A szerbiai Pénzügyminisztérium még mindig nem határozta meg a kártalanítás kiszámításához szükséges szorzókat azon polgárok esetében, akiknek vagyonát a második világháború után kobozták el. Az államkötvények útján történő vagyon-visszaszármaztatás kifizetését idén decemberben kellene kezdeni, erre a költségvetésben 2 milliárd eurót irányoztak elő.
„Folyamatban van a Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökség által a Pénzügyminisztériumba megküldött adatok elemzése, ez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a szorzókat a reális értékek mentén állapítsuk meg” – közölte a minisztérium.
A vagyon-visszaszármaztatási törvény – azok esetében, akiknél nincs mód természetben kárpótolni – 2 milliárd euróban korlátozta a kibocsátható állampapírok összértékét. A kérelmezők 12 éves futamidejű állampapírokat kapnak, azaz 2030-ig lesznek kárpótolva, és éves szinten kettő százalék kamatra is számíthatnak. Egy tulajdonos legfeljebb 500.000 eurót kaphat, függetlenül az ingatlan piaci értékétől.
„A Vagyon-visszaszármaztatási Alapban sincs túl sok pénz. Tavaly decemberben az Államkincstár adatai szerint az alap számlájára a privatizációból 550 millió dinár, az építési telkek konverziójából pedig 565 millió folyt be, míg a devizaszámlán 95 millió euró és körülbelül 15 millió dollár volt” – ismertette Antić és hozzátette: a Vagyon-visszaszármaztatási Háló kifejezetten ellenzi azt, hogy a költségvetési pénzekből kárpótolják a polgárokat, miközben az állam elegendő ingatlannal rendelkezik, hogy a kérelmezőket természetben kárpótolják.
„Semmi kétség sincs afelől, hogy természetbeni vagyon-visszaszármaztatást kell alkalmazni, és abban az esetben, ha az elvett ingatlant nem lehet visszaadni, akkor helyette egy másik, azonos értékűt kell, hiszen ingatlanból van bőven, ráadásul azokkal egyébként is rosszul gazdálkodnak” – mondta Antić.
A Háló koordinátora szerint igazából nem arra várunk, hogy meghatározzák a szorzót, hanem, hogy a vagyon-visszaszármaztatási törvényt megváltoztassák, hogy az lehetővé tegye a természetbeni kárpótlást. „Erre még eggyel több okot ad az, hogy most pontatlan kataszteri adatok alapján próbálják meghatározni az ingatlanok értékét, így maga a szorzó is pontatlan lesz” – hangsúlyozta.
A Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökség becslése szerint a tulajdonosok által visszaigényelt vagyon összértéke meghaladja a 13 és fél milliárd eurót. Az ingatlan visszaszármaztatására és az értékpapírban történő kárpótlásra 86 ezer kérelmet nyújtottak be, de a kárpótlás kifizetéséről eddig csak ezer határozat született.
Szabad Magyar Szó, 2018. március 25. [19:05]
https://szabadmagyarszo.com/2018/03/25/meg-mindig-nem-hataroztak-meg-a-karpotlasi-szorzokat/
Nyitókép: N1
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése