Eszerint Szerbia államadóssága augusztus elején 20,89 milliárd eurót tett ki, ami a GDP mintegy 63 százaléka, ennek ellenére – a közgazdászok állítása szerint – nem fenyeget csődveszély. Azt is leszögezték, hogy korábban az adósság naponta 4,5 milliárd euróval növekedett, tehát ehhez képest a jelenlegi tempó elviselhetőnek mondató.
A Fiskális Tanács számításai azonban egészen mást mutatnak. Ezek szerint az adatok szerint a közadósság már július végén 21,2 milliárd euró volt, ami a GDP 66 százalékának felel meg.
Az adósság mértéke a hazai (a GDP 60 százaléka) meg az európai (a GDP 45 százaléka) törvényes határértékeket is rég túllépte már, a közgazdászok azonban továbbra is azt állítják, hogy továbbra sem fenyeget csődveszély.
„Szerbiát nem fenyegeti csődveszély” – mondta Ivan Nikolić közgazdász. „Az államadósságnak a GDP-ben való részesedését tekintve semmivel sem vagyunk rosszabb helyzetben, mint a szomszédos országok, s Horvátországban vagy Szlovéniában például senki sem beszél államcsődről” – szögezte le.
Kifejtette, amikor csődveszélyről beszélünk, a külső adósság mértéke sokkal fontosabb mutató mint a közadósság összege, hiszen az adósságot külföldi valutában tartják számon. Megjegyezte, Szerbia e tekintetben is a jelentős eladósodottság határán áll, azaz a külső adósság részesedése a GDP-ben nagyjából 80 százalék körül alakul.
„A csőd lehetőségét csak azért vetették fel, hogy a lakosság könnyebb viselje a súlyos megszorító intézkedéseket. A nemzetközi ügynökségek legújabb kimutatásai szerint Bosznia szerepel a csődveszélyben levő országok között, illetve Horvátországot is kisebb mértékű csődveszély fenyegeti, de Szerbia nem szerepel ezeken a listákon” – hangoztatta Nikolić.
Elmondása szerint a régió többi országai is többé-kevésbé hasonló problémákkal küzdenek, és különösen igaz ez az egykori Jugoszlávia országaira. Szlovénia, Horvátország, de még Montenegró is sokkal inkább eladósodottak, mint Szerbia, az adósság összege és a GDP-ben való részesedés tekintetében is, magyarázta a közgazdász.
„Nehéz a helyzet, de mindannyiunknak ugyanazzal a problémával kell szembesülnie. Ez persze nem jelenti azt, hogy elengedhetjük magunkat, ezt a problémát ugyanis meg kell oldani az elkövetkező években” – szögezte le Nikolić.
A közgazdász magyarázata szerint az államadósság összege a költségvetési hiány miatt növekszik, ez pedig a becslések szerint idén a legnagyobb lesz Európában, s a GDP mintegy 8,3 százalékát teszi majd ki, írja a Tanjug.
http://www.vajma.info/cikk/szerbia/20913/Minden-nap-3-4-millio-euroval-adosodik-el-az-orszag.html 2014. augusztus 10. [18:10]
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése