A legerősebb ellenzéki párt elnöke bízik abban, hogy még az idén nagy változások lesznek
2024. febr. 22. 13:59
Optimistán várja a májusban vagy júniusban esedékes helyhatósági választásokat, és a legnagyobb szerbiai ellenzék párt vezetője abban bízik, hogy „európai barátaink segítségével” addigra sikerül majd kiharcolni a tisztességesebb választási feltételeket.
Dragan Đilas, a Szabadság és Igazságosság Párt elnöke szerdán Szabadkán tartózkodott, ugyanis a párt szabadkai bizottsága fennállásának harmadik évfordulóját ünnepelte.
– Kaptam egy hírt, amiről korábban nem tudtam, hogy Újvidéken például, ahol a Szerb Haladó Párt valóban tízezerrel több szavazatot kapott, mint a Szerbia az erőszak ellen, viszont az ellenzék 112 szavazóhelyen nyerte meg a választásokat, a haladók pedig csak 98 helyen. Ha valaki ezt három-négy hónappal ezelőtt mondta volna, senki sem hitte volna el. Ha valaki csak két hónapja azt mondja, hogy Európa – amelyben hiszünk, és amelyről kortársaim már harminc egynéhány éve álmodoznak, hogy oda Szerbia is belép majd – elfogadja a választásokról szóló határozatot, méghozzá a parlament tagjainak 90 százalékos támogatásával, úgy vélem ezt is kevesen hitték volna el. Sokáig haragudtunk az Európai Unióra, amiért tizenkét éven át ezt a rezsimet támogatta – mondta Đilas.
A politikus kiemelte, rendkívül jól mutatkozott meg az, hogy az ellenzék egyesült, mindenki félretette a saját érdekeit, és csapatként működtek együtt.
– Harcoltunk, ahogy csak tudtunk, mégis minden nap azt hallom, hogy nem volt látható a kampányunk. De kérdezem én, hogyan lett volna látható, mikor ötvenszer kevesebb pénzünk van? Amikor a fizetett politikai tévéreklámra 200 ezer eurónk van, a haladóknak pedig hétmillió eurójuk és ők kaptak még 77 millió euró értékű ingyenes reklámot, hiszen mindennap őket mutatta a televízió. Hogyan harcolhatnánk, ha van egy államelnökünk, aki a legutóbbi, vagyis a keddi köztelevíziós szereplésével idén már harminckettedik alkalommal jelent meg országos frekvenciával rendelkező csatornán. Csak hétszer volt a Szerbiai Rádió és Televízió műsorában, mi pedig egyszer sem. A Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala, vagyis az ODIHR december 17-e óta 66 másodpercet szerepelhetett, a Szerbia az erőszak ellen a társadalmi felmérésekért felelős iroda adatai szerint a híradásokban 1 perc 54 másodpercet kapott. Ilyen feltételek mellett úgy vélem, jó eredményt értünk el, és ez optimizmusra ad okot. A tartományban a legerősebb politikai szerveződés vagyunk. Bízom benne, hogy hamarosan új választásokra kerül sor Szerbiában, Vajdaságban és az önkormányzatokban, is és akkor még jobb eredményt érünk el – nyilatkozta Đilas.
Az ellenzéki pártvezető úgy fogalmazott, hogy az országban a hatalmat jelenleg egy szervezett bűnözői csoport tartja a kezében, és ennek egyik következménye az EU adatai szerint 2022-ben 75 ezer szerbiai polgár távozott Szerbiából.
– Egy másik következmény, hogy az idei évben 14 százalékkal kevesebb gyereket írattak be az első osztályba, mint 12 évvel ezelőtt. Tizenkét év alatt húsz százalékkal csökkent a mezőgazdasággal foglalkozók száma. Az is a következmények egyike, hogy az elmúlt 12 évben hétezerrel csökkent az egészségügyi dolgozók száma – ennyivel kevesebb az orvos, a nővér és az egyéb személyzet. Az államadósság 15 milliárd euróról 36 milliárdra nőtt, és az elnök újabb 17 milliárdot jelentett be az Expo miatt. A korrupció és a bűnözés is egy következmény, amellyel rögtön Oroszország, Fehéroroszország és Ukrajna mögött vagyunk, akik egyébként konkurencián kívüli országok. Ezek a jelenlegi hatalom által elért eredmények az elmúlt tizenkét évben – hangsúlyozta Dragan Đilas. Megismételte, őszintén hisz abban, hogy sikerülni fog kiharcolni a tisztességes választási körülményeket, és a következő választásokon is együtt indulnak majd azok a pártok, amelyek a decemberi voksoláson is egységesek voltak, és mint mondta, bízik benne, hogy a nemzeti beállítottságú pártokkal is sikerül együttműködést kialakítani, hogy technikai kormányt alakíthassanak, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a jelenlegi rendszert lebontsák és utána bevezessék az országot az Európai Unióba.
Dragan Đilas egyébként ma, február 22-én ünnepli 57. születésnapját. A szabadkai rendezvényen elmondta, már Milošević megbuktatásakor az volt az álma, hogy Szerbia az Európai Unió tagja lesz és reményét fejezte ki, hogy még sokáig fog élni, mégsem kell már sok születésnapot ünnepelnie olyan országban, amely nem tagja az EU-nak. Hozzátette, bízik benne, hogy már idén nagy változások lesznek az országban.
A belgrádi választások kapcsán a jelen lévők feltették Đilasnak a kérdést, hogy Branimir Nestorović hogyan befolyásolhatja a fővárosi hatalomalakítást.
– Rögtön a választások után valaki megkérdezte tőlem, hogy Nestorovićtól függ-e a hatalomalakítás, én azt mondtam: Nem! Mindössze ennyit válaszoltam. A belgrádi hatalomalakítás Aleksandar Vučićtól függ – mondta a politikus.
– Be kell, hogy valljam, engem kicsit bánt, hogy még mindig vannak olyanok, akik nem látják, mi a probléma koalícióra lépni Vojislav Šešeljjel. Nem is tudom, hogy erre mit mondjak, hogy ez nevetséges, vagy szomorú, mindenesetre sajnálatos – utalt ezzel arra, hogy Belgrádban a Vajdasági Magyar Szövetség jelöltje a Szerb Radikális Párt és a Szerb Haladó Párt tagjaival egy listán indultak a fővárosi helyhatósági választásokon.
A politikus beszélt a választási csalásokról, a szavazatokkal, a névjegyzékkel történt visszaélésekről, a választópolgárok külföldről való utaztatásáról, majd hangsúlyozta, a legnagyobb szavazatlopást a hatalom által ellenőrzött média követte el.
A Szabad Magyar Szó kérdésére, hogy mire számít az idei helyhatósági választásokon, figyelembe véve a magyarországi példát, ahol az ellenzéki vezetésű önkormányzatok nem igazán tudnak eredményt felmutatni, mert felsőbb szintről akadályozzák őket, Dragan Đilas a következőt mondta:
– Abban hiszek, hogy az egész országban új választások kiírására kerül majd sor. Ha számunkra csak Belgrád lett volna fontos, akkor egy Belgráddal kapcsolatos követeléssel állunk elő. De mi a különbség a belgrádi választások és az országos között? Belgrádban a választási csalással közvetlenül felülírták a választói akaratot. Ha nincs a szavazatlopás, akkor az Új Szerbiai Demokrata Párttal közösen mi alakítottunk volna hatalmat, ez teljesen bizonyos. Ellenben országos szinten, ha nem lett volna csalás szavazatvásárlás, nyomásgyakorlás, névjegyzékkel és szavazólapokkal való visszaélés – és a média által elkövetett szavazatlopást most nem számolom ide – akkor sem tudtunk volna többséget alakítani a köztársasági parlamentben. Akkor sem győztünk volna a választásokon, de akkor a Szerb Haladó Párt sem győzött volna. Abban az esetben a haladók olyan száz mandátumot szereztek volna, mi pedig nyolcvanat, vagy kilencvenet. De akkor a politikai élet egy másik irányba indult volna el – mutatott rá az ellenzéki politikus.
Đilas ez alkalommal is kétségbe vonta Ana Brnabić intellektuális képességeit.
– Meg kell, hogy mondjam, és ez nem sértés, de az ő képességei meglehetősen korlátoltak. Most éppen arról beszél, ő nem hajlandó elfogadni a nemzetközi vizsgálatot, mert a nemzetközi vizsgálat egyenlő lenne a szuverenitás elvesztésével. Ki vagy te, hogy elfogadod vagy nem fogadod el? Milyen szuverenitás? Hát ti hívtátok meg a nemzetközi megfigyelőket, hogy kísérjék figyelemmel a választásokat, nem maguktól jöttek. És amikor jöttek és találkoztak a hatalom képviselőivel, akkor még nem nevezték őket albán lobbistáknak meg Szerbia ellenségeinek. De miután megállapították, hogy a választások nem voltak tisztességesek, akkor hirtelen ők lettek a legrosszabbak, tolvajok, korrupt bűnözők, náci ivadékok és hasonlók. És még az államfő is mondott ilyeneket! Úgy vélem, lesznek bizonyos változások, és azok még a helyhatósági választások előtt bekövetkeznek. De miután a köztársasági választásokkal kapcsolatos megállapítás is megszületik, akkor pedig azt kell megbeszélni, hogy mikor lesznek az új parlamenti választások. Természetesen ezeket megelőzően a médiában is változásokra van szükség, ami egy folyamat részeként történik majd meg, ami nem lesz könnyű és egyszerű – mondta Đilas.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése