Belgrád nem tart attól, hogy a restitúciós törvénnyel kapcsolatos budapesti vélemények és a melegek belgrádi felvonulásának betiltása befolyással lenne az Európai Bizottság október 12-i jelentésére, amely Szerbia tagjelölti felkészültségével foglalkozik.
Božidar Đelić (a képen) , a szerb kormány integrációs ügyekkel foglalkozó miniszterelnök-helyettese szerdai televíziós nyilatkozatában kifejtette, hogy a vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvény nem diszkriminatív, s amikor tervezet formájában véleményezésre megküldték az Európai Bizottságnak, akkor semmi ilyen jellegű észrevétel nem hangzott el.
"Az uniós országok nagyköveteinek múlt csütörtöki tanácskozásán Magyarország felvetette ezt a problémát, Vincente Deger, az EU belgrádi képviseletének vezetője pedig arra emlékeztetett, hogy nincs egységes uniós modell a vagyon-visszaszármaztatásra és kárpótlásra, Németország nagykövete pedig azt mondta, hogy ez Szerbia belügye" - hangsúlyozta Đelić.
Đelić szerint számítani lehet arra, hogy a magyar kormány az európai fórumokon "melegen tartja" ezt a kérdést.
A szerb politikus hangsúlyozta továbbá, hogy a szerb parlamentben nincs meg a többség ahhoz, hogy "egyenlőségjelet tegyenek azok közé, akik a fasizmus áldozatai voltak és azok közé, akik az adott pillanatban fegyveresen a fasizmus oldalán álltak".
Đelić bejelentette, hogy "az elkövetkező hetekben folytatják a tárgyalásokat a magyar kisebbség képviselőivel, azért, hogy bebizonyítsák: a törvény alkalmazása során semmilyen diszkrimináció nem lesz".
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) már a törvény elfogadását követően kérte Tadić elnököt, hogy ne írja alá azt, miután pedig a szerb elnök mégis kézjegyével látta el hétfőn, a VMSZ bejelentette: az alkotmánybírósághoz fordul és kéri a törvény alkotmányossági felülvizsgálatát, illetve hatályon kívül helyezését. (MTI)
http://www.vajma.info/cikk/szerbia/15480/Belgrad-nem-tart-attol--hogy-Budapest-elegedetlenkedese-befolyasolja-az-EU-jelenteset.html, 2011. október 5. [17:45]
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése