„Tükröm-tükröm, mondd meg nékem, ki a főfelelős a vidéken?”
Egy dolog a jogaidat ismerni, egészen más megélni azokat.
Jedno je znati svoja prava, sasvim drugo je živeti ih.
Mirjana Đurđević, irodalmár
Pásztor Bálint, Nacsa Lőrinc és Fremond Árpád
(Fotó: Pásztor Bálint/Facebook)
Szerbiában az intézmények már huzamosabb ideje nem a törvény szerint működnek, hanem a Szerb Hatalmi Párt (SNS/SZHP) vezetőinek utasításait követik. A jelenlegi mély társadalmi válság kialakulásának egyik forrása éppen az, hogy a jogállam nem működik. Lehetővé tette ez a törvénytelenség különböző formáinak kialakulását.
A tiltakozó egyetemisták és néptömegek egyik követelése pontosan az, hogy az állami intézmények elkezdjenek el végre (törvényesen) működni, hogy megfékezzék az elterjedt korrupciót és protekcionizmust, valamint hogy állapítsák meg az ezzel kapcsolatos felelősséget.
Az intézmények vezetőinek pártalapú kinevezése és irányítása egyaránt vonatkozik a vajdasági magyar intézetekre, szervezetekre és a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) „alapította” sajtóra is.
A MNT minden (most 33) tagja a VMSZ Magyar Összefogás listáján került a testületbe a 2022. november 13-i választásokon[1].
A VMSZ befészkelte magát számos civil szervezetbe is, mint például a Vajdasági Magyar Jogász Egyletbe (VMJE[2]), a Vajdasági Magyar Orvosok és Fogorvosok Egyesületébe[3], a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületébe (VMÚÉ[4]), stb., csakúgy, mint a tudományba, az egyetemre, a sajtóba és számos művelődési egyesület vezetőségébe is. Valójában a társadalom csaknem minden rétegébe.
Az egypárti MNT dönt a Magyarországról befolyó pénzek elosztásáról, pályázatok kiírásáról, rendezvények meghatározásáról, elfogadásáról és támogatásról, a káderkinevezésekről, felmentésekről, „személyi módosításokról”, a társalapított intézmények vezetőinek kinevezéséről a kultúrában, az oktatásban és a médiában is (akár a közösségek álláspontja ellenére is), illetve „javaslatot tesz” vagy „véleményezi” a más szervek illetékességi körébe
tartó kinevezéseket.
Röviden, az MNT a pártkatonák által – polip módjára – uralja a társadalmi élet majdnem minden területét. Ennek a testületnek az élén Fremond Árpád van, akit a tisztségre a 2023-ban elhunyt Pásztor István jelölt. Az így kialakult piramisnak a csúcsán pedig a VMSZ elnöki tisztségét az apjától megöröklő II. Pásztor (Bálint) áll.
Hogy milyen hierarchikus viszonyok uralkodnak a pártban, jól mutatja az is, hogy Pásztor Bálint a hírekben gyakran az MNT elnöke és a Tartományi Képviselőház elnökének megtett Juhász Bálint előtt szerepel. Még akkor is, ha történetesen nem pártügyekről, illetve olyan témákról van szó, amelyben a junior Pásztor nem illetékes. Azért, hogy mindenki tisztában legyen, ki a legfelelősebb, kitől függnek a többiek, vagyis „ki az úr a háznál”!
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök kísérői, illetve apródjai. Még az olyanokon is, ahol a pártnak nem sok vagy éppen semmi keresnivalója nincs, illetve azokon, ahol elsődlegesen nekik kellene megjelenni. A sajtóban azonban úgy említik őket, hogy „jelen voltak” még. Ez egyúttal az intézmények semmibevételét, az ifjú Pásztor személyi kultuszának, a rossz hírű egypárti irányító rendszernek az építését is jelenti!
Jól mutatja ezt például Pásztor Bálint VMSZ-elnök március 26-i budapesti találkozója is Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkárral, amelyen „a vajdasági magyarság számára releváns projektumokról egyeztettek”[5].
A hírekben első helyen a nem illetékes Pásztor Bálint szerepelt Fremond Árpád, az MNT elnöke helyett, akinek a feladata lenne az ilyen projektumokról való egyeztetés. Egyébként is, milyen projektumokról egyeztetett Pásztor? Ki határozta meg ezeket a projektumokat és ki hatalmazta meg az illetéktelen juniort, hogy ezekről tárgyaljon? Nem az MNT ülésén kellett volna ezekről előbb vitát nyitni? A magyarországi tisztségviselők ezt nem tudják? Miért a pártelnök nyilatkozik és miért nem az MNT elnöke? Vagy az „egy közösség, egy párt, egy vezér” elv az érvényes?
Magyar Szó, 2025. április 4. 4.
Nemcsak Fremond Árpád, de Juhász Bálint a Tartományi Képviselőház elnöke is – aki a néhai Pásztor Istvánt a „mentorának” nevezi – alárendelt, függő viszonyban van Pásztor Bálinttól, aki a képviselőház elnöki tisztségére ajánlotta (és bármikor vissza is hívhatja). Nem egy önálló egyéniség, aki a tehetsége és az eredményei által megérdemelten jutott volna ilyen magas tisztségbe.
Juhásznak – a vajdasági parlament elnöki funkciójának pártatlan ellátása miatt – le kellett volna mondania a VMSZ Intéző Bizottsága elnökségéről, csak éppen nem tette meg.
A képviselőházban nem sok dolga lehet (a Tisztelt Ház 2024. december 17. után először 2025. április 17-én ülésezett[6]). A hírekben leginkább a VMSZ elnökének kíséretében jelenik meg, mint például legutóbb a magyar állami kitüntetések április 3-i átadásán Szabadkán (lásd a fotón[7]). Munkaidőben pártügyekben is szerepel (akárcsak a volt mentora).
Juhász Bálintot és Fremond Árpádot – a hírekből ítélve – nem zavarja, hogy nincsenek különválasztva az állami és a párttisztségek, hogy nem ismerik a feladataikat és a protokollt (az őket követő újságírók se), hogy nekik csak Pásztor Bálint kísérőinek, bábjainak a megalázó szerepe jutott. Ez azonban nem semmit változtat, semmivel nem csökkenti a tartomány és a magyar közösség helyzetének valamint jogainak leépítése miatti felelősségüket!
BOZÓKI Antal
__________
[1] 2022-es magyar nemzeti tanácsi választás
https://hu.wikipedia.org/wiki/2022-es_magyar_nemzeti_tan%C3%A1csi_v%C3%A1laszt%C3%A1s
[2] Bővebben lásd a Megalkuvó és álcivil szervezetek c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=15124, 2022. december 26.
[3] Tisztújítás a Vajdasági Magyar Orvosok és Fogorvosok Egyesületében. https://pannonrtv.com/rovatok/tarsadalom/tisztujitas-vajdasagi-magyar-orvosok-es-fogorvosok-egyesuleteben, 2024.11.13. 21:13
[4] Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületébe. http://www.vmue.org.rs/
[5] Fejlesztési tervek. Magyar Szó, 2025. március 27. 4., és Közös cél a vajdasági magyar közösség megerősítése. https://www.magyarszo.rs/kozelet/belfold/a.325152/Kozos-cel-a-vajdasagi-magyar-kozosseg-megerositese, 2025. március 26. 14:58
[6] Седнице, Сазив 2024- [Ülések, 2024. évi összehívás]. https://www.skupstinavojvodine.gov.rs/Strana.aspx?s=sednice&saziv=10
[7] hercz: Példamutató életutak és közösségi elhivatottság. Magyar Szó, 2025. április 4. 1., 4.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése