2024. szeptember 20., péntek

Éjszakai ügyelet – a városi képviselő-testület elnöke szerint nem ők az illetékesek

 Éjszakai ügyelet – a városi képviselő-testület elnöke szerint nem ők az illetékesek

 2024. szept. 19. 20:19

A csantavériek nem adják fel egykönnyen a harcot, és továbbra is küzdenek, hogy visszaállítsák az éjszakai ügyeletet. Mint arról beszámoltunk, az ügyben már több lépést is tettek: a petíció megfogalmazása és elküldése után az ombudsmanhoz is fordultak, mindez azonban eddig sikertelen volt.

Forgó József egyike volt azoknak, akik a petíciót indították, ő adta az íveket is postára. Mint meséli, választ kapott Gyivánovity Dánieltől, a városi képviselő-testület elnökétől és Nágel Jánostól, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetőjétől. A postai úton eljuttatott levél magyar nyelven íródott, s a csantavériek azt kérték, hogy a városi képviselő-testület következő ülésén tűzze napirendre a bajmoki és a csantavéri egészségházakban az éjszakai ügyelet visszaállítását.

Gyivánovity és Nágel válaszlevele szóról szóra megegyezik, vagyis ugyanazt írták:

„Tisztelt csantavéri, dusanovói, visnyeváci és újzsedniki polgárok!

A Szabadkai Egészségházak működésének szabályozása nem tartozik a városi képviselő-testület hatáskörébe, így azt nem is tudjuk napirendre tűzni.

Az önkormányzat előtt ismeretes, hogy a csantavéri és a bajmoki orvosi rendelőkben megszűnt az éjszakai ügyelet. Ugyanakkor rá kell mutatnunk arra, hogy óriási nyomás nehezedik a Szabadkai Egészségházra, melynek szervezetében az előirányzott 78 háziorvosi munkahelyből csupán 42 van betöltve. Az intézmény jelenleg 12 háziorvosra hirdetett pályázatot, és várjuk a jelölteket, akik az Egészségházban betöltenék a szabad munkahelyeket, és ezzel Csantavéren és Bajmokon is vissza lehetne állítani az éjszakai ügyeletet. Tehát a jelenlegi állapot ideiglenes. Az Egészségház 29 rendelőben biztosít egészségügyi ellátást úgy a városi, mint a külvárosi helyi közösségekben, összesen 42 orvossal.”

Forgó József a kérdés elolvasása után a következő kérdést tette fel:

Ha az önkormányzatokban a polgárok sorsa nem a városi képviselő-testület, vagyis nem a politikusok dolga, hatásköre, akkor mi pontosan az ő hatáskörük, és a megszűnő éjszakai ügyelet kinek a hatásköre lenne?!

Mint mondta, ne a polgárokat büntessék azért, mert évek óta rossz döntéseket hoznak az egészségügyben.

„Az, hogy orvoshiány van, nem a polgárok hibája, hanem nyilván a politikai vezetés és az egészségügyi intézmények vezetőinek a hibája. Ha az orvosoknak kiírt munkahelyek betöltéséhez kötik az ügyelet megnyitását, akkor – hiszen Horgoson jópár éve ugyanígy megszüntették és azóta sincs – nyilvánvaló hogy hosszú évekre a faluban nem lesz éjszakai ügyelet, ez szinte teljesen biztos. Ez addig így fog menni, amíg nem történik egy olyan súlyos eset, amelyben egy befolyásos ember is érintett lesz, és ő bepereli a Sürgősségi Szolgálatot. Akkor majd keresni fogják a felelőst, azonban addig, amíg a polgárok ezt egyedül próbálják megoldani, változás nem lesz” – tette hozzá. Mint mondta, az ügyet nem hagyják annyiban, fontolóra veszik azt, hogy Vickó Ferenchez, az egészségügyi államtitkárhoz forduljanak panaszukkal.

Erről beszélt nekünk a petíció másik indítója is, Kiss Zsolt Béla, aki a községi, valamint az országos ombudsmant is megkereste. Mint mondta, választ senkitől nem kapott még, így ő is azt szeretné, ha az ügyet magasabb szintre emelnék, és megtalálnák azt a megfelelő illetékest vagy intézményt, aki tud segíteni a csantavéri és a bajmoki lakosokon. Mint megtudtuk, Csantavér Helyi Közösségének elnökével a petíció átadása óta senki nem beszélt.

  

https://szmsz.press/2024/09/19/ejszakai-ugyelet-a-varosi-kepviselo-testulet-elnoke-szerint-nem-ok-az-illetekesek/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése