2026. június 26., péntek

VMP: UNIÓS CSATLAKOZÁS?

KISEBBSÉGVÉDELMI FELTÉTELEK?

ELÉG LEGYEN A RÓZSÁS KÉPET FELFESTŐ, MEGÉLHETÉSI POLITIKUSOKBÓL! 
 

2026. június 25

Szerbia európai uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséhez az egyik feltétel a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítésére vonatkozó, 2016. március 3-án elfogadott cselekvési terv kidolgozása volt. A terv végrehajtása messze elmaradt a vállaltaktól.

A terv végrehajtási időszaka 2020-ban lejárt.

A 2021. szeptember 8-án Belgrádban bemutatott ex post hatáselemzés szerint az akcióterv 51 százaléka valósult meg teljes egészében, a többi részlegesen vagy sehogy. 

Ez arra utal, hogy a szerb kormány nem szorgalmazta kellő következetességgel az előirányzott intézkedések végrehajtását, és nem követelte meg azok érvényesítését az illetékes intézményektől.

A nemzeti kisebbségi közösségek helyzetében az utóbbi tíz évben alig történt lényegi előrelépés. Egyes területeken, különösen a hivatalos nyelvhasználat terén, a helyzet inkább romlott.

A Magyar Nemzeti Tanács a jogérvényesítő harc helyett elkendőző nyilatkozatot adott ki a helyzetről, „egyértelműen pozitív mérleget” emlegetett. Az MNT a vajdasági magyarok jogvédelme helyett csúsztat és a szerb hatalomnak falaz a kisebbségi érdekek elhanyagolásában.

Most május 28-án a szerb kormány a 2026–2029-es időre új cselekvési tervet fogadott el a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítésére.

Egy ilyen fontos kérdésben az MNT csak látszattevékenységet folytat. Hivatalos álláspontot nem foglalt.

Kérdés, megvitatta-e egyáltalán a cselekvési terv tervezetét? Napirendre tűzte-e a dokumentumot? Elfogadott-e róla határozatot? Megfogalmazta-e a vajdasági magyar közösség szempontjából fontos követeléseit? Titok.

Az új kisebbségi cselekvési terv rendkívül fontos dokumentum. Megvalósulásától nemcsak Szerbia európai uniós csatlakozási folyamatának előrehaladása függ, hanem az őshonos vajdasági magyar közösség helyzetének rendezése és jogainak tényleges érvényesítése is. 
Ennek ellenére az MNT vezetősége ezúttal sem kezelte kellő komolysággal és körültekintéssel a dokumentumot. Az MNT Hivatal mint paraván jelenik meg.

Széles körű szakmai vitát kellett volna szervezni a tervezetről. A dokumentumot az MNT ülésének napirendjére kellett volna tűzni, meg kellett volna fogalmazni a magyar közösség szempontjából fontos javaslatokat és észrevételeket, majd következetesen küzdeni azok beépítéséért a végleges szövegbe. 
Erre azonban nem mutatkozott sem elegendő etikai erő, sem politikai akarat, sem szakmai felkészültség.

Az MNT működése ismét azt mutatja, hogy a testület politikailag és szakmailag sincs felkészülve a vajdasági magyar közösség érdekeinek érdemi képviseletére. A minimumon alul teljesít.

2026 októberében nemzeti tanácsi választások lesznek.

Egyértelmű, hogy nem ilyen képviselőket kell megszavazni, hanem a helytállásban hiteles képviselőket, akik nem demagógiával töltik ki a mandátumukat és nem „rózsás” képet festő megélhetési politikusokként utaznak.

Az új MNT-nek szakmai bizottságot kell felállítani a cselekvési terv érvényesítésének folyamatos követésére és megvalósításának szigorú ellenőrzésére!

VAJDASÁGI MAGYAR PLÉNUM

Kapcsolódó írás:

Bozóki Antal: Új kisebbségi cselekvési terv – régi mulasztások. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=18046, 2026. június 22.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése