A srebrenicai népirtás 27. évfordulójáról emlékezett meg Belgrádban, a Köztársaság téren a Nők Feketében (Žene u crnom) nemkormányzati szervezet, tudatta az N1.
A megemlékezés résztvevői egy nagy transzparenst feszítettek ki, amelyen a „Srebrenica – A népirtás neve” felirat olvasható. Emellett mintegy tíz kisebb transzparens is látható volt, amelyeken a 8372-es szám volt feltüntetve – egyelőre ugyanis ennyi áldozatát sikerült azonosítani annak a második világháború óta példátlan népirtásnak, amelyet a boszniai Szerb Köztársaság hadserege követett el Ratko Mladić tábornok vezényletével.
Voltak transzparensek, amelyek éppen Mladić falakra felfestett arcképének eltávolítását követelték, mondván, a háborús bűnökért elítélt ex-katona nem érdemli meg, hogy megemlékezzenek róla.
A Nők Feketében aktivistái felirataikkal emlékeztettek, hogy a Hágai Nemzetközi Törvényszék életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a srebrenicai népirtásba való részvétel miatt Mladić mellett Zdravko Tolmirt, Ljubiša Bearát és Vujadin Popovićot.
Az aktivisták arra is emlékeztettek: az Európai Parlament 2009-ben július 11-ét a srebrenicai népirtás áldozatainak emléknapjává nyilvánította. A genocídiumot a szerb katonai egységek több mint 20 ezer tagja követte el, az akkori szerbiai rezsim közvetlen támogatásával. Az egyik felirat szerint a deportálásokhoz használt minden autóbusz szerbiai rendszámú volt…
https://szmsz.press/2022/07/10/srebrenica-a-nepirtas-neve/
A Vučić-rendszer és a szerb nép nagy része továbbra is tagadja a srebrenicai népirtás tényét
(Fotó: dw.com)
Ma sor kerül a srebrenicai mészárlás 27. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésre. A központi ünnepséget ezúttal is Potočariban tartják meg.
1995. július 11-én a Boszniai Szerb Köztársaság katonai egységei Ratko Mladić tábornok parancsnoksága alatt elfoglalták a kelet-boszniai enklávét, ami a tömegmészárlás kezdetét jelentette.
A szerb egységek szétválasztották a nőket és a férfiakat az elfoglalt városkában.
A férfiakat tömegesen kivégezték. Napokig tartott a gyilkolás, miközben a nőket Tuzlába szállították.
A halottak számát több mint 8000-re becslik.
Aleksandar Vučić szerb elnök hét évvel ezelőtt megjelent Srebrenicában kvázi azért, hogy “fejet hajtson az áldozatok sírjánál” (holott sem akkor, sem előtte, sem utána nem ismerte el a genocídium tényét). Az ottani tömeg megdobálta kövekkel.
Vučić személye jogos ellenszenvet vált ki a bosnyákokból, hiszen 27 éve – még a Vojislav Šešelj Szerb Radikális Pártja egyik vezetőjeként – fanatikus nacionalista beszédeiben magasztalta a szerbek lépéseit.
Mi több,
Vučić egyenesen istenítette Mladićot, akiről utcát akart elnevezni.
Újra gyűlölet fröcsög a véresszájú csetnikvajdából: „Húsz év börtönt annak, aki azt állítja, Srebrenicában népirtás történt”
(Fotó: portalanalitika.me)
Alighogy erőre kapott, máris újra gyűlölködik Vojislav Šešelj, a Szerb Radikális Párt elnöke
A Pink TV reggeli műsorában bemutatta legújabb, több mint 300 oldalas könyvét, amely arról szól, hogy „Srebrenicában nem történt genocídium”.Egyúttal megfenyegette mindazokat, akik ezt másképpen látják, és netán a nyilvánosság előtt ki is merik mondani: de igen, a szerbek népirtást követtek el.
Šešelj szerint az ilyeneket legalább 20 év börtönre kellene ítélni.
Emlékeztetőül: az illetékes nemzetközi intézmények által egyértelmű bizonyítást nyert, hogy 1995 júliusában Srebrenicában és környékén mintegy 8 700 bosnyákot végeztek ki. A bűncselekményt, Ratko Mladić vezetésével, a Szerb Köztársasági Hadsereg (VRS) hajtotta végre.
A szerb rendszer néhány szövetségesét kivéve, az egész világ genocídiumnak tekinti azt, ami Srebrenicában történt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése