Mit mond Deli Andor és Kovács Elvira az Európai Parlament szerbiai választásokkal kapcsolatos állásfoglalásáról?
Az állásfoglalás mellett 461 képviselő szavazott (a 751 közül), vagyis a képviselők 61,3 százaléka, 53-an (7%) nemlegesen szavaztak, 43-an (5,7%) tartózkodtak. „Pofon az EU-ból” – írja a belgrádi Danas napilap kommentárjában[2].
Magyarországról az EP-be 21 képviselő jutott be, akik közül 13 Fideszes. Ezek között van Deli Andor, aki a Vajdaság „Magyar” Szövetség (VMSZ) delegálása által lett képviselő még 2014-ben. Az 53 ellenszavazat között van a Fideszes képviselők 13 szavazata is.
Az EP – úgy tűnik – végre megelégelte Szerbia viszonyulását, az uniós csatlakozás feltételeivel való dacolást és (végre) bekeményített (akárcsak Magyarországgal szemben a szuverenitási törvény kapcsán[3]).
Az állásfoglalás legfontosabb pontja talán a 27., amelyben ezt írja:
„Az Európai Parlament megismétli azon álláspontját, hogy a Szerbiával folytatott csatlakozási tárgyalások csak akkor haladhatnak előre, ha az ország jelentős előrelépést tesz az EU-val kapcsolatos reformjai terén, ideértve az EBESZ/ODIHR és a Velencei Bizottság ajánlásainak maradéktalan végrehajtását is; felszólítja a Bizottságot és a Tanácsot, hogy szigorú feltételrendszert alkalmazzon; felhívja a Bizottságot, hogy alaposan kövesse nyomon az Európai Számvevőszék jelentéseit, és haladéktalanul kezdje meg a szerb kormánynak a III. Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA III) és más pénzügyi eszközök keretében nyújtott finanszírozás ellenőrzését; hangsúlyozza, hogy amennyiben a szerb hatóságok nem hajlandók végrehajtani a kulcsfontosságú választási ajánlásokat, vagy ha e vizsgálat megállapításai azt mutatják, hogy a szerb hatóságok közvetlenül érintettek voltak a választási csalásokban, szorgalmazza az uniós finanszírozás felfüggesztését a szerbiai választásokkal kapcsolatos súlyos jogállamisági jogsértések miatt.”
Az EP határozat kapcsán Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke és Deli Andor nyilatkoztak, miszerint „a Szerbiát támadó és kioktató, alaptalan bírálatokat tartalmazó határozat ismét azt bizonyítja, hogy szuverenista erők győzelme esetén az Európai Parlament baloldali többsége nem tartja tiszteletben a demokratikus választások végeredményét”[4].
Az EP által is megállapított „szabálytalanságok, szavazatvásárlás, a média elfogultsága, a közszférában dolgozókra és a szociálisan kiszolgáltatott csoportokra gyakorolt nyomás, a közpénzekkel való visszaélés, a megfélemlítés és a többszörös szavazás ellenére” is nyíltan és nem először Vučić demokráciaellenes rezsimjének a védelmére keltek. Szégyenítve ezzel is a délvidéki/vajdasági magyar közösséget – külföldön és a szerbiai ellenzék előtt is.
Kovács 2007-től (!!) a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője, szerbiai parlamenti frakcióvezető-helyettese, a párt alelnöke, egyébként még a szerbiai EU-integrációs bizottság alelnöke és a Szerb Haladó Párt (SNS) magyar hangja is a szerb parlamentben. A vajdasági magyarok bevállalós VMSZ-es káderei azért alkalmasak még a legmagasabb funkciókra is, mert szolgalelkűségük hatványozott, képesek minden janicsár-feladat végrehajtására. Jó tanulók, ezt is az elhunyt elnöktől tanulták.
Gál Kinga, Deli Andor és Kovács Elvira képviselőkhöz nem méltó módon próbálják csökkenteni az EP határozatainak jelentőségét, miszerint azok „nem kötelező érvényűek”. Szem elől tévesztik viszont, hogy az EP az Európai Unió legfőbb testülete, az unió összes szervét az EP választja és azok ennek testületnek tartoznak felelősséggel és vissza is hívhatja őket, amennyiben nem tarják magukat az állásfoglalásaihoz.
Nyilatkozataikat – amelyekből kilóg a Vučić rendszer iránti elfogultságuk és a saját érdemtelenül szerzett pozíciójuk körömszakadtáig való védelmezése – érdemes teljes egészében idézni, hadd maradjon meg az utókornak!
A Fidesz valamivel később közzétett közleményének értelmében Deli a szavazás kapcsán azt mondta, hogy az EP balliberális többsége – rosszindulatát és frusztráltságát nem leplezve – szavazta meg a Szerbiát elítélő dokumentumot.
– Azt gondolom, az Európai Parlament nagyon rossz üzenetet küld Szerbia felé azzal, hogy nem bízik az ország hatósági szerveinek szakértelmében és határozatával nemzetközi vizsgálatot követel a decemberi választások kapcsán felmerülő esetleges szabálytalanságok kivizsgálására. A választások egy szuverén állam belügyét képezik, Szerbia polgárai pedig nagy többséggel a nemzeti-konzervatív oldalnak szavaztak bizalmat, és ezt az Európai Parlament balliberális többségének is tiszteletben kellene tartania. Rendkívül aggasztó, hogy a határozat elfogultsága és leplezetlen rosszindulata immár olyan méreteket öltött, amely veszélyesen mély sebeket ejthet Szerbia és az Európai Parlament közötti kapcsolatokban, amelyeket a közelmúlt balliberális túlkapásai már egyébként is megtépáztak. A kölcsönös bizalom helyreállítására valószínűleg csak az uniós választásokat követően megalakuló, új összetételű Európai Parlamenttel kerülhet sor – fogalmazott Deli a közlemény szerint.
nyilatkozott az Újvidéki Rádiónak[6]
– Mindegyik frakció készít egy javaslatot, csak a néppárti volt puhább, illetve a konzervatívoké. A többiek, elsősorban a Zöldek, a Renew Europe [Újítsuk meg Európát – B.A.], illetve a szocialisták azért túlzásba vitték és egyértelmű, hogy mindez a szerbiai baloldali liberális ellenzék műve, akik fizikailag most is ott tartózkodnak Strasbourgban, és akik számomra érthetetlen módon azon dogoznak, hogy Szerbiától megvonják az EU-s forrásokat. Sajnos az utóbbi időben azt tapasztalhattuk, hogy az európai intézmények közül az Európai Parlament az, amelyik az legkritikusabb Szerbiát illetően, amivel nincs is probléma, amit megszoktunk, de ilyen témák kapcsán, mint amilyen a választások megfigyelése vagy lekövetése, nem szoktak ilyen jelentések készülni. Ennyire beleavatkozni egy ország belügyeibe azért túlzás. Szerintem az a probléma, hogy az ellenzék valóban nem látja a kiutat, érdekes módon, ha a belgrádi választásokat megnyerték volna, akkor szerintem mindenki hallgatott volna és minden rendben lenne. Így, hogy szinte biztosak voltak abban, hogy megnyerik a belgrádi választásokat, és ez mégsem sikerült, ennek a kínlódásnak a következménye az, hogy gyerünk gyerekek, internacionalizáljuk a problémát, és néhány európai parlamenti képviselő által próbáljunk hangot adni az elégedetlenségünknek. Egyszerűen hallatlan. A végső szöveg az gyakorlatilag a három-négy legkritikusabb frakció javaslatának az összegyúrt változata… túl hosszú, túl részletes és olyan dolgokat is tartalmaz, amelyek egyáltalán nem bizonyíthatóak, amely véleményeknek nincs is valós alapjuk.
Az Ön véleménye szerint ez Szerbia európai uniós csatlakozási folyamatát mennyiben fogja majd hátráltatni?
– Hát igen, ez a másik probléma, hogy nyilván a szerbiai balliberális ellenzék azt próbálja bemutatni, vagy elmondani, vagy ráerősíteni, hogy akkor most megáll Szerbia európai uniós csatlakozása, vagy szerintük be is kell fagyasztani az EU-s forrásokat, viszont ezt nem teheti meg az Európai Parlament. Az Európai Parlament határozatai nem kötelező érvényűek, az a fontos, vagy az lesz a fontos, hogy a Bizottságnak mi a véleménye erről. A legutóbbi, Bizottság által elkészített országjelentés októberben látott napvilágot és egyáltalán nem volt ennyire kritikus, mint ez a szöveg – válaszolta Kovács az újságíró kérdésre.
Szerbiába Brüsszelből „milliárdok érkeztek”, a reformok és a haladás meg sehol! |
Mi köze van az erdélyi Gál Kingának egyáltalán Szerbiához? Mikor járt utoljára Szerbiában? Tudja-e egyáltalán, hogy mi történik itt?
Kinek a nevében beszél Deli Andor és Kovács Elvira? Nem a vajdasági magyar közösség nevében, csak Vučić barátja, az ugyancsak önkényúr Orbán Viktor nevében! Meddig lehet ezt még tűrni?
[1] Az Európai Parlament 2024. február 8-i állásfoglalása a választásokat követő szerbiai helyzetről (2024/2521(RSP)). https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2024-0075_HU.html
[2] Šamar iz EU [Pofon az EU-ból]. Danas, 2024. február 10. 2.
[3] Uniós eljárásra utalt a szuverenitási törvény miatt az Európai Bizottság. https://telex.hu/kulfold/2024/01/24/eu-ep-koltsegvetesi-bizottsag-magyarorszag-tamogatas-hahn-reynders-schmitt, 2024. január 24. 18:51
[4] Elég volt az európai baloldal Szerbiát érő támadásaiból! https://fidesz-eu.hu/hu/eleg-volt-az-europai-baloldal-szerbiat-ero-tamadasaibol/, 2024. február 8.
[5] P-E: Sokadszorra fegyelmezte Szerbiát az EP.
https://www.magyarszo.rs/kozelet/a.303807/Sokadszorra-fegyelmezte-Szerbiat-az-EP, 2024. február 9. 12:45
[6] Kovács Elvira az EP határozat elfogadása kapcsán nyilatkozott az Újvidéki Rádiónak. https://www.youtube.com/watch?v=j0NbS7zAm38
[7] Iz Brisela stigle milijarde [Brüsszelből milliárdok érkeztek]. Danas, 2024. február 10. 4.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése