2024.06.19.
Dudás Karcsi, a 007-es
A beléptetésnél mindenki azonosító lapot kapott, ünnepi VMSZ-es póló is járt a tagoknak. A szervezők pedig paprikással, üdítővel, kávéval, tortával, sörrel és élő zenével kínálták meg az ünneplőket.
A hatalmas vásártéren három óriási sátor alatt ültek a vendégek, a meghívott alapítókat pedig a színpad mellé ültették a szervezők, így mindenkinek jutott árnyékos hely, ami a trópusi hőség miatt jól is esett.
Dudás Károly, aki nemcsak alapítója, hanem kezdeményezője is volt a VMSZ-nek, s akit annak idején kizártak a történelmi VMDK-ból, anekdotaként elmesélte, hogy a megboldogult Egeresi Sándor egyszer rávágott az asztalra, s azt mondta, az állhat le vele vitázni, s az mondhatja el a véleményét, akinek olyan tagságija van, mint neki.
Ekkor Dudás elővette a saját könyvecskéjét, ami a 007-es számú, mire Egeresi azt mondta: No, te James Bond!?
– Akkor még magunknál hordtuk a tagsági igazolványunkat, a személyi, a jogosítvány és a szentkép mellett. Kíváncsi vagyok hányan hordják ma maguknál, az enyém most is nálam van, a 007-es – mondta Dudás, aki szerint 1994-ben nehéz volt pártot alapítani és a „legalkalmatlanabb időben cselekedtek”.
Az életükre törtek
Dudás Károly most is kihasználta az alkalmat és nemcsak a sikerekről beszélt, hanem utalt a Magyar Mozgalom megalakulására is.
Ezúttal azonban nem arról beszélt, hogy az életükre törtek, hanem inkább úgy fogalmazott, hogy a párton belüli megbicsaklás és szakadás akár az egész „délvidéki magyarságot is elvihette volna”.
Dudás szerint nagyon fájdalmas volt a pillanat, amikor egykori harcostársakat kellett kizárni a pártból, majd elmagyarázta, hogy a kizárásra „nem azért került sor, mert mi rossz emberek vagyunk, hanem mert ők letértek a magyar útról”.
A VMSZ mostani elnöke úgy fogalmazott, köszöni „a bátorságot, hogy a maitól sokkal nehezebb helyzetben vállalták a magyarságukat, és azt, hogy tenni akartak a közösségért”.
Ezt követően Pásztor is üzent néhány alkalommal a Magyar Mozgalmat alapítóinak, egyebek között ezekkel a mondatokkal:
– Mi mindig felvállaltuk azt amik vagyunk, soha nem akartuk másnak mutatni magunkat, mint amik vagyunk. S ugyan 1994-ben civil szervezetként jött létre a VMSZ, nem egész egy évre rá már politikai pártként működött. Nem próbáltuk meg magunkat politizáló szervezetként vagy másként felmutatni, vállaltuk a közösség képviseletét és 1995 júniusa óta politikai pártként működünk.
Pásztor Csubela méltatása után a Kasza József alatti időszakról is szólt. Szavai szerint Kasza vezetése alatt „azért kellett küzdenünk, hogy ne bántsanak bennünket a szülőföldünkön azért, mert magyarok vagyunk. A VMSZ ellenzéki párt volt, a tüntetések élére állt, nem engedte a magyar fiatalok harctérre hurcolását”. (Ezzel kapcsolatban megemlítette Csubela érdemeit is!) Kasza József 12 évig vezette a VMSZ-t.
Végül a Pásztor-éra kapcsán a VMSZ elnöke édesapjáról elmondta, hogy Pásztor István időszakában azért küzdöttek, hogy jó legyen magyarnak lenni a szülőföldön. Többek között arról is beszélt, hogy az ő elnökségéhez köthető a történelmi megbékélés folyamata, ő indította el a gazdaságfejlesztési programot, és küzdött az emberhez méltó életért.
Harminc év eredményei
– Az ország neve több alkalommal megváltozott, de az nem változott, hogy a VMSZ meghatározó politikai erő – fogalmazott Pásztor, aki szerint a vajdasági magyar közösség mindig fel tudta ismerni, hogy kire kell szavaznia, ha azt szeretné, hogy az érdekeit képviseljék.
A VMSZ-nek ma 13 540 tagja, mintegy 65 000 szavazója, 6 köztársasági képviselője, 9 tartományi képviselője, 157 önkormányzati képviselője, tartományi parlamenti elnöke, Európai parlamenti képviselője, három polgármestere, államtitkárai, segédtitkárai és egy ütőképes Magyar Nemzeti Tanácsa van.
Pásztor viszont beszédében azt mondta, hogy a VMSZ jelentős politikai tényező, s kiemelte, „addig lesz politikai értelemben értékelhető vajdasági magyar közösség, amíg lesz Vajdasági Magyar Szövetség”.
Az ünnepi beszédben a független sajtónak szánt üzenetnek is jutott hely, miután nemrég nagy felháborodást váltott ki a VMSZ elnökénél és a párttagoknál az a néhány elemzés, amely a független médiumokban megjelent a választásokat követően. Pásztor akkor is reagált ezekre az írásokra, s most a születésnapi ünnepi beszédben is kitért rájuk.
Úgy fogalmazott, hogy három számot szeretne mondani azok kedvéért, „akik megpróbálnak világvége hangulatot vizionálni, és olyan hangulatot teremteni a közösségben, hogy küszöbön a vég”.
Pásztor kiemelte, 2023 decemberében 64 747-en szavaztak a VMSZ-re, ez 12 ezerrel több, mint amennyien a Kasza által vezetett VMSZ-re szavaztak 15 évvel ezelőtt. (A sajtó egyébként nem a december 17-i köztársasági parlamenti választások számait elemezte, hanem a június 2-i helyhatósági voksolásét, községenként).
Pásztor szerint ez azt bizonyítja, hogy „a VMSZ győztes csapat, van dolga és feladata az előttünk álló évtizedekben is”.
A VMSZ elnöke beszédét azzal zárta, hogy felkérte a párttagokat, ahogyan az alapítókat is, hogy őket is az alázat, a szolgálat, a közösség iránti tisztelet és segíteni akarás motiválja a tevékenységük során.
https://balk.hu/2024/06/19/vmsz-harminc-eves-magyarkanizsa/
Kapcsolódó írás:
Tómó Margaréta: „Cselekedtünk a legalkalmatlanabb időkben”
Harminc éve alakult meg a Vajdasági Magyar Szövetség
https://szmsz.press/2024/06/18/cselekedtunk-a-legalkalmatlanabb-idokben/, 2024. jún. 18. 20:53
Sajnos tele van hazugsággal. 1. Nem igaz, hogy meghívták az ALAPÍTÓ tagokat. Engem sem, pedig a 2. titkos összejöveteltől ott voltam, s a 15-ös tagsági igazolványom van. 2. Nem igaz, hogy Dudás Károly a kezdeményezők között volt. Később kapcsolódott be. 3. A tényleges kezdeményezők Csubela Ferenc, Balla Lajos-Laci és Hódi Sándor volt, akik meghívták a magyar polgármestereket - SZABADKÁT kivéve. Nem kell ekkora történelemhamisítás, mert nincs rá szükség. Csak a jelenlegi VMSZ vezetés HITELÉT rontja. Ha egyáltalán van még nekik.
József Miskolczi Jožef Miškolci
https://www.facebook.com/profile.php?id=100004351655121, 2024. június 19. 20:49
Harminc év dominancia
A VMSZ immár három évtizede uralkodik, politikája két szóban összefoglalva: nincs apelláta. Ez azt jelenti, hogy demokrácia sincs. Pásztor István tizenöt évig volt pártvezér, és úgy intézte, hogy nevetséges személyi kultusz alakuljon ki körülötte. Ennek érdekében pártszolgálatra kötelezte a médiát, engedelmes párttagságot nevelt ki és tartott el közpénzekből. Ez a fajta autoriter hatalomgyakorlás összeroppantotta közösségi életünket, és elsilányította a kultúránkat, a politikai kultúránkat pedig tönkretette.
Vajdaság ma hanyatló peremvidék, a vajdasági magyarság kultúrája pedig elveszítette azt a vonzerejét, amellyel korábban rendelkezett. A népességfogyatkozás ellenére a vajdasági identitástudat a civil szférában ma is erős, megnyilatkozási formái azonban korlátok közé vannak szorítva.
Radics ViktóriaA cikk a Családi Kör 2024. május 16-ai számában jelent meg.
https://szmsz.press/2024/05/20/harminc-ev-dominancia/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése