2019. április 7., vasárnap

Erre a politikára, ezekre szavazzunk?


Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló (169.)

Március 25.
Újabb nemzeti kisebbségi jogsérelmek
Sajtókonferenciát tartottak a Magyar Mozgalom (MM) zentai alapszervezetének képviselői, a községi képviselő-testület (kkt) legutóbbi ülése kapcsán.
Sándor József, a kkt-ülésén képviselői kérdést tett fel a zentai adóhivatal bezárásával, pontosabban hatásköreinek (jelentős) leszűkítésével kapcsolatban. Információi szerint ugyanis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a szerb kormány közötti megállapodás értelmében átszervezik a szerbiai adóhivatalt, melynek következtében megszűnnének a kisebb adóhivatalok, így többek között a zentai is.
Július 1-jétől kezdve a zentai adóhivatali dolgozók és funkciók jelentős része Nagykikindára kerülne át, Zentán pedig csak az ingatlanokkal és a járművekkel kapcsolatos ügyintézés maradna.

<span class="entry-title-primary">Nagykikindára minden adóügyért (?)</span> <span class="entry-subtitle">Ennek veszélyére hívta fel a figyelmet a Magyar Mozgalom zentai alapszervezete sajtótájékoztatóján</span>
Sándor József (középen) és Zsoldos Ferenc

A képviselő szerint az IMF azt szeretné elérni ezzel az ügyintézéssel, hogy a polgárokat abba az irányba tereljék, online, azaz az interneten keresztül intézzék az adóügyeiket – tudtuk meg a sajtból.[1]
– Ez egy elsősorban magyarok által lakott vidék, amelyben ráadásul sok a falu, azokban pedig az idős ember, akik sem a cirill betűket nem ismerik, a szerb nyelvtudásuk hiányos, a számítógépet pedig nem kezelik. Félő, hogy a lakosság jelentős része nincs egy ilyen ügyintézési módra felkészülve, de még a cégek, vállalatok nagy részét is komoly kihívás elé állítja egy ilyen változtatás. Ráadásul ahhoz, hogy ez a dolog így működjön, laptopra vagy okostelefonra, ezenkívül igazolvány-leolvasóra, szkennerre, nyomtatóra van szükség, tehát ez egészen komoly kiadásokra kényszerítené a lakosságot – érvelt a képviselő.
Sándor szerint vállalatokat, vállalkozókat és földműveseket egyaránt hátrányosan érintene egy ilyen átszervezés, mert ezentúl szinte minden, adóval kapcsolatos ügyintézés miatt Nagykikindára kellene utazniuk.
– Ráadásul a zentai adóhivatal pincéje tele van olyan dokumentumokkal, amelyek még kézzel készültek és nincsenek digitalizálva. Vagyis, az érintett polgár elutazik Nagykikindára a saját ügyes-bajos dolgát intézni, onnan visszaküldik Zentára a papírokért, amelyekkel ismét utazhat, egyszóval ez drámai módon megkeserítheti valamennyiünk mindennapi életét. Egy újabb dimenziója ennek a történetnek, hogy ezzel még a nyelvhasználati jogaink is csorbulnak, mindezért arra kérjük azokat a helyi politikusokat és önkormányzati vezetőket, akik jelenlegi pozíciójuknál fogva tehetnek valamit ez ellen, hogy vessék latba befolyásukat annak érdekében, hogy legalább a tömbmagyarság területén megmaradhasson az adóhivatal, illetve kompromisszumos megoldásként működjön tovább a nagykikindai adóhatóság kihelyezett részlegeként, de változatlan tartalommal – mondta a képviselő.
Sándor József végül azzal a példával támasztotta alá javaslatát, hogy annak idején Horvátország is hasonló jellegű megállapodást kötött az IMF-fel, de három évi próbálkozás után végül megszüntették a rendszert, mert nem volt működőképes.[2]

Arról nem érkezett hír, de bizonyára a megszűnés lesz a sorsa Ada, Csóka, Magyarkanizsa és Törökkanizsa községi adóhivatalának is. Ezek a községek 1992 óta „az észak-bánáti közigazgatási körzethez” tartoznak, mivel az akkori szerb kormány rendeletet hozott, amellyel ezeket a községeket – kiragadva azokat a természetes, etnikai, gazdasági, valamint földrajzi környezetükből – a nagykikindai székhelyű körzethez csatolták. Nem utolsósorban a magyar közösség politikai, gazdasági, művelődési és egyéb megosztása végett is.
A rendelet nem csak hátrányosan érinti az érintett községek magyar és minden más nemzetiségű lakóját, de az egész terület fejlődését is akadályozza, nem teszi lehetővé számukra, hogy a különböző fejlesztési pénzekre és európai projektumokra pályázzanak.
A Szerb Haladó Párttal (CNC) koalícióra lépett Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) az utóbbi években mélységesen hallgat erről a problémáról, pedig ezzel kapcsolatban többször aláírásgyűjtésre is sor került. 
Az adóhivatalok tervezett „bezárása” bizonyára tovább fokozza a nemzeti kisebbségi jogsérelmeket is.


Március 27. – április 5.
Erre a politikára, ezekre szavazzunk?
Az európai parlamenti választások miatt, egyszerre fontosak lettek a vajdasági magyarok Orbán Viktor, magyar miniszterelnök, Pásztor István, a haladó VMSZ/BMC és Deli Andor EP-képviselő számára is. Szükségük van a szavazatunkra. Mindegyiknek a maga érdekéből. Orbánnak, hogy minél több fideszes képviselő jusson be az Európai Parlamentbe, Pásztornak, hogy bizonyítsa (Orbán felé is), a magyar közösség támogatja a politikáját, Delinek, pedig, hogy megtarthassa a „nyolcezer ezer eurós havi fizetést”[3] és az ezzel járó egyéb kedvezményeket.
– Az európai parlamenti választások eredménye kiemelt fontosságú Szerbia és az egész nyugat-balkáni térség számára. A régió érdeke, hogy olyan képviselők kerüljenek az Európai Parlamentbe és a többi uniós intézménybe, akik őszintén támogatják a nyugat-balkáni bővítést” – emelete ki Deli Andor vajdasági fideszes EP-képviselő az EU-Szerbia parlamenti vegyes bizottság március 27-ei délutáni ülésével kapcsolatban Strasbourgban.[4]Szerbia európai jövője nem lehet az EU tehetetlenségének és Pristina egyoldalú lepéseinek a túsza” – tette hozzá a fideszes politikus.[5]

Deli: Szerbia jövője nem lehet az EU tehetetlenségének túsza - A cikkhez tartozó kép
Deli Andor (Fotó: Facebook)

Deli európai mandátuma során – jó pártkatonához illően – képviselte a fideszes politikát, miszerint Szerbiát mielőbb és feltétel nélkül fel kell venni az Európai Unióba. Figyelmen kívül hagyva, hogy milyen helyrehozhatatlan kárt okoz az itteni magyar közösségnek azzal, ha Szerbia – a tagsági felvétel előtt – nem teljesíti a 23. uniós csatlakozási tárgyalási fejezetből eredő, a nemzeti kisebbségi jogokat is érintő követelményeket.
Egyéb tevékenységéről – néhány saját maga által kiadott közleményen és megrendezett interjún kívül – nemigen hallottunk, Legutóbb a hírekben akkor szerepelt, amikor „megszavazta, hogy Magyarország adóparadicsomnak számítson, majd megváltoztatta a véleményét”.[6]  Ez is arra utal, az ötéves európai parlamenti tartózkodás se volt elég arra, hogy feltalálja magát.

A legújabb példája ennek a téves/káros és megalázó politikának – amely Orbán Viktor támogatását is élvezi – a zentai adóhivatal kilátásba helyezett megszüntetése, ami ellen a VMSZ és a képviselői semmit nem tettettek, meg nem szólaltak.
Az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottsága (MB) április 5-én felszólította Szerbiát, hogy „segítse és erősítse az ország kisebbségeinek anyanyelvi oktatását, ugyanis aggodalomra ad okot a kisebbségi nyelvű osztályok létrehozásának viszonylag magas létszámhoz kötött küszöbértéke”[7] (lásd az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola megszűntetésének kísérletét).
A MB arra is „felszólította Szerbiát, hogy  erősítse az összes regionális vagy kisebbségi nyelv használatát az igazságszolgáltatásban és a közigazgatásban, valamint segítse elő a kisebbségek nyelve és kultúrája iránti toleranciát a szerb társadalomban”.[8]
Kovács Elvira,[9] a VMSZ alelnöke, nem csak Szerbia küldöttségének a tagja az Európa Tanácsban, de az esélyegyenlőségi és a megkülönböztetés-mentességi bizottság elnöke is[10] (az ezzel járó bizonyára úgyszintén nem kevés fizetéssel).  A ET Miniszteri Bizottságának idézett felszólítása konkrét bizonyítéka annak is, hogy Kovács semmit nem tett a magyar közösség érdekében.

Pásztor István pártelnök – az ET Miniszteri Bizottságának felszólítása napján tartott – szabadkai sajtótájékoztatóján „arra kérte a vajdasági magyarokat, hogy tegyék félre a nézetkülönbségeket és vegyenek rész a(z EP választási – B.A.) mozgósító kampányban, hogy többen szavazzanak” (a Fidesz-KDNP/VMSZ-re). Ez egyúttal a Deli Andorra szavazásra való felhívás is.
Lehet-e azonban félretenni a „nézetkülönbségeket” és olyan politikára szavazni, amilyet Pásztor, Deli és Kovács is képvisel? Persze, hogy nem!

BOZÓKI Antal
Újvidék, 2019. április 7.



[1] Nagykikindára minden adóügyért (?) Ennek veszélyére hívta fel a figyelmet a Magyar Mozgalom zentai alapszervezete sajtótájékoztatóján, https://szabadmagyarszo.com/2019/03/25/nagykikindara-minden-adougyert/, 2019. március 25. [16:25]
[2] Uo.
[3] Purger Tibor: Paradicsom és kakukktojás Amikor „pótvizsgázni" kell a nyolcezer eurós havi fizetésért. https://szabadmagyarszo.com/2019/03/28/paradicsom-es-kakukktojas/, 2019. március 28. [6:36]
[4] Deli: Szerbia jövője nem lehet az EU tehetetlenségének túsza https://www.vajma.info/cikk/szerbia/26891/Deli-Szerbia-jovoje-nem-lehet-az-EU-tehetetlensegenek-tusza.html, 2019. március 27. [15:27]
[5] Uo. és Magyar Szó, 2019. március 28. 3.
[6] Deli megszavazta, hogy Magyarország adóparadicsom, majd megváltoztatta a véleményét. https://szabadmagyarszo.com/2019/03/27/deli-andor-megszavazta-hogy-magyarorszag-adoparadicsom-szeruen-mukodik-majd-megvaltoztatta-a-velemenyet/, 2019. március 27. [19:33]
[7] Az Európa Tanács a kisebbségi nyelvoktatás erősítésére szólította fel Szerbiát
https://szabadmagyarszo.com/2019/04/05/az-europa-tanacs-a-kisebbsegi-nyelvoktatas-erositesere-szolitotta-fel-szerbiat/ ,2019. április 5. [17:29]
[8] Uo.
[9] Delegacija u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.
http://www.parlament.gov.rs/narodna-skupstina-/sastav/delegacije/delegacije.49.900.html
[10] Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése: Új funkción Kovács Elvira és Dubravka Filipovski. https://pannonrtv.com/rovatok/politika/europa-tanacs-parlamenti-kozgyulese-uj-funkcion-kovacs-elvira-es-dubravka, 2018. január 23. [17:07]

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése