2022. augusztus 18., csütörtök

Kereszténység és környezetvédelem

 A Szabad Európa honlapja

Jó napot kívánok!

A legfontosabb híreink ma reggel:

Mit mond a kereszténység a környzetvédelemről?
A világ nem csak az ember számára készült, vagy inkább a keresztény teremtéstörténetnek az a mondata igaz, hogy „uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon”? Cikkünkben igyekszünk felvillantani valamit abból, hogyan viszonyul a kereszténység és a keresztyén egyházak a fenntartható fejlődéshez, a zöld gondolathoz. Béres Tamás evangélikus teológus professzor azokról is beszél, akik a teremtett világ védelmét balos akciózásnak tartják.
 
Sokat költöttek az emberek, a turizmus miatt is nőtt a gazdaság, de most jön még csak a feketeleves
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 6,5 százalékkal nőtt a magyar GDP az idei második negyedévben 2021 hasonló időszakához képest. A negyedéves növekedés 1,1 százalék volt. Ugyanakkor már látszódnak a lassulás jegyei a magyar gazdaságban, a piaci szereplők borúlátók. A közgazdászok azon vitatkoznak, hogy recesszióba kerül-e a magyar gazdaság, és ha igen, mekkora lesz a visszaesés. Rengeteg a bizonytalan tényező, sok múlik az energiaárak alakulásán és azon, hogy lesz-e elég gáz Európában.
Az Európai Unió a fogyasztási hitelek újraszabályozására készül. A koronavírus-járvány kezdete óta tíz hitelfelvevő közül hat szembesült pénzügyi nehézségekkel a törlesztés során. Az EU-ban az ezekre az ügyletekre vonatkozó szabályok már tizennégy évesek, ezért az Európai Parlamentből elindult egy kezdeményezés, hogy fogalmazzák újra a szabályokat. Erősíteni akarják a fogyasztók jogait, nagyobb védelmet szeretnének nekik nyújtani.
 
Menekülnek az ukránok az oroszok által irányított Herszonból
A Moszkva által 2014-ben elfoglalt Krím félszigettől északra fekvő Herszon volt az első nagyváros, amely elesett Oroszország február 24-én indított inváziója után. A kikötő továbbra is a konfliktus középpontjában áll, Ukrajna megpróbálja visszaszerezni a stratégiai fontosságú területet. Herszon ugyanakkor Oroszország számára is kulcsfontosságú épp a határa és a félsziget közötti szárazföldi folyosó mentén. A háború előtt mintegy háromszázezres város utcái többnyire kihaltak. Fegyveres ellenállásról és az orosz hatóságokkal az együttműködést megtagadó tisztviselők hirtelen eltűnéséről szólnak a pletykák.
A sok robbanás és a szerdán még mindig égő tűz Ukrajna elfoglalásának biztonságos bázisából a legújabb gyújtóponttá változtatta az oroszok által annektált Krímet. A helyzet rávilágít a Moszkva előtt álló kihívásokra, szinte napra pontosan fél évvel a háború kezdete után.
Az orosz csapatok folytatják a támadásokat Ukrajna keleti részén, a Donyeck régióban. Az ukrán erők szerint az orosz hadsereg a Sziverszk város és Beresztove falu közötti településeket próbálja megrohamozni azzal a céllal, hogy elfoglalják a kulcsfontosságú Bahmut városát. A Szabad Európa munkatársa, Marjan Kusnir egy ukrán aknavető egység katonáival tartott, akik megpróbálják megzavarni az orosz terveket.
 
Érdemes még elolvasni:
Kína egyik leggazdagabb embere épít egy hatalmas akkumulátorgyárat Debrecenben. A hvg360 ezzel kapcsolatban arról ír, hogy EU szabadulna a kínai akkumulátorgyártóktól, hogy a kontinens ne függjön az ázsiai országtól. A 24.hu pedig azt nézi végig mennyi akkumulátorgyár van már Magyarországon, ahol mostanáig Dél-Korea volt a legnagyobb befektető.
A kormány a 35 éves autópálya koncessziót ismeretlen tulajdonosi hátterű magántőkelapoknak adta. A Válasz Online most azt mutatja be, hogyan kerültek Simicska Lajos emberei a hatalmas üzlet közelébe.

Kellemes napot,
Keller-Alánt Ákos

szabadeuropa@rferl.or  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése