Több mint 20 magas rangú európai politikus, köztük több nemzeti parlament külpolitikai bizottságának vezetője is felszólította Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét és más uniós vezetőket, hogy indítsanak vizsgálatot azok miatt a vádak miatt, amelyek a decemberben megtartott szerbiai választásokon elkövetett csalásokkal kapcsolatban merültek fel.
„Felszólítjuk az EU-t, hogy folytasson független vizsgálatot minden választási szabálytalansággal és csalással kapcsolatos bejelentésről”, közölték az európai tisztviselők levelükben, amelybe a Politico brüsszeli portál (www.politico.eu) betekintést nyert.
Az Európai Parlament megvitatta a szerbiai választásokat A határozatról februárban szavaznak
2024. jan. 18. 12:07
Vitát tartottak az este az Európai Parlamentben (EP) a decemberi választások utáni szerbiai helyzetről, ez szolgál majd alapul a Szerbiáról szóló határozat szövegének megírásához is. Erről pedig – az Európai Néppárt kérésére – februárban szavaznak, miután megjelenik az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) jelentése a választásokról.
Az európai parlamenti képviselők eltérő véleményeket fogalmaztak meg a szerbiai választási folyamattal kapcsolatban – kezdve attól, hogy a választás eredménye nem vonható kétségbe, különös tekintettel a nemzetközi megfigyelők számára, mások szerint számos szabálytalanság történt és tisztességtelenek voltak a választok körülményei is, a nemzetközi közösségnek pedig jobban kellett volna reagálnia, írja a Tanjug.
https://szmsz.press/2024/01/18/az-europai-parlament-megvitatta-a-szerbiai-valasztasokat/
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának sajtóközleménye: El a kezekkel Szerbiától!
Gál Kinga
2024. január 17. 23:59
Az Európai Parlament mai ülésének napirendjén szerepelt a választásokat követő szerbiai helyzet. Deli Andor vajdasági származású fideszes képviselő felszólalásában rámutatott: az ilyen viták nagyon kártékonyak, az Európai Parlamentnek több tiszteletet és megértést kell mutatnia Szerbia iránt. Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke szerint a szerb kormánnyal szembeni támadások ismét azt bizonyítják, hogy szuverenista erők győzelmekor a baloldal nem tudja elfogadni a demokratikus választások végeredményét és kettős mércét alkalmaz.
„Az EP balliberális többsége azt a forgatókönyvet alkalmazza Szerbia ellen, amellyel Magyarországot immár 2010 óta próbálja sikertelenül befeketíteni. Ez alapján a balliberális ellenzék, valamint a dollárbaloldal EP-képviselői belföldi politikai kudarcaikat nem demokratikus választásokon, hanem külső segítséggel próbálják meg sikerré változtatni. Ez azonban egy bukott taktika Magyarországra vonatkozóan, Szerbiával kapcsolatban sem fog működni. A különbség talán az, hogy amíg Magyarország már az EU tagja, Szerbia még be sem jutott, de máris beindultak ellene az Európai Parlamentben a lejárató kampányok“ - emelte ki Deli. Hozzátette: “Az elmúlt években azonban az EU hitelessége nagyot csökkent az egész Nyugat-Balkán térségében – ez nem csupán az Unió tétovaságának és merevségének tudható be, hanem nagyban hozzájárultak ezek az itt, az EP-ben folyamatosan hangoztatott túlzó és részrehajló vélemények is.”
Gál Kinga szerint joggal merül fel a kérdés: milyen demokráciafelfogás az olyan, amely csak akkor ismeri el a demokratikus választások végeredményét, ha az megfelel a balliberális világnak, míg ellenkező esetben, szuverenista erők győzelmekor, rögtön a jogállamiság felszámolásával riogat és támadásba lendül?
„A szerb kormánnyal szemben megfogalmazott támadások ismét azt bizonyítják, hogy a baloldali erők nem tudják elfogadni a vereséget és nem tartják tiszteletben a választók többségének akaratát, a demokratikus választások végeredményét. Lenézik az embereket” - mutatott rá a Fidesz EP-képviselője.
Gál Kinga hozzátette: ez felelőtlen és az európai érdekekkel ellentétes magatartás. Az alaptalan bírálatok ráadásul alapvetően rendíthetik meg Szerbia és az egész régió integrációs perspektíváit és az uniós intézményekbe vetett bizalmat is, miközben az Európai Unió számára kulcsfontosságú lenne Szerbia mielőbbi uniós csatlakozása.
„Ideje véget vetni a kettős mércének és visszaállítani a normális demokráciafelfogást Európában” - jelentette ki Gál Kinga.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése