2023. dec. 22. 16:22
Szabadkán is durván elcsalták a vasárnapi választásokat, hangzott el a Szerbia az erőszak ellen koalíció sajtótájékoztatóján, ahol számos bizonyítékot, dokumentumot, videófelvételt is bemutattak arról, hogyan manipulálták a hatalmi pártok a voksolást.
Ivan Rakić, a Szabadság és Igazságosság Párt szabadkai illetékese elmondta, az egyik legdurvább szabálytalanság a névjegyzékkel kapcsolatos.
– Szabadkán 126.370 szavazólapot nyomtattak, mivel ennyi név szerepel a választói névjegyzéken. A közelmúltban lebonyolított népszámlálás alapján – amelyben jómagam is részt vettem – 103.000 nagykorú polgára van a városnak. Ez óriási eltérés a névjegyzékhez képest, amelyet háromhavonta kellene frissíteni ahhoz, hogy az pontos legyen. A névjegyzékkel kapcsolatos szabálytalanságokról talán Petar Pantalinac, aki a közösségi oldalakon a Szerb Haladó Párt legaktívabb tagja – ne nevezzük őt most bérkommentelőnek –, illetve Nevena Veinović korábbi haladópárti népképviselő, jelenlegi képviselőjelölt mesélhetne pár szót. Ez a két személy kapott ugyanis írásbeli felhatalmazást Marija Ušumivoć Davčiktól, a városi közigazgatási hivatal vezetőjétől, hogy rendezze a névjegyzékeket. Ők esetleg választ tudnának adni, honnan érkeztek ezek a választási meghívók, amelyekből annyi van, hogy el se férne mind a kezemben. Hogyan kaphatott meghívót, hogy menjen el szavazni a tavaly szeptemberben elhunyt Kerekes István? – tette fel a kérdést Rakić.
Idézte Miodrag Gavrilović ügyvédet is, aki rámutatott: attól, hogy valaki rendelkezik szerbiai állampolgársággal, nem kap automatikusan szavazati jogot, mivel a választói névjegyzékre azok kerülnek fel, akik rendelkeznek bejelentett lakcímmel – a lakcím egy kötelező adat, amit be kell írni a névjegyzékbe és ez a feltétele annak, hogy az érintett személy szavazhasson.
– Mivel ezeket a választópolgárokat valahonnan máshonnan hozták ide, itt szervezett bűnbandáról, illetve fantomszavazókról kell beszélnünk, és ez a választási szabályok megsértésének egyik legdurvább módja – húzta alá Ivan Rakić és felszólította az illetékes hatóságokat, hogy vizsgálják ki az ügyet.
Nemanja Šarčević, a Szerbia Népi Mozgalma végrehajtó bizottságának tagja elmondta, a koalíció által a Városi Választási Bizottságba delegált tagok, Đorđija Aksentijević és Euđen Maćoš aktívan közreműködtek valamennyi szabálytalanság bejelentésében.
– Ennek ellenére a Városi Választási Bizottság elnöknőjének az az álláspontja, hogy nem történt szabálytalanság. Ezt nem csak ő véli így, hanem sajnos a többi, magát ellenzékinek nevező bizottsági tag is – mondta Šarčević és hozzátette, hogy több, a terepen észlelt szabálytalanságot is a nyilvánosság elé tárnak majd.
– A fantomszavazók meghívóit Rakić kolléga már bemutatta. Ezek mellett vannak más konkrét bizonyítékaink is. A piac közvállalat furgonját több helyen is lefilmeztük, hogy aktívan szállította a roma nemzetiségű választópolgárokat a szavazóhelyekre, ahol a Szerb Haladó Párt tisztviselői fogadták őket. Ezek a polgárok megfelelő anyagi juttatás fejében szavaztak. A közvállalat járművével így közvetlenül visszaéltek, azt még majd meg kell állapítanunk, hogy ki volt az, aki ezt megengedte. Egy zombori rendszámú furgon ugyancsak több szavazóhely környékén felbukkant és zombori lakosok is közvetlenül részt vettek a szavazatvásárlásban. Ki kell emelnem, hogy a nemzeti kisebbségek közül a roma közösség az, amelynek tagjaival a legdurvább módon éltek vissza ezeken a választásokon, mert őket gyakorlatilag rákényszerítették, hogy csekély juttatás fejében az uralkodó pártokra szavazzanak. Amikor az uralkodó pártokról beszélek, akkor a Vajdasági Magyar Szövetségre és a többi hatalmi pártra is gondolok. Még egy járművet figyeltünk meg, amellyel a választás napján visszaélést követtek el – mondta Šarčević és hozzátette, számos szavazóhely esetében emeltek panaszt a szabálytalanságok miatt, úgy a köztársasági, mint a tartományi választások esetében.
– Kijelenthetjük, hogy ezek a választások – finoman fogalmazva is – szabálytalanok voltak, gyakorlatilag elcsalták a választásokat. És hogy most miért foglalkozunk mindezzel? Amiatt, ami ezután következik: először is reménykedünk benne, hogy tisztségviselőink segítségével ki tudjuk harcolni, hogy a választásokat minden szinten megismételjék, tehát már nemcsak Belgrádban, mint ahogy azt kezdetben szükségesnek hittük. Hozzá kell tennem, hogy nagyon súlyos szabálysértést fedtünk fel az egyik épületben, ahol két szavazóhely is volt. Az egyikben volt egy felesleg szavazólap és a törvény szerint ilyenkor azon a helyen automatikusan megsemmisítik és megismétlik a választást. Itt nem ez történt. Ellenőreinktől azt az információt kaptuk, hogy civil ruhás rendőrök jöttek ki és ők mondták meg, hogy hogyan kell a problémát megoldani, átvitették a szavazólapot a szomszédos szavazóhelyre, ahol állítólag hiányzott. Nem állíthatjuk, hogy a rendőrök rákényszerítették ennek elfogadására a szavazatszámláló bizottság tagjait, de tekinthetjük ezt egyfajta nyomásgyakorlásnak. Persze ennek kapcsán is adtunk be panaszt – mondta Šarčević.
– Ki kell emelni, hogy a választás napján igen aktívak voltak a Szerb Haladó Párt és a VMSZ magasrangú tisztségviselői, ami talán nem lenne annyira vitatható, ha nem a közvállalatok vezető beosztású illetékeseiről lett volna szó, akik gyakran visszaéltek hatalmukkal – mutatott rá Nemanja Šarčević és hozzátette, mindezekről értesítették az EBESZ és az ODIHR illetékeseit, akiket részletesen tájékoztattak arról, hogy ki hogyan élt vissza hivatali helyzetével.
Elek Csaba, a Demokrata Párt képviselője tüntetésre hívta a szabadkaiakat.
– A választási csalás miatti spontán tiltakozó megmozdulásra hívom a lakosokat, jöjjenek el ma 18 órára a Jadran elé. Nem engedhetjük meg, hogy még egyszer manipuláljanak a választópolgárok akaratával – üzente Elek Csaba.
Dr. Seregély Edit aláhúzta, hogy december 17-én a rezsim a megfélemlítések, a zsarolások, a szavazatvásárlás, a fantomszavazók és a pontatlan névjegyzék segítségével elcsalta a választásokat.
– A Szerbia az erőszak ellen koalíció nem fogadja el a választások eredményét, és nem bocsájtja meg ezt az epikus szavazatlopást. Mivel már a választások előtti folyamat sem volt legális, úgy véljük, hogy a választás eredménye sem legitim, ezért a rezsim sem kaphat legitimitást, hogy tovább uralkodjon – mondta Seregély. Hozzátette, amennyiben az illetékes intézmények nem végzik el a feladatukat, akkor nem marad más hátra, mint intézményeken kívüli harc formájában küzdeni a választási csalás ellen.
A választások során Luka Vučinac, a Zöld-Baloldali Front képviselője a nemzetközi megfigyelőkkel való kapcsolattartással volt megbízva.
– Az EBESZ megfigyelőitől tegnap kaptuk meg az előzetes jelentést, ami szégyen az országunkra nézve. Ilyen jelentések diktatúrákról szoktak készülni, olyan országról, amely Európában van, nem. A már jól ismert dolgok mellett, hogy az államfő dominált a médiában, hogy vásárolták a szavazatokat, elmondanám, hogy saját szememmel láttam, amikir az EBESZ megfigyelője is szemtanúja volt a szavazatlopásnak, ami a szavazóhelyen történt. Ennél nagyobb szégyen nehezen érhet egy országot! Az a fajta szavazatlopás, ami Belgrádban történt, az egész országra jellemző volt. Az EBESZ arra a megállapításra jutott, hogy a harmadik legnépesebb szerbiai kisebbség, a romák nem tudtak listát állítani, a hatalom pedig rendkívüli módon élt vissza velük. Ez valóban szörnyű. Az EBESZ azt is megállapította, hogy a Meta felületein, a Facebookon és az Instagramon a legtöbb pénzt az Aleksandar Vučić profil költötte reklámra, 65.715 eurót. Aleksandar Šapić 33.484 költött és érdekes, hogy őket Pásztor Bálint követi, aki a Facebook reklámokra 24.000 eurót költött, majd az őt követő két helyen is VMSZ-es jelölt található a sorban. Csak Facebook reklámokra a Szerb Haladó Párt és a VMSZ együtt összesen 138.781 eurót költött, méghozzá a személyes profilokról! Persze ehhez még hozzájön a párt közösségi oldala is, amelyen további több mint harmincezer eurót költött reklámra. A jelentés szerint az uralkodó pártnak továbbra is 14 ezer bérkommentelő profilja van a közösségi oldalakon, amelyek kommenteket írnak, bejegyzéseket posztolnak, azt pedig nem tudhatjuk, hogy mennyi pénzbe kerül ezek működtetése. Az, hogy az EBESZ leírta, hogy egyenlőtlenek Szerbiában a választási feltételek, a legkeményebb szavak, amiket a szervezet eddig használt Szerbia tekintetében. Sokkoló, hogy mi mindenre sor került, és hogy itt mennyi lehetséges törvénysértés történhetett meg – magyarázta Vučinac.
Darko Antelj a Mozgalom a Fordulatért szervezetből elmondta, Kisbajmokon szemtanúja volt annak, amikor a választási kampányban gyerekekkel éltek vissza, és egy télapó-csomag osztás során többször is elhangzott, hogy „vasárnap el kell menni szavazni”, illetve az uralkodó párt szlogenje, a „Szerbia nem állhat meg”.
Antelj arról is beszélt, hogy Ludason a VMSZ megfigyelői hasonló módon listázták a választópolgárokat, mint arra Topolyán és Adán is fény derült.
– A ludasi szavazóhelyen a VMSZ megfigyelői használták az említett applikációt. Emellett a szavazóhelyekről telefonálgattak és szólították fel a polgárokat, hogy menjenek el szavazni. Úgyhogy ők 16 óra környékén már pontosan tudták, hogy hány szavazópolgár fog elmenni aznap szavazni. Párhuzamos névjegyzékeket is használtak, és azok segítségével ellenőrizték, hogy ki ment el szavazni és folyamatosan hívogatták az embereket – magyarázta Antelj.
A párhuzamos névjegyzékekkel kapcsolatosan Luka Vučinac kiegészítve Antelj mondandóját elmondta, hogy a korábbi választások alkalmával nehéz volt ezekre fényt deríteni, de e tekintetben idén megváltozott a helyzet.
– Sajnos ilyen párhuzamos névjegyzékek minden szavazóhelyen vannak. Egyes helyeken applikáció, másutt a hatalmi pártok ellenőreinek megegyezésével használják a névjegyzéket, megint máshol valaki a szavazóhely előtt áll kint az utcán, vagy valamilyen más módon listázzák az embereket. Hozzátenném, hogy az EBESZ jelentésében is szerepel, hogy az este fél tíz körül, az uralkodó párt által közzétett nem hivatalos előzetes eredményeket a párhuzamos névjegyzékek alapján tudták közölni, ezek használata ugyanis a választói akarat felmérésének egyfajta furcsa módjává vált. Így a párhuzamos választói névjegyzék nemcsak a manipulációra és a választópolgárokra történő nyomásgyakorlásra szolgál, hanem ez egyfajta nem hivatalos információforrás is. Én nem tudom elmondani, hogy ez mennyire borzasztó dolog – magyarázta Luka Vučinac.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése