2024. október 25. 18:36
A Pásztor István Alapítvány, de igazából a Vajdasági Magyar Szövetség részéről, a szerb és a magyar nép történelmi megbékéléséért Tomislav Nikolićnak odaítélt kitüntetés sértés minden olyan vajdasági lakos számára, aki nem felejtette el a radikálisok kilencvenes években és azután elkövetett cselekedeteit, és ez egy kísérlet annak a politikának a felmentésére, közölte Öreg Anna parlamenti képviselő, a Szabad Polgárok Mozgalmának alelnöke.
„A radikálisok a kilencvenes években azt mondták, »A magyaroknak egy, a szlovákoknak két szendvics jár és marhaszállító vagonokban mehetnek haza anyaországukba«, és ennek a politikának egyik vezetője és megszemélyesítője akkor többek közt éppen Tomislav Nikolić volt, ezért fel kell tennem a kérdést, mikor kezdődött el a népek megbékítésével kapcsolatos munka? Amikor felfogták, hogy a nacionalista szóváltások helyett olyan biznisz-modelleket teremtenek, amelyekkel gyorsan és hatékonyan fosztják ki Vajdaság polgárait személyes meggazdagodásuk érdekében?” – tette fel a kérdést Öreg Anna.
A politikus szerint a Vajdasági Magyar Szövetségnek, Pásztor Bálinttal és Juhász Bálinttal az élen nincs sem joga, sem erkölcsi súlya, hogy minden magyar nevében béküljön azokkal, akik soha nem tettek le a háborús politikájukról, és soha nem mondtak le arról az elképzelésről, hogy Szerbiában csak szerbeknek kell lakniuk, hanem csak megváltoztatták munkamódszereiket.
„És még mielőtt a VMSZ elkezdené a kioktatást, hogy ki a jó és ki a nem eléggé jó magyar, mintha ehhez bármi joga lenne, és mielőtt azzal gyanúsítanak meg, hogy ellenzem a szerb és a magyar nép megbékélését, el kell mondanom, hogy már csak megmaradásommal is ebben a térségben bizonyítottam, hogy az vagyok” – üzente a Szabad Polgárok Mozgalmának alelnöke.
„Csak éppen nem támogatom, hogy szükség szerint a nevemben burkolózzanak nemzeti színű lobogóba, vagy Nagy-Magyarországos sálba, vagy szükség szerint olyanoknak adjanak kitüntetést, akiket már régen el kellett volna felejteni. Egy polgári és toleráns Szerbia jelenti a jövőt az abban élő polgárok számára, de mindaddig nem jutunk el oda, amíg olyan embereket magasztalnak, akik politikájukkal a térség legszégyenletesebb történelmének szerzőivé váltak. Az egyetlen, amit Tomislav Nikolić tett a bármelyik néppel, így a magyarral történő megbékélés érdekében az az, hogy megszűnt a gyűlöletpolitika egyik főszereplője lenni, de az ilyen »tettekért« egy civilizált világban, ahová mi is igyekszünk eljutni, nem jár kitüntetés” – zárta gondolatait Öreg Anna.
Kik a Pásztor István Alapítvány tagjai?
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a 2024. június 12-én bejegyzett Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottsága úgy döntött, hogy Tomislav Nikolićnak, a Szerb Köztársaság korábbi köztársasági elnökének és Áder Jánosnak, Magyarország korábbi köztársasági elnökének ítéli oda 2024-ben a díjat.
Miután a közlemény nem tért ki, hogy kik az igazgatóbizottság tagjai, viszont a közvéleményt bizonyára érdekli, kik döntöttek úgy, hogy a két korábbi köztársasági elnöknek adományozzák a díjat.
Az alapítványt a tavaly októberben elhunyt Pásztor István fiai, Pásztor Bálint és Pásztor Ábel, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség alapította meg, a címe pedig ugyanaz, amelyen a VMSZ és a Magyar Nemzeti Tanács székháza is található (Fasizmus Áldozatainak Tere 9., 24000 Szabadka).
Az igazgatóbizottság elnöke Pásztor Ábel, a tagok pedig:
- Fremond Árpád, aki korábban a VMSZ alelnöke volt, 2022 óta pedig a Magyar Nemzeti Tanács elnöki tisztségét tölti be,
- Csákány Lajos, a leggazdagabbnak tartott vajdasági magyar üzletember.
Az alapítvány ügyvezetője Lulity Emil, aki a Magyar Nemzeti Tanács hivatalának vezetője.
https://szmsz.press/2024/10/25/kik-a-pasztor-istvan-alapitvany-tagjai/
Megvannak a Pásztor István díj idei kitüntetettjei
2024. okt. 25. 10:33
A Pásztor István nevét viselő alapítvány 2024. június 12-én jött létre. Megalapításának célja Pásztor István politikai hagyatékának átörökítése, példaértékű személyes elhivatottsága és közéleti munkássága eredményei előtt tisztelegve. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökeként minden erejével a vajdasági magyarság szülőföldön megmaradásáért és fejlődéséért dolgozott, és hitte a szerb ̶magyar viszony jóra fordulását, amelynek elérésében elévülhetetlen érdemeket szerzett, olvasható az alapítvány közleményében, amely arra is kitér, hogy a szerb-magyar történelmi megbékélés a Szerb Köztársaság és Magyarország közötti jószomszédi viszonyok kialakulásához vezetett, amely szilárd együttműködéssé, majd stratégiai partnerséggé nőtte ki magát mindössze egy évtized alatt.
A közlemény szerint a szerb-magyar történelmi megbékélés szinte egyedülálló az európai országok és nemzetek közötti viszonyok rendezésében. Pásztor István víziója a vajdasági magyarság valóságává vált. Az alapítvány a Pásztor István-díj megalapításával és odaítélésével azon személyek munkásságát ismeri el, akik hozzájárultak ehhez, illetve, akik tovább építik és fejlesztik a Szerbiában élő magyar közösség, a Magyarországon élő szerb közösség és a két ország minden polgára javára.
Az alapítvány a díjat évente adományozza egy magyarországi és egy szerbiai személynek, az átadásra pedig Pásztor István halálának évfordulóján kerül sor. A díjat idén első alkalommal adományozza, átadása 2024. október 30-án lesz, a Pásztor István halálának első évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen.
Az alapítvány igazgatóbizottsága úgy döntött, a díjat Áder Jánosnak, Magyarország korábbi köztársasági elnökének adományozza, a vajdasági magyar közösség szülőföldön boldogulása érdekében a magyar és a szerb nemzet közötti történelmi megbékélés elérésében, valamint Magyarország és a Szerb Köztársaság közötti jószomszédi viszonyok kialakításában és partneri kapcsolatokká fejlesztésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért és Tomislav Nikolićnak, a Szerb Köztársaság korábbi köztársasági elnökének, a szerb és a magyar nemzet közötti történelmi megbékélés elérésében, valamint a Szerb Köztársaság és Magyarország közötti jószomszédi viszonyok kialakításában és partneri kapcsolatokká fejlesztésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért, amivel hozzájárult a Szerb Köztársaságban élő magyar közösség boldogulásához.
A két díjazott Magyarország köztársasági elnökeként és a Szerb Köztársaság köztársasági elnökeként 2013-ban közös főhajtással és koszorúzással tisztelgett a csúrogi emlékműveknél a második világháború ártatlan magyar és szerb áldozatai előtt, ami az első közös konkrét lépést jelentette a két nemzet történelmi megbékélésében, és elindította a két ország viszonyainak rendezését, amely azóta stratégiai együttműködéssé fejlődött.
https://szmsz.press/2024/10/25/megvannak-a-pasztor-istvan-dij-idei-kituntetettjei/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése