Újabb súlyos megaláztatást kell elviselniük a délvidéki magyarságnak és az összes többi, a mai Szerbia területén élő nemzeti közösségnek
Erőteljes nagyszerb nacionalista felhajtás lesz szeptember 15-én, Szerbia és a Boszniai Szerb Köztársaság ugyanis akkor ünnepli meg közösen az önkényesen kikiáltott „szerb nemzeti egység, szabadság és zászló napját”.
Számos „látványos rendezvény” megtartását is kilátásba helyezték. Sajnos a szerb „fölényt és felsőbbrendűséget” tükröző megmozdulásokat a nemzeti közösségekre is úgymond ráerőszakolják, hiszen a szerb rezsim több délvidéki és szerbiai iskolába eljuttatta az utasítást, miszerint az oktatási intézményeknek ezen a héten alkalomhoz illő eseményeket, ünnepi műsort kell szervezniük.
A szerb soviniszta rezsim (amelynek a nemzetáruló Vajdasági „Magyar” Szövetség is összetevő részét képezi) nem veszi figyelembe, hogy a lakosság közel 40 százaléka a nemzeti közösségek tagjaiból áll, akiknek jó része nem igazán tekinti Szerbiát a saját hazájának vagy minimum idegennek érzi a „szerb nemzeti egység, szabadság és zászló napját”.
Az ünnepet egyebek között úgy kell megülniük a délvidéki és szerbiai iskoláknak, hogy a tanároknak fel kell olvasniuk azt a szélsőnacionalista szöveget, amelyet (nyilván Aleksandar Vučić szélsőséges soviniszta szerb önkényuralkodó fogalmazott meg és) Darija Kisić munkaügyi, foglalkoztatási és szociálisügyi miniszter írt alá. A magyar diákoknak is a fejébe akarják „vésni”, hogy a szerb nemzeti egység, szabadság és zászló napja „egy nagy nap Szerbia, a Boszniai Szerb Köztársaság és az egész szerb nép életében … a (szerb) nemzet hősiességének és összetartozásának szimbóluma, amelyet Szerbia, a Boszniai Szerb Köztársaság és a szerb nép, bárhol él is, közös ünnepként ünnepel, egyben üzenete is annak, hogy csak egységgel és közös harccal őrizhetjük meg (szerb) kultúránkat, hagyományainkat és (pravoszláv) vallásunkat …” (azért kicsit gáz, hogy miközben a kormány az úgynevezett hazaszeretet politikáját folytatja – semmit sem tesz annak érdekében, hogy a „hazában“ elviselhetőbb életet teremtsen, erről tanúskodik az a tény is, hogy napi szinten egyre többen hagyják el Szerbiát – A szerk. megj.).
A szöveg kiemeli, hogy a szerb egységet azért ünneplik, mert az „azonos nemzethez, valláshoz, kultúrához és civilizációs egységhez való hovatartozás” tudatát jelenti.
A magyar, horvát, bosnyák diákoknak végig kell hallgatniuk azt is, hogy a „szerb trikolór az őseink (!) számára az életüknél is nagyobb, fontosabb és magasztosabb volt”.
A szöveg a következő felkiáltásokkal zárul: „Éljen a szerb egység, a mi szabadságunk és piros-kék-fehér trikolórunk! Éljen a szerb nép, bárhol éljen is! Éljen Szerbia!”
(021.rs nyomán)
Kapcsolódó írás:
Ezt a szöveget olvassák majd fel a diákoknak a szerb egység, szabadság és nemzeti zászló napján
https://szmsz.press/2022/09/07/ezt-a-szoveget-olvassak-majd-fel-a-diakoknak-a-szerb-egyseg-szabadsag-es-nemzeti-zaszlo-napjan/
A szerb egységről szóló ünnepi szöveg elutasítását javasolja a Helsinki Emberi Jogi Bizottság
Ne olvassák fel a szeptember 15-ére, a szerb egység, szabadság és a nemzeti zászló napjára megküldött szöveget az iskolákban – ezt javasolja a szerb Helsinki Emberi Jogi Bizottság. Indoklásuk szerint a szöveg üzenete etnikai kollektivizmusra épül, amivel nem tud minden személy vagy etnikai közösség azonosulni.
„Ez a nap a hősiességet és a nemzet egységét szimbolizálja, amelyet Szerbia, a Szerb Köztársaság és a szerb nép, éljen akárhol a világban, közös ünnepként ünnepel. A nap üzenetet is hordoz, mégpedig azt, hogy csakis egységgel és közös harccal tudjuk megőrizni a kultúránkat, a hagyományainkat és a vallásunkat”, áll többek között a munka-, foglalkoztatás-, és szociálisügyi minisztérium által előkészített szövegben, amelynek a végén ez áll: „Éljen a szerb egység, a mi szabadságunk, a mi piros-kék-fehér nemzeti trikolorunk! Éljen a szerb nép, akárhol éljen is! Éljen Szerbia!”
A szerb Helsinki Emberi Jogi Bizottság szerint a szöveg üzenete elfogadhatatlan és ártalmas a gyerekekre nézve.
Szeptember 15-e a szerb egység, szabadság és a nemzeti zászló napja, amely a 2021-es évtől állami ünnepnek számít, így állítva annak emléket, hogy 1918. szeptember 15-én sikerült áttörni a szaloniki frontot. Az ünnep alkalmából műsort, alkalomhoz illő eseményeket kell szervezniük az oktatási intézményeknek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése