerepel például az „ajánlások megfogalmazása”, „a jogszabályok véleményezése” és „a kisebbségi jogokkal kapcsolatos összehasonlító elemzés” is.
Az adai tanácskozás ilyen tekintetben, de a magyar nyelv hivatalos használata gyakorlati problémáinak elemzésével is adós maradt. Ezt a jelenlegi megalkuvó, struccpolitikát folytató, a süllyedő Titanik zenekarára hasonlító vezetőségétől – amelyik nem vesz tudomást az országban hónapok óta tartó néplázadásról – nem is lehet elvárni. A VMSZ és a Szerb Haladó Párt (SNS) hatalmi összefonódása miatt ők is részesei, haszonélvezői a bűnözői hatalomnak!

Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze”[14] tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi támadások ellen, amikor Aleksandar Vučić lecseréléssel fenyegeti a szófogadatlan bírókat, amikor 5. hónapja tartanak országszerte a jogállamért való forrongások, amikor a népek tengere özönlik az utcákon az igazságot követelve, akkor az adai magyar jogászkonferencia süket minderre, aljas és cinikus módon megpróbál valóságon kívüli világban élni.
Mindehelyett inkább jogászbált tartottak az adai Park Hotelban, aminek akár „Vígan megyünk tönkre!” is lehet a címszava. A nevükhöz tapadó szégyen túl fogja őket élni. Mert a VMSZ-haladó koalícióban – bármennyire is szeretnék lemosni – az ő kezük is véres. Felelni fognak.

BOZÓKI Antal, nyug. ügyvéd

__________
[1] csin: Kisebbségi jogok és hivatalos nyelvhasználat. Magyar Szó, 2025. március 24. 1., 4., és/vagy https://www.magyarszo.rs/kozelet/a.324918/Kisebbsegi-jogok-es-hivatalos-nyelvhasznalat, 2025. március 22. 15:35
[2] Rigó Pál Zsófia. https://www.mnt.org.rs/tagjaink/rigo-pal-zsofia

[3] Lakatos Adrián. https://www.mnt.org.rs/tagjaink/lakatos-adrian és https://www.vmsz.org.rs/rolunk/szemely/lakatos-adrian

[4] Uo.

[5] Адвокатски испит у априлском року 08. маја у 16,30 часова [Ügyvédi vizsga az április vizsgaidőszakban, május 8-án 16,30 órakor]. https://akv.org.rs/08-maja-2024-godine-sreda-sa-pocetkom-u-1630-casova/

[6] Ada Község Képviselő Testületének elnöke. https://www1.ada.org.rs/hu/helyi-onkormanyzat/ada-kozseg-kepviselo-testuletenek-elnoke/

[7] Nyelvhasználati Bizottság. https://www.mnt.org.rs/rolunk/nyelvhasznalati-bizottsag

[8] Adán a haladók által politikai fogságban tartott Bilicki Zoltán nyert. https://delhir.info/2024/06/02/adan-a-haladok-altal-politikai-fogsagban-tartott-bilicki-zoltan-nyert/, 2024. június 02. 23:57

[9] ZAKON O ADVOKATURI. "Sl. glasnik RS", br. 31/2011 i 24/2012 - odluka US)
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_advokaturi.html

[10] KODEKS PROFESIONALNE ETIKE ADVOKATA. "Sl. glasnik RS", br. 27/2012 i 159/2020 - odluka US.
https://www.paragraf.rs/propisi/kodeks_profesionalne_etike_advokata.html

[11] ADVOKAT, ADRIAN LAKATOŠ. https://pretraga.pkspartner.rs/sr/kompanija/0dd19c5039b1ce62/advokat-adrian-lakatos

[12] Tagjaink. https://www.vmje.rs/aboutlist.php?tekst_id=4

[13] Uo.

[14]
Csaknem négyszáz bíró és ügyész írta alá a Vučić kijelentéseit elítélő nyilatkozatot. https://szmsz.press/2025/03/26/vucic-biro-ugyesz-nyilatkozat/, 2025. március 26. 09:58

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése