Virág Gábor is felelős!
Virág Gábor és Lovas Ildikó (Fotó: Dávid Csilla)
Családi ügyek címmel remek elemző cikket írt Krusovszky Dénes a Magyar Narancs nevű budapesti liberális hetilap számára a „kézi vezérelt magyar kultúráról a Vajdaságban”[1].
A három oldal terjedelmű írás a vajdasági magyar médiában nem is jelenhetett volna meg, hisz annak majd minden terméke a Vajdasági Magyar Szövetség/VMSZ (névlegesen a Magyar Nemzeti Tanács – MNT) irányítása alatt áll.
Krusovszky teljes írása sajnos csak a hetilap nyomtatott kiadásában olvasható, az interneten még mindig nem érhető el. Így a délvidéki olvasók többnyire csak Bódis Gábor Hol a Lovas? Itt a Lovas![2] és Radics Viktória A kirekesztés folytatódik[3] című írásából ismerkedhet meg a cikk egyes részleteivel.
Oda jutottunk, hogy a magyarországi médiában kell tájékozódnunk arról, mi is történik a Délvidéken/Vajdaságban!
Krusovszky az írás elején emlékeztet, hogy Pásztor István a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elszerbesedett párt és a tartományi parlament elnöke egy tavaly szeptemberi óvodai ünnepségen felrótta a Vajdaságból „Magyarországra áttelepült pesszimista íróknak”, hogy „itt (Újvidéken – B.A.) adják ki folyamatosan a könyveiket, és ezáltal befolyásolják az embereket”. A helyi egypárt szerint ezek az írók „tehetők felelőssé az óvodások alacsony száma miatt is a Vajdaságban”(?).
Krusovszky összefüggésbe hozza a pártelnök óvodai nyilatkozatát azzal az „aggasztó hírrel”, miszerint „a keleti blokk felbomlása óta példátlan letiltáshullámra” került sor a legnagyobb vajdasági könyvkiadónál, amelynek során a Forum Könyvkiadó Intézetben – FKI (igazgató Virág Gábor) „hatalmi erővel” átírták a kiadói programot, könyveket tiltottak le, diszkriminálták a régióból elszármazottakat.
A folytatásban elmondja, hogy „az elmúlt évek politikai és kulturális értelemben is a pluralizmus teljes felszámolásáról szóltak a Vajdaságban”.
– A gazdasági élet, az oktatás, a kultúra és a nyilvánosság szinte kizárólag a párt (VMSZ – B.A.) jóváhagyásával működhet. A párt pedig – nem meglepő módon – budapesti lélegeztetőgépre van kötve, amit a VMSZ körüli alapítványokba és intézményekbe öntött (bár az utóbbi időben fogyatkozni látszó) forintmilliárdok jegyeznek egyértelműen – írja Krusovszky.
Mindez Vajdaság Orbanizálódásához vezetett, ami „a vajdasági magyar szellemi élet radikális leszűkülésében” is megnyilvánul.
A cikkíró a továbbiakban részletesen elemzi a Forum Könyvkiadó Intézet (FKI) igazgatóbizottságának összetételét és annak munkáját is.
Az öttagú igazgatóbizottság elnöke Erdődi Edvina („Lovas Ildikó végrehajtó embere”, VMSZ tag, a pártlaposított Magyar Szó Kft. megbízott igazgatója), két tagját a Magyar Nemzeti Tanács delegálja, „ami, minthogy csupán VMSZ-es tagjai vannak, azt jelenti, hogy a Vajdaság meghatározó irodalmi kiadójának az igazgatóbizottsága fölött is közvetlen a pártkontroll” – írja Krusovszky.
„A Forumtól független kiadóknak” az MNT-ből kontrollált művelődési pályázatokon (ahol Lovas Ildikó, Pásztor István élettársa a Művelődési Bizottság elnöke, de tagja a VMSZ elnökségének és a VM4K nevű szabadkai kulturális intézet koordinátora is – B.A.) – „hogy, hogy nem – rendre nulla dinárt ítélt meg az adott zsűri” – állapítja meg a szerző.
A FKI igazgatója, „az immár harmadik negyedéves ciklusban járó Virág Gábornak” „sokáig szabad mozgástere volt”, de ennek felszámolása „az év elején meg is történt” – írja.
– A 2023-as kiadói tervből az igazgatóbizottság tudomásunk szerint öt címet egyszerűen töröltetett az igazgatóval: Bozsik Péter és Terék Anna verseskötetét, Balázs Attila prózai munkáját, Ladányi István irodalomtörténeti tanulmányát és Darida Veronika művészettörténeti monográfiáját kihúzták a támogatandó címek listájáról – írja Krusovszky.
A letiltott szerzők közül – a cikk szerint – „Terék, Bozsik, Ladányi és Balázs Attila is a Vajdaságból származik, erős kapcsolatokat ápolnak szülőföldjükkel, ez irodalmi műveiknek is az egyik legfontosabb vonulata – ám mind Magyarországon élnek”.
Krusovszky szerint Orcsik Roland azután vált nemkívánatos személlyé a szülőföldjén, hogy tavaly a Magyar Narancsnak nyilatkozva „kritizálta a helyben kialakult kulturális viszonyok feudalizmusát (lásd Markó Anita: „Ha nem is boldogan”, Magyar Narancs, 2022. február 2.[4]).
A cikkíró által „megkeresett szerzők egyike sem kapott hivatalos indoklást, így csupán másodlagos értesülésekből következtethettek az okokra”. Virág Gábor, a FKI igazgatója pedig a lap kérésére a témában „nem kívánt nyilatkozni”.
Pásztor István tehát nem blöffölt hírhedt óvodai beszédében. „A hatalmi retorikát tettek követték.”
A cikkíró vajdasági forrásai szerint a könyvletiltások mögött mégis Lovas Ildikó meghatározó szerepe sejthető, „aki különböző funkcióin keresztül, illetve magánéleti pozíciójából kifolyólag egyedülálló befolyással bír a magyar kisebbség kulturális viszonyaira”.
A fordulatot arra vezetik vissza, hogy „a Magyar Írószövetség 2022. október 7-i választmányi ülésén, ahol a megjelent tagok az új jelentkezők felvételi kérelmeiről szavaztak, a József Attila-díjas (és egyébként a Szépírók Társaságában még kultúrpolitikusi fordulata előttről tagságot szerzett) Lovas Ildikót nem választották be a szervezetbe”.
– Írószövetségi forrásaink kétféle magyarázatot említettek, eszerint Lovas pályázata túl későn érkezett be, és a jelenlévők közül többen jelezték, így nem hajlandók támogatni a felvételét, másfelől elhangzottak bizonyos erkölcsi aggályok is – az ülés jegyzőkönyvét sem hozták nyilvánosságra egyelőre. Több forrásunk is ehhez a kudarchoz köti a fordulatot, amely után az anyaországba áttelepült vajdasági szerzők egymás után kerültek le a Forum Kiadó támogatási listájáról – akár tagjai az Írószövetségnek, akár nem – írja Krusovszky a cikk keretes (Az írószövetségi affér c.) részében.
A szerző megjegyzi, „már az is jellemző, hogy ha az ő (a „nagyasszony”,
ahogy Lovast nevezik) szerepe szóba kerül (mindig szóba kerül), a legtöbb megszólaló nem meri névvel vállalni a véleményét, alátámasztani az értesüléseit, mondván, nem csupán magukat, de családtagjaikat, munkatársaikat hoznák véleményükkel nehéz helyzetbe”.
A hetilap szerzője arról is beszámol, hogy „a Forum januári 26-i igazgató-bizottsági ülésének jegyzőkönyve az egyetlen bizonyítékértékű dokumentum, amelyben szó esik a kiadói listáról levett, részben már betördelt kötetekről.
– A jegyzőkönyvben az olvasható: »Sági Varga Kinga megkérdezte, hogy mi a helyzet Ladányi István kéziratának kiadásával? Tudta szerint a kézirat korrektúra előtt áll, viszont nem szerepel a kiadásra javasolt címszavak között. Virág Gábor elmondta, hogy a szóban forgó kézirat nem nyerte meg az alapítók támogatását, így nem kerül kiadásra«.
Sági Varga Kinga maga is tagja az igazgatóbizottságnak, márpedig, ha Ladányi könyvének kihúzása e testület döntése lett volna, nyilván nem kérdezett volna rá. Az igazgató válasza, mely szerint »nem nyerte meg az alapítók támogatását«, nem vonatkozhat másra, mint az MNT-re, hiszen az a Forum társalapítója, az MNT kulturális bizottságának elnöke pedig Lovas Ildikó – következtet a szerző.
Krusovszky rámutat, hogy Lovasnak „a szürke eminenciás jellegű működése sokkal meghatározóbb” – minden adatközlő szerint élet és halál ura a vajdasági kultúrában”.
Lovas Ildikót is megkérdezte az ügyről, de „állítása szerint nem tudott a címek kihúzásáról”, és az írás szerzőjét „a kiadó igazgatójához, illetve az MNT végrehajtó bizottságához akarta továbbirányítani”.
A lap kérésére, hogy „kommentálja a VMSZ-elnök írókat illető vádját, (Lovas – B.A.) nem reagált, mint ahogy arra sem, hogy szerzőként mondja el, mit gondol arról, hogy közeli pályatársai kötetei váltak elérhetetlenné a Vajdaságban”.
Lovas azzal is magára haragította a vajdasági írókat, hogy „a saját lapjuk (folyóiratuk – B.A.), a Híd kiemelt támogatása helyett importálta és unokahúgával együtt szerkeszteni kezdte a (Magyar Szó napilap mellékleteként megjelenő B.A.) Demeter Szilárd-féle Előretolt Helyőrséget. Állítólag komoly szerepe volt a Tanyaszínház turnéjának nagy port kavaró betiltásában is 2021-ben[5], míg ugyanabban az évben azzal keltett feltűnést, hogy a kicsivel korábban váratlanul menesztett Híd-díj bizottság (tagjai közt volt a most letiltott Ladányi István is) helyére összehívott új grémiumtól rögtön ő maga kapta meg elsőre az az évi elismerést” – olvasható Krusovszky Dénes cikkének másik (Népszínmű c.) keretes részében. (A szerző vélhetően a 2020. évi Híd Irodalmi Díjra gondol, amit az Amikor Isten hasba rúg című regényéért ítéltek Lovasnak[6], amiből színházi előadást is kreáltak[7].)
Virág Gáborról (alias Aaron Blummról), a KFI sokéves igazgatójáról az olvasó – Krusovszky és Radics Viktória cikke alapján – akár pozitív véleményt is alkothat(na).
Krusovszky azt írja, hogy az általa vezetett kiadóban „a keleti blokk felbomlása óta példátlan letiltáshullámra” került sor, amelynek során „hatalmi erővel” írták át a kiadói programot, könyveket tiltottak le, diszkriminálták a régióból elszármazottakat.
Radics is – nem tudni, milyen okból – védelmébe veszi Virág elvtársat. – Virág Gábor, a Forum igazgatója örömmel megjelentette volna őket (mármint a Magyarországra származott vajdasági szerzőket – B.A.), de Tudjukki (Lovas Ildikó – B.A.) közbeszólt… Volt valami ülés, és siklottak a tollak. Mint az inkvizíció korában, amikor a hivatal indexre tette a nemkívánatos könyveket – írja[8].
Azonban szembejön a kérdés, hogy Virág Gábor miféle igazgató, ha nem tiltakozott a kiadói program durva átírása, a könyvek betiltása, a régióból elszármazottak hátrányos megkülönböztetése, s nem utolsósorban saját személyének megalázása és a rábízott közintézmény szakmai szuverenitásának meggyalázása miatt?!
Hát csak azért, mert egész eddig tolta ennek a diktatórikus rendszernek a szekerét! Virág Gábor Lovas pártírónő rajongójaként jelent meg tavaly azon a fényképen is, ahol átadja Lovasnak az újonnan megjelent Szép Amáliák című kötetét, dicsőítvén azt, mivel szerinte „a könyv alatt beszakad az asztal, és nemcsak a súlya miatt, hanem a tartalma miatt is”[9].
Az elmúlt években Lovas a Forum Könyvkiadót szinte privát kiadójaként használja (Rózsaketrec – 2017[10], Amikor Isten hasba rúg – 2020[11], Szép Amáliák – 2022[12]), valamint a FKI díját, a Híd Irodalmi Díjat is elnyerte a másodjára már „megfelelő” összetételű zsűritől.
Érdemes megjegyezni, kik voltak tökéletesen alkalmasak a pártírónő parancsára a pártírónőnek ítélni a „legrangosabbnak” titulált vajdasági irodalmi díjat: Antalovics Péter, Bordás Győző (elnök), Góli Kornélia, Lódi Gabriella és Verebes Ernő![13].
Bizonyára puszta véletlen, hogy a bíráló bizottság, amelynek Lovas Ildikó is a tagja, a zombori Bieltizky Károly Városi Könyvtár 2023. évi Herceg János Irodalmi Díjat éppen Bordás Győzőnek adományozta[14]. Én neked, te nekem?)
A FKI kirekesztő és a Híd-díj hegemonikus működésére korábban is megjelentek kritikák.
Nem emlékszem, hogy Virág Gábor, mint felelős igazgató reagált volna az olyan esetekre, amikor egyesek négyszer is megkapták a Híd-díjat, vagy amikor a díjazott nem volt hajlandó átvenni a kitüntetést (Hózsa Éva 2016-ban[15]). Vagy az olyan kritikákra, amelyek a bíráló bizottság esetében ugyancsak „az összeférhetetlenség jegyeit hordozták” [16] (akárcsak Lovas tisztségei), mivel a díjazott tanárnak/tanáruknak a – bírálóbizottságában a tagok többségét alkotó – saját hallgatóik adományozták a „rangos” díjakat[17].
Virág Gábornak személyesen, az irodájában valamikor 2016 végén adtam át CD-lemezen a Magyar-szerb jogi szakszótár betördelt szövegét, amit a sokéves ügyvédi gyakorlatom alatt készítettem.
Az mondta, majd jelentkezik, hogy kiadásra kerül-e. Erre a mai napig nem került sor. Ezt én értem is: Pásztor, Lovas és Hajnal Jenő (az MNT előző elnöke) bizonyára nem voltak túlságosan elragadtatva a tevékenységükkel kapcsolatos írásaimmal.
A (684 oldalas) szótárt végül a szegedi Iurisperitus Kiadó adta ki 2018-ban[18]. Vajdaságban szabad eladásban a mai napig nem lehet beszerezni. Pedig bizonyára épp Vajdaságban vehetnék hasznát a jogászhallgatók, fordítók, a bíróságon, a közigazgatásban dolgozók és mások.
Információk szerint más szerzőknek is van hasonló tapasztalata.
Szükségtelen és indokolatlan Virág Gábor védelmezése. A VMSZ, pontosabban Pásztor és Lovas kegyei által került kinevezésre és nekik szolgál egész idő alatt. Azzal is, hogy ideig-óráig fenntartott egy látszatot a külföldre távozott írónk, publicistánk köteteinek kiadásával.
Ki tudja, mennyi más (vajdasági) szerző könyve, tanulmánya, stb. nem jelenhetett meg miatta a Forum Könyvkiadóban? Ez még a titói rendszerben sem történhetett meg! Miért nem lépett fel ez ellen? Milyen kárt szenvedett emiatt a vajdasági magyar szellemi élet, az irodalom és a publicisztika?
A külföldre szakadt vajdasági irodalmárok letiltott könyveinek esete csak egy példa arra, hogy kik uralják a vajdasági magyar közösség szellemi életét, és hogy milyen keserves állapotok uralkodnak itt[19].
Egy közintézmény vezetéséért az igazgató felel, de nem a lezüllesztő pártnak, hanem a közösségnek, mindannyiunknak!
BOZÓKI Antal
__________
[1] Krusovszky Dénes: Családi ügyek. Magyar Narancs, 2023. május 23. 25-27. https://magyarnarancs.hu/konyv/csaladi-ugyek-258943
[2] Bódis Gábor Hol a Lovas? Itt a Lovas! https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=15531, 2023. május 26.
[3] Radics Viktória: A kirekesztés folytatódik? Családi Kör, 2023. június 1. 14., vagy https://szmsz.press/2023/06/04/a-kirekesztes-folytatodik/, 2023. június 4. 14:24 |
[4] Marko Anita: „Ha nem is boldogan”. Magyar Narancs, https://magyarnarancs.hu/konyv/ha-nem-is-boldogan-245703, 2022. február 2.
[5] Bővebben lásd A Tanyaszínház kálváriája c. írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=13788, 2021. augusztus 2.
[6] (Pannon RTV) Lovas Ildikó kapja a Híd Irodalmi Díjat. https://pannonrtv.com/rovatok/kultura/lovas-ildiko-kapja-hid-irodalmi-dijat, 2021.október 28. 19:09 és 20:45
[7] Lovas Ildikó: Amikor Isten hasba rúg. Kosztolányi Dezső Színház (Szabadka) – Újvidéki Színház előadása. https://port.hu/adatlap/szindarab/szinhaz/lovas-ildiko-amikor-isten-hasba-rug/directing-44454
[8] Radics – a 3-as jegyzetben.
[9] JÁ: Történelem alulnézetből. https://www.magyarszo.rs/hu/5086/kultura/275788/, 2022. november 17. 11:13 >> 12:13
[10] Lovas Ildikó: Rózsaketrec. https://forumliber.rs/book/329/rozsaketrec
[11] Lovas Ildikó: Amikor Isten hasba rúg. https://forumliber.rs/book/619/amikor-isten-hasba-rug
[12] Lovas Ildikó: Szép Amáliák. https://forumliber.rs/book/707/szep-amaliak
[13] (-): Lovas Ildikó Híd-díjas. https://www.magyarszo.rs/hu/4760/kultura/253082/Lovas-Ildik%C3%B3-H%C3%ADd-d%C3%ADjas-lovas-ildik%C3%B3-L%C3%A1szl%C3%B3-S%C3%A1ndor-Pal%C3%A1sti-Andrea-H%C3%ADd-d%C3%ADj.htm, 2021. október 28. 08:00 >> 20:32
[14] tra: Bordás Győző az idei Herceg János-díja. Magyar Szó, 2023. május 11. 9.
[15] Híd Irodalmi Díj. https://forumliber.rs/about-us/awards
[16] A „legrangosabb” vajdasági magyar díjakról és a díjkiosztó bizottságokról.
http://www.ujvidekimagyartanszek.ff.uns.ac.rs/index.php/hirek-rendezvenyek/205-a-legrangosabb-vajdasagi-magyar-dijakrol-es-a-dijkioszto-bizottsagokrol
[17] Uo.
[18] Bozóki Antal: Magyar-szerb jogi szakszótár. Iurisperitus Kiadó, Szeged 2018
[18 Lásd még a „Lovasítás”
(1-3) című írásom. https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=14234,
2022. február 2.; https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=14240,
2022. február 4., és https://naplo.org/index.php?p=hir&modul=minaplo&hir=14244,
2022. február 7.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése