Miután februárra már csökkentett fizetést kaptak az egyetemi tanárok, a kormány a múlt hónap végén olyan rendeletet hozott, miszerint márciusra még alacsonyabb bérre számíthatnak a felsőoktatásban dolgozók.
Tarján László, egyetemi tanár, Műszaki Tudományok Kara, Újvidéki Egyetem (a fotón):
Nálunk, a Műszaki Egyetemen az fog megtörténni pillanatok alatt, hogy a fiatal oktatók – gondolok itt az asszisztensekre, tanársegédekre – el fognak tűnni. Szóval őket mi már éveken keresztül alig tudjuk itt tartani az egyetemen, mert egyszerűen az iparban minimum másfélszeres, kétszeres fizetést kapnak olyan beneficiókkal, amiket az egyetem nem tud megadni. És ezt az állam nem látja, nem érzi.
Beszélünk az IT-ről, beszélünk a mesterséges intelligenciáról, mindenről, ami jön, és amit ki kellett volna használni az elmúlt 10 évben vagy az elmúlt 3 évben nagyon is, de az állam nem evvel foglalkozik, hanem stadionokat építünk, meg hasonló dolgokat, expót szervezünk, aminek igazából lényegében semmi haszna nem lesz, akkor lehet lesz egy kis turisztikai attrakció az egészben, de semmi haszna nem lesz hosszú távon, és ezeket az IT-s fejlődéseket pedig elengedjük magunk mellett.
Most még erre az jön, hogy leszedték a fizetéseket. Én jó pár kollégát tudok, aki a jövő hónapban el fog menni az egyetemről, mert kredit alatt van, mert nem tud Újvidéken maradni, holott fölkínálnak neki munkát. Alig várja a privát szektor, hogy föl tudjon kínálni nekеd munkát azért, mert nincs elég mérnök itt, se Újvidéken, se Szerbiában. Általában már harmadik, negyedik évеn a diákok elkezdenek dolgozni. Hol praxison keresztül, és utána ott maradnak, hol munkába állítják őket.
Azt mondja egyszerűen a cég, hogy neki nem fontos, hogy diplomája legyen, fontos, hogy tudja csinálni, a diploma majd jön. Sokan vannak olyanok, akik most a blokád miatt nem tudták befejezni, nincs még diplomájuk, de már dolgoznak hónapok óta. Ebben a szférában ez így van. Na most másik egyetemeken nem biztos, hogy így van. Lehet, hogy egyszerűen vannak kollégák, akik ebből élnek, és nehezen tudnak más munkaforrást keresni, és ők lehet, hogy ki fognak hatni az egyetemistákra.
De ez kicsit másmilyen, mint az általános és középiskolákban. Itt felnőttekről van szó. Az egyetemisták felnőttek, akiket a szüleik tartanak el, vagy valahogy maguknak megoldják az eltartást. Ők sokkal önállóbbak, szóval mi nem nagyon tudunk kihatni rájuk, mi elkezdhetjük a tanítást, ha nekünk nem jönnek a diákok, ha nem jönnek vizsgázni hiába tanítunk. Ha ő nem fogja lehitelesíteni az iskolaévet hiába csináltuk. Szóval nem csak tőlünk függ. Pontosabban tőlünk függ a legkevésbé.
Itt inkább arról van szó, hogy MI hajlandóak vagyunk-e nekik előkészíteni az anyagot, hajlandóak vagyunk-e megadni nekik a lehetőséget. Rajtuk múlik, hogy mit szeretnének. Az egyetem nem kötelező, és épp ezért van nekik ez a szabadságuk, hogy ők döntsenek, hogy milyen államban, milyen berendezésben szeretnének élni, és ők azt mondják, hogy ebben, ami most pillanatnyilag van nem szeretnének élni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése