2024. december 20., 18:00
Lassan rendszerellenes tiltakozássá dagad Szerbiában az a tüntetés-sorozat, amit egyetemisták indítottak a 15 halálos áldozatot követelő újvidéki tragédia után. Mostanra közéleti szereplők, sportolók is a követeléseik mellé álltak, és több mint 150 magyar értelmiségi is aláírta a hallgatók követeléseit támogató felhívást.
A vajdasági magyar közösség egyre nagyobb része áll ki a kormány ellen tüntető szerbiai egyetemisták mellett. Már több mint 150 magyar értelmiségi írta alá a hallgatók követeléseit támogató felhívást, amelyben szolidaritást vállalnak az egyetemistákkal az őket ért atrocitások miatt. Felszólítják az összes magyar kulturális és oktatási intézményt, hogy kövessék az Újvidéki Egyetem magyar nyelv és irodalom tanszékének példáját, akiknek „volt bátorsága kiállni az egyetemek blokádja mellett”. Azt is írták a felhívásban: „Meggyőződésünk, hogy a társadalmi szolidaritás nem eshet a politikai nyomásgyakorlás áldozatául. Felszólítjuk az említett intézményeket, hogy kövessék a Magyar Tanszék példáját!”. Közben pénteken a zentai és óbecsei iskolák is sztrájkba kezdtek a tüntetők melletti szolidaritásként.
A november eleji újvidéki tragédia nyomán indult tiltakozási hullám már országos méretű, más területekre is kiterjedő tiltakozássá nőtte ki magát. Az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének leomlása 15 ember halálát okozta, amely után Goran Vesic építésügyi miniszter benyújtotta a lemondását, a tüntetők viszont azt követelték, hogy Alexander Vucic elnök és Milan Duric újvidéki polgármester is kövesse a példáját, illetve a tragédia dokumentumainak nyilvánosságra hozatalát is szerették volna elérni. Kiderült ugyanis, hogy a szerencsétlenség mögött súlyos mulasztások állnak.
Mostanra több mint harminc egyetemi karon hirdettek tiltakozást a hallgatók, akikhez tanáraik is csatlakoztak. Az egyetemisták több helyen blokád alá vonták az intézményeket, volt, ahol bent is éjszakáztak az épületekben. Egyre többen kapcsolódtak be az „állj meg, Szerbia” elnevezésű mozgalomba is, melynek keretében minden pénteken 11:52-kor (a tragédiát okozó előtető leomlásának időpontjában) rövid időre felfüggesztik az oktatást, illetve az autósok is gyakran félrehúzódnak az utakon, hogy szolidaritásukat fejezzék ki az áldozatok iránt. Zentán a városháza bejáratához is szerveztek megemlékezést pénteken erre az időpontra.
A megmozdulások hatására egy másik tárcavezető, Tomislav Momirovic bel- és külkereskedelmi miniszter (aki az előző kormány építésügyi minisztere volt) szintén lemondott. Bár kezdetben kívülről pénzelt, a kormány megdöntésére irányuló akcióként értékelte a tiltakozásokat, később Vucic is engedett, és nyilvánosságra hozott néhány (feltehetően az összesnek csak kis részét jelentő) iratot a szerencsétlenség ügyében. A felháborodást ugyanakkor már nem tudta csillapítani, mert a tiltakozók többsége szerint a tragédiához a Szerbiában mindent átszövő korrupció vezetett, így az egész rendszert felelősségre kell vonni.
Az egyetemisták tiltakozásához időközben az ügyvédek és a gazdák is csatlakoztak, utóbbiak demonstrációkkal és útlezárásokkal álltak ki a tüntetők mellett. Így most már a tragédia felelőseinek elszámoltatása mellett az oktatásügy és a mezőgazdasági szektor problémáinak megoldását is követelik. Most szombatra az Újvidéki Egyetemre is tiltakozást szerveznek, a Szabad Magyar Szó beszámolója szerint a környékbeli gazdák gulyáslevest is főznek a blokádban résztvevő egyetemisták számára. Több szerb híresség, köztük a 24-szeres Grand Slam győztes teniszező, Novak Djokovic is kiállt a demonstrálók mellett egy X-en közzétett üzenetében: „Szerbiának óriási potenciálja van, a legnagyobb erejét pedig a tanult ifjúsága képviseli. Mindannyiunknak megértésre és tiszteletre van szükségünk. Veletek vagyok!” – írta a szerb klasszis szerdai posztjában.
A szerb vezetés többféle módszerrel, például az oktatói béremelés belengetésével, de a „kiszervezett erőszak” eszközével is próbálta megtörni az ellenállást (az egyetemistákat többször „verőlegények” bántalmazták). Ezen túl több tiltakozó diákot is letartóztattak vagy eljárás alá helyeztek. Ám úgy tűnik, egyelőre nem járnak sikerrel, éppen ellenkezőleg: a társadalom, köztük láthatóan a Vajdaságban élő magyarok egyre szélesebb rétegei is csatlakoznak a tiltakozásokhoz, komoly problémát okozva ezzel az egyébként az Orbán-kormánnyal jó viszonyt ápoló Vucic-féle vezetésnek.
https://hang.hu/kulfold/egyre-tobb-vajdasagi-magyar-all-a-tunteto-szerbiai-egyetemistak-melle-170883
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése