Pásztor István szerint a határzár Szerbia
számára is kedvező lehet. A szerbiai államtitkár viszont humanitárius
katasztrófáról beszélt.
A magyar kormány bejelentése után szerbiai magyar politikusokat és egy menekültekkel foglalkozó lelkészt kérdeztünk a fizikai határzár várható hatásaival kapcsolatban.
Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke az atv.hu-nak azt mondta, hogy Szerbia nincsen felkészülve arra a menekültáradatra, ami abban az esetben várható, ha szögesdróttal zárják le a magyar-szerb határt.
Csonka szerint szervezett mozgatásról van szó, humanitárius szervezetek pénzéből vesznek lakásokat, házakat a koszovóiaknak, akik nem beszélnek többnyire sem szerbül, sem magyarul és legtöbbjük muzulmán vallású. „Ez a folyamat két éve kezdődött, azóta folyamatosan növekszik a bűnözés”- tette hozzá a szervezet elnöke.
Csonka szerint már most komoly problémákat okoz a vajdasági magyarságnak, hogy Nyugat-Európából koszovóiakat, főként romákat telepítenek vissza és magyar többségű falvakba irányítják őket.
Mire lesz elég a kerítés?
Csonka a szerdán bejelentett fizikai határzárról szólva elmondta, elképzelhetőnek tartja, hogy a kerítés sem fogja megállítani azokat a menekülteket, akik Afganisztánból, Szíriából, Irakból érkeznek, maximum nagyobb torlódás lesz a határmenti településeken. Eddigi tapasztalataik szerint a menekültek 2-3 napot töltöttek Szerbiában, utána mentek tovább Nyugat-Európa felé.
Lehetőség pedig több is van szerinte. „Közel van a hármas határ, Törökkanizsa és környéke, ahonnan Románián keresztül Makó felé vehetik az irányt a menekültek, míg a másik irányban Bosznia felől könnyen be lehet jutni Horvátországba és onnan mehetnek tovább nyugatra”- tette hozzá.
„Ha idáig el tudnak jutni, itt fognak tanyázni és lesik majd a lehetőséget, hogyan juthatnak át a zöldhatáron”- magyarázta a VMDK elnöke.
„Ha lezárják a határt kerítéssel, olyasmi alakulhat ki itt a Vajdaságban, mint ami Calais-ban, Dover felé. Ott táborok jöttek létre és lesik a menekültek a lehetőséget, hogy például hogyan tudnak egy-egy kamionba bebújni, hogy átjussanak Angliába”- magyarázta Csonka Áron, és hozzátette:
Csonka emlékeztetett, hogy akkor is kvótarendszert alkalmaztak, humanitárius pénzekből látták el a menekülteket, de betelepítésük után 10-20 évvel ma már látják, hogy a főként magyarlakta településeken felborultak az etnikai arányok és, ha ugyanez történik majd, akkor az vallási területen is konfliktusokhoz vezethet, mert a menekültek többsége muzulmán vallású.
a vajdasági magyarok attól is félnek, hogy a többségében magyarlakta településeken olyan központokat fognak kialakítani, ahová menekülteket telepítenek, mint a 90-es években tették boszniai menekültekkel.
Megérti a kormányt
„Megértem a mostani magyar kormányt, hogy nagyon odafigyel ezekre a folyamatokra, mert egy olyan menekültáradatról van szó, ami teljesen felborítja az etnikai és vallási arányokat. Ha ezt nem tudjuk megoldani a közeljövőben, akkor nagyon komoly kihívásokkal kell szembenéznie Európának”- vélekedett a VMDK elnöke. Csonka arról is beszélt, hogy olyan szóbeszéd terjed a Vajdaságban, hogy az Athéntól Budapestig közlekedő vonatjárat zsúfolásig van menekültekkel, Belgrádból pedig állítólag hetekre előre le van foglalva minden buszjárat, ami Szabadka felé közlekedik.
Csak a fegyver állítaná meg őket
Az atv.hu megkereste Varga Tibor lelkipásztort is, aki humanitárius megfontolásból három éve látja el élelemmel, vízzel és ruhával a szabadkai téglagyár romos épületét átmeneti szállásként használó menekülteket: koszovóiakat, afgánokat, pakisztániakat, szíreket, bangladesieket és más nemzetiségű társaikat.
Varga Tibor tőlünk értesült a magyar kormány teljes határszakaszt lezáró döntéséről. „Nézze meg a hangyákat, mi történik, ha a vonulási útjukba akadályt tesznek. Itt is ez lesz” – mondta sok éves tapasztalatból, majd hozzátette:
Ismerve pártfogoltjai előtörténetét és elszántságát, Varga meg van róla győződve, hogy aki számtalan akadályt leküzdött már, mire Szerbiába ért, azt egy drótháló nem tántorítja el szándékától.
A drótkerítés csak átmeneti zavart fog okozni, és maximum néhány hétre torlódik fel szerb oldalon a menekültáradat, aztán új „ösvények” jönnek létre a szomszédos országokban.
Pásztor szerint Szerbia is jól jár
„Ha csak fegyvert nem fognak rájuk, megállíthatatlanok, mivel ott, ahonnan jöttek, reménytelen a helyzetük”, tette hozzá a lelkipásztor.
Pásztor Istvánt napok óta próbáltuk elérni a szerbiai menekülthelyzettel kapcsolatban. A legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) titkárságán kérdéseinket emailben is elkérték. Mivel választ nem kaptunk, a kormány szerdai döntése után ismét megkerestük Pásztor titkárságát, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a VMSZ elnöke az ügyben az MTI-nek nyilatkozik.
Eszerint Pásztor közölte, Szerbia számára is könnyebbséget jelenthet, ha Magyarország fizikailag lezárja a magyar-szerb zöldhatárt, mert ha a migránsok ezen az útvonalon nem tudnak bejutni az Európai Unióba, akkor "nagy valószínűséggel meg fogják kerülni ezt a területet”.
A VMSZ elnöke azt is elmondta, hogy a magyarországi határzárral Szerbia számára nem oldódik meg a probléma. „A mi számunkra akkor oldódik meg igazából a probléma, ha a szerb bejövő oldalon is meglesznek ezek az intézkedések" - tette hozzá.
Pásztor kifejtette, hogy pártja támogatja a szerb kormány azon törekvéseit, amelyek az illegális bevándorlók megfékezésére vonatkoznak. Emlékeztetett arra, hogy Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter kedden arról beszélt: Szerbiának nincs lehetősége arra, hogy több ezer menedékkérőt és migránst befogadjon, illetve ellásson.
Az államtitkár katasztrófáról beszélt
Pásztorral szemben Szerbia szociális államtitkára humanitárius katasztrófáról beszélt a határzár kapcsán. Csikós László néhány nappal ezelőtt azt mondta:
Amennyiben pedig hozzájuk csatlakozna az a körülbelül 15 ezer menedékkérő, akit Ausztria és Németország szándékozik Magyarországra visszatoloncolni - ahonnan a toloncegyezmény értelmében visszaküldhetők lennének Szerbiába -, akkor humanitárius katasztrófa fenyegetné az országot.
Ha Magyarország „hermetikusan, szögesdróttal, betonfallal” zárná le határait, akkor 15 ezer migráns rekedne Szerbiában.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése