Újságíróknak, nemkormányzati szervezeteknek, polgárok csoportjainak a bankszámláihoz kért hozzáférést a Pénzügyminisztérium pénzmosás-megelőzési osztálya, a bankokhoz juttatott el olyan meghagyást, melyben a 2019 elejét követő összes átutalást látni kívánják. Indokként a terrorizmus finanszírozásával, pénzmosással kapcsolatos nyomozást hozták fel.
A feketelistán húsz magánszemély és 37 szervezet és egyesület neve szerepel (Illusztráció: pixabay.com)
Olyan alapítványok pénzügyeit is meg kívánja vizsgálni „pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzése miatt” az állam, mint például a Szabad Sajtó Alapítványa, a Nyom Alapítvány, de a Non Aligned Films produkciós vállalat iránt is érdeklődik a Pénzügyminisztérium.
Az egyik érintett, Slobodan Georgiev a nap folyamán kijelentette, a hatalom – ahelyett, hogy valóban a terrorizmusellenes lépésekkel foglalkozna – olyanok számláit kívánja átvilágítani, akik ellen egyetlen vádat sem lehet felhozni. Ezzel voltaképpen azt kívánják elérni, hogy a nyilvánosság előtt becsületességükről ismert egyéneket összefüggésbe hozzák kétes ügyletekkel, befeketítsék őket. Mint mondta, saját feladatának tekinti a bűnözés feltárását újságíróként, amit a hatalom művel az pedig nem más, mint az ezzel foglalkozó egyének, a tényeket feltárók meghurcolása. Mint mondta, ezt a pénzmosásellenes hivatalt ugyanúgy az Európai Bizottság finanszírozza, mint a szóban forgó egyesületek nagy részét, ezért okkal tehető fel a kérdés: vajon saját magukat is átvilágítják-e majd hasonló eljárással.
A hírekre reagálva Vladimir Radomirović, az UNS elnöke közölte, Siniša Mali pénzügyminiszternek mielőbb magyarázatot kell adnia arra, milyen alapon kérnek adatot a bankoktól az újságírókról és a médiaszervezetekről. Nagyon fontos a magyarázat, mert egy ilyen lépést csak akkor szoktak elkövetni, ha arra magyarázat is létezik. Az UNS semmilyen törvénytelen tevékenységben sem vesz részt, értékelte. Hozzátette, Malit 2009-ben pénzmosással gyanúsították, amiről saját bankja értesítette az illetékes állami szerveket. Véleménye szerint most az illetékes állami szervekkel való visszaélés esetével áll az ország szemben.
Zoran Gavrilović, a BIRODI tisztségviselője elmondta, az állam lépésének az az oka, hogy pontosan megjelölje, a társadalom melyik részével van a hatalomnak problémája, s melyik az a része a közösségnek, amelyik még képes társadalmi változások eszközölésére. A félelem kényszerített ki egy ilyen intézkedést, közölte, majd sajnálatosnak mondta, hogy azokat ellenőrzik ma pénzmosás miatt, akik megmutatták az államnak, hogyan kell a korrupció ellen harcolni.
Az Egy az öt millióból mozgalom közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy Aleksandar Vučić államfő legalizálni szeretné saját leszámolásait azokkal, akikkel nem ért egyet. Szörnyű fejezetnek ítélték a nemkormányzati szektor elleni lépést, s rámutattak arra, hogy a Szerb Haladó Párt fiókjaiban már ott állnak a nem szívesen látott személyek listái.
A politikai ellenfeleknek a listája ez, mely célkeresztbe állítja a nemkívánatos szervezeteket, jelentette ki Šinković Norbert, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének (NDNV) elnöke. Hozzátette, arra számít, hogy a hatalom lejárató kampányt indít valamennyi megjelölt egyesület ellen.
v-ár
2020. július 28., 16:20
https://www.magyarszo.rs/hu/4362/kozelet/223817/A-hatalomkritikusok-feketelist%C3%A1ja.htm
Lásd
még:
Vlast
izjednačila kritičare režima sa teroristima
|
0
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése