2022. július 7., csütörtök

Szerbia az unióban Magyarország utánzata lenne, csak még rosszabb kiadásban

 Szerbia az unióban Magyarország utánzata lenne, csak még rosszabb kiadásban

Orbán Viktor azért pártolja annyira az EU nyugat-balkáni bővítését, mert ha több olyan ország is belépne, ahol gyenge a jogállam, akkor nem lenne egyedül Brüsszellel szemben, amely próbálja visszaszorítani a politikai korrupciót. Így nyilatkozott Dimitar Becsev, az Oxfordi Egyetem kutatója. Hozzátette: ha pl. Szerbia bekerülne, akkor gyakorlatilag Magyarország utánzata lenne, csak még rosszabb kiadásban.

Hiszen Vučić elnök még Orbánnál is jobban kézben tartja a közéletet, ám ha ez az ár a nyitás fejében, akkor nem lehet csak úgy lesöpörni az asztalról azoknak az érveit, akik megfontoltságot szorgalmaznak. Ugyanakkor csínján kell bánni a nyílt bírálattal, mert a populista vezetők a kritikát a hívek mozgósítására szokták felhasználni. Ám Belgrádot a színfalak mögött kell nyomás alá helyezni, mind az oroszellenes szankciók mind a jogállam ügyében. Egyben legitimitást kell adni az ellenzéknek, úgyhogy ha von der Leyen Szerbiába megy, találkoznia kell azokkal, akik a korrupció miatt támadják Vučićot.

Amúgy az uniónak fő a feje, mert a kormányokkal kell tárgyalnia, de pl. a szerbeknél nem az államfő, hanem az ellenzék áll Európa oldalán. Ugyanakkor látnivaló, hogy a bővítés megrekedt, mivel a tagállamok a magyar és lengyel példa miatt próbálják magasabbra tenni a lécet a leendő tagok számára.

Die Presse/Szelestey Lajos

2022. július 7.

https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=itthon&hir=14636

 

Vučić: Nem vezetünk be szankciókat az oroszok ellen és nem ismerjük el Koszovót!

 Aleksandar Vučić (Fotó: Dragan Mujan/Nova)
 
2022-07-06 18:28

Aleksandar Vučić szerdán kijelentette, hogy Szerbia nem fogja összehangolni az Európai Unióval az Oroszországgal szembeni szankciós politikáját, és annak a felhívásnak sem fog eleget tenni, hogy Szerbia és Koszovó kölcsönösen ismerje el egymás függetlenségét.

Az Európai Parlament határozatot fogadott el, amely az újabb csatlakozási fejezetek megnyitását ahhoz a feltételhez köti, ha Szerbia összehangolja külpolitikáját az Európai Unióéval, ezt pedig Szerbia nem tette meg az Oroszországgal szembeni szankciókat illetően.

A határozat első ízben tesz említést Szerbia és Koszovó kölcsönös elismeréséről, és arra szólítja fel a feleket, hogy „a kapcsolatok normalizálása tekintetében jussanak olyan egyetértésre, ami egymás kölcsönös elismerésén alapul”.

Az EU ezen követeléseivel kapcsolatosan Vučić újságírói kérdésre válaszolva emlékeztetett, hogy Olaf Scholz német kancellár is ugyanezt kérte, Szerbia válasza azonban erre az lesz, hogy „Szépen, tisztességesen, udvariasan nemet mondunk, vagy még udvariasabban fogalmazva, ezt a lehetőséget nem is vesszük fontolóra”.

Az államfőtől azt is megkérdezték, hogy találkozna-e Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel, amire Aleksandar Vučić azt felelte, hogy igen, de hozzátette, eddig még ez ügyben senki sem kereste és igazából nem is látja sok értelmét a találkozónak.

https://szmsz.press/2022/07/06/vucic-nem-vezetunk-be-szankciokat-az-oroszok-ellen-es-nem-ismerjuk-el-koszovot/

Elfogadták a szerbiai országjelentést

[...]

A parlamenti vita során olyan képviselők is felszólaltak, akik szerint a jelentés más hangnemű lehetett volna, azaz kevésbé kioktató, mivel ez szerintük ahhoz vezethet, hogy Szerbia eltávolodik az EU-tól, és közben még közelebb kerül Oroszországhoz. Szerbia nagyobb támogatást és megértést érdemelne – értékelte Deli Andor, aki szerint a jelentésnek arra kellett volna összpontosítani, hogy miként támogathatná az EP Szerbia mielőbbi európai csatlakozását, „ehelyett azonban kioktat, előír és elfogadhatatlan túlzásokat tartalmaz, ez pedig lassítja Szerbia integrációját, megkérdőjelezi az EU hitelességét, a szerbiai polgárokat pedig elidegeníti az EU-tól”. Miközben az EU-val határos Ukrajnában háború zajlik, felfogathatatlan módon egyesek nem értik meg, hogy Szerbia mielőbbi csatlakozása az EU stabilitását erősítené – emelte ki Deli Andor. Mint hozzátette, Magyarország kormánya és a Fidesz képviselői elkötelezetten támogatják Szerbia európai uniós csatlakozását, ezért az országjelentés elfogadhatatlan számukra.

P.E.

https://www.magyarszo.rs/hu/4972/kozelet/267987/Elfogadt%C3%A1k-a-szerbiai-orsz%C3%A1gjelent%C3%A9st-Eur%C3%B3pai-Parlament-orsz%C3%A1gjelent%C3%A9s.htm, 2022. július 6., 14:03 >> 2022. július 6., 22:26

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése