Fotó: facebook.com/EvropskiPokret
„Sa SNS-om Srbija nema teoretsku šansu da uđe u Evropsku uniju i to iz prostog razloga jer kad uđeš unutra ti sedneš za sto kao jednak sa svima ostalima i donosiš odluke na nivou EU koje će pogoditi i njihove građane… Ja sam sve iz EU pitao da li vide ministre iz Vlade Srbije da sede sa njima na Savetu ministara i donose odluke i niko nikad nije rekao da“, izjavio je Međak.
Međak je istakao i da Evropska unija mora da promeni stav prema Zapadnom Balkanu kako bi „povratila kredibilitet“.
„Njihov odnos je sada zasnovan na transakcionom odnosu i konfuznim porukama evropskih zvaničnika i taj odnos se uglavnom bazira na ekonomskom segmentu, a ne na političkom ili vrednosnom“, rekao je on aludirajući na odnos EU prema Srbiji.
„Međutim, vidite dokle taj odnos može da vas dovede. Obećao si litijum, kupićeš ‘Rafale’, svima si obećao po nešto i šta se desilo? Ne može ovaj put da se otvori klaster, hajde možda u januaru ili februaru. Taj transakcioni odnos može da te dovede do jednog momenta, ali taj momenat nikako nije članstvo u EU… Kada govorimo o stabilokratiji, osam godina se na taj način kupuje stabilnost na Balkanu, međutim te stabilnosti nema, to je privid. Lokalne vođe kada osete da im nešto ne ide na njihovu vodu oni će da vam izazovu nestabilnost“, poručio je još Međak.
Govoreći o protestima protiv iskopavanja litijuma u Srbiji, Međak je naveo da Evropska unija vidi te proteste.
On je upozorio i na problem korupcije u celoj toj priči, kada se govori o Srbiji.
„Srbija je 104. država po borbi protiv korupcije, gde delimo mesto sa Ukrajinom, zemljom koja je u ratu, kao i gde smo pali 30 i nešto mesta u poslednjih deset godina. Takakv režim ne može da obezbedi poštovanje bilo kakvih standarda, čak ni domaćih, što smo videli i u Novom Sadu, oni ne mogu jednu stanicu da rekonstruišu, a da neko ne pogine“, dodao je on.
O studentskim blokadama u Srbiji
Govoreći o aktuelnim dešavanjima u Srbiji, Međak je ocenio da građani „ne žele da zaustave Srbiju, već da zaustave aktuelnu vlast jer zbog njihove politike ljudi ginu“.
„Njima naši životi nisu bitni“, izjavio je Međak i dodao da vlast poistovećuje sebe sa Srbijom, te da je njihova poruka da život u Srbiji ne vredi.
On je rekao da „aktuelnoj vlasti nisu bitni ljudski životi već su im građani bitni kao glasački broj i da plate porez“.
„To bagatelisanje ljudskim životima je jedna od stvari koja je ovde prisutna kad god se radi o tuđoj deci tuđim roditeljima, eto život ide dalje, uključite ‘Pink’, njihova taktika je bila da se sve zaboravi i onda su izašli studenti. Sada to više ne može da se zaboravi, vidimo sada da ćemo imati besplatan javni prevoz u Beogradu, sad će biti i do 40. godine subvencionisani stanovi, mislim da ako se nastavi ovako studenti će za šest meseci dobijati stanove u Beogradu na vodi“, dodao je on.
Komentarišući uvođenje vojnog roka, kazao je da je vlast nesposobna da napravi rezervni sastav vojske već deset godine i upitao „šta da očekuju onda oni koji odu u vojsku“ kada tamo, kako je kazao, može da se strada i u mirnim uslovima.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése