Koronadiktatúra van Szerbiában
Igazából azonban nem volt szüksége a különleges jogosítványokra, hiszen évek óta minden akadály nélkül kormányoz. De ha úgy lép fel, mintha az országban háború volna, az jól jön neki, hiszen egyre nagyobb a felháborodás a korrupció és a gazdasági-társadalmi kilátástalanság miatt. Azt pedig leplezni kell.Koronadiktatúra van Szerbiában, bekasztlizzák a demokráciát. Az ország elnöke minden szomszédos államnál tovább megy a szabadság korlátozásában, a bírálók azt mondják, hogy megszegi az alkotmányt és diktatúrát alakít ki. Az elején Vučić is lebecsülte a bajt, de azután a parlament megkerülésével hirdette ki a rendkívüli állapotot. Azóta pedig masszívan visszaszorítja az alapjogokat, noha a szerbeknél túl nagy gondot idáig még nem okozott a vírus.
A térségben jó pár kormány arra használja a különleges állapotokat, hogy növelje hatalmát és megnyirbálja a szabadságjogokat. Sokszor erős kétség övezi, hogy mennyire legálisak és arányosak ezek a lépések. Magyarországot pl. az egész földrészen bírálat éri a meghatározatlan időre szóló felhatalmazási jogszabály miatt. De Szerbia még rajta is túltesz. Nem ez az első alkalom, hogy az államfő magasból tett az alaptörvényre. Gátlástalanul leszalámizza a jogállamot. Idetartozik, hogy a kormány – akárcsak Magyarországon - video sajtóértekezleteket tart, kérdéseket csakis e-mailben lehet neki feltenni.
A szerb Helsinki Bizottság vezetője sajnálatosnak tartja, hogy az EU nem figyel oda. Mint kifejti, Brüsszel számára az fontos, hogy Vučić segítse elő a koszovói rendezést, cserében szabad kezet kap a belpolitikában. Az elnök eközben a nemzet megmentőjeként tünteti fel magát. Közszerepléseit leírhatatlan melodráma jellemzi. Lélegeztető gépeket osztogat a kórházakban, azt magyarázza, hogy az emberekért harcol.
Igazából azonban nem volt szüksége a különleges jogosítványokra, hiszen évek óta minden akadály nélkül kormányoz. De ha úgy lép fel, mintha az országban háború volna, az jól jön neki, hiszen egyre nagyobb a felháborodás a korrupció és a gazdasági-társadalmi kilátástalanság miatt. Azt pedig leplezni kell.
Spiegel/Szelestey Lajos
2020. április 29.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése